Když přijdeme domů z venku, kde je nevlídno, ať už prší či sněží a k tomu mrzne, nebo je jen sychravo a temno, udělá nám nejlíp zachumlat se do deky s knihou nebo u televize a šálkem něčeho horkého.
Výběr je široký a záleží jen na našem vkusu nebo, chcete-li, zimomřivosti, jakou si vybereme. V ideálním případě může sloužit i jako přehoz. Správná deka by měla být hřejivá jako kožešina, hebká a samozřejmě také dostatečně velká.
Vybírat lze z mnoha atraktivních vzorů, neotřelých barevných kombinací a zajímavých materiálů. Který tedy zvolit?
Bavlna
Kvalitní bavlněné deky jsou hřejivé a měkké, většinou ze 100% bavlny a díky hustému vlasu je možné je použít také jako přehozy. Jen tak se neopotřebují a nežmolkují.
Polyakryl
Syntetická náhražka ovčí vlny, kterou na omak připomíná. Materiál je lehký, barevně stálý a snadno se udržuje. Jeho nevýhodou je, že používáním a praním žmolkovatí.
Mikrovlákno
Jde o syntetický materiál, většinou polyester. Deky z něj jsou hebounké, příjemné na dotek a vyrábějí se v nepřeberném množství zářivých i tlumených barev. Mikrovlákno je ještě tenčí než přírodní hedvábí a dokáže absorbovat vlhkost. Barva deky je velmi stálá, i po několika vypráních je jasná a zářivá.
Z mikroflanelu
Jsou jemnější a příjemnější na dotek než deky z mikrovlákna. Bývají také tlustší a hřejivější. Jsou charakteristické hebkostí a leskem. Což ale může mít zase tu nevýhodu, že pokud ji použijete jako přehoz, každý dotek je vidět.
Fleece
Tento materiál není třeba zvlášť popisovat, protože fleesovou mikinu má snad každý. Je lehký, prodyšný a zároveň hřeje.
Vlněná
To je prostě klasika. Může být silnější a z různých druhů vlny. Jedna z největších výhod vlny je ta, že tento materiál v zimě hřeje a v létě chladí. Proto ji tak rádi používali horalé. Ale vlna potěší jak v městském minimalistickém interiéru, tak na chalupě.
(Zdroj: Paní domu)