Přes pařížské náměstí rachotí vůz, doprovázený policejní eskortou. Na jeho vrchu stojí větrem ošlehaný muž, svázaný těžkými řetězy. „Tentokrát už neutečeš, Vidocqu!“ směje se jeden z velících důstojníků.
„Na galejích se naučíš poslouchat.“ Vysoký vězeň mu odpoví jen jízlivým pohledem. Už za pár týdnů budou policisté po uprchlém kriminálníkovi pátrat znovu.
Před jeho agenty se neschová ani ten nejprohnanější zločinec. Hravě rozluští zapeklité případy a všechny viníky včas doručí do vězeňské cely.
Zakladatel francouzských tajných služeb a nejstarší soukromý detektiv v dějinách Eugène François Vidocq (1775–1857) je dodnes znám jako otec moderní kriminalistiky.
S takovou reputací by mohl kdekdo tohoto muže pokládat za ztělesnění společenské morálky. Opak je však pravdou. Než se stane postrachem zlodějů a vrahů, je Vidocq sám obávaným padouchem, s nímž si státní orgány vůbec nevědí rady!
Okrade vlastní rodiče!
Syn pekaře je od útlého věku divoké povahy. Do svého prvního konfliktu se zákonem se dostane již ve 13 letech, když vlastním rodičům ukradne stříbrné talíře. V letech 1795 až 1805 je François opakovaně zatýkán pro nejrůznější delikty.
Jedenkrát má být dokonce odeslán do Brestu na galeje. Při převozu se ale prohnanému kriminálníkovi podaří utéct v převlečení za námořníka! Útěky z nápravných zařízení jsou vůbec jeho velikou specialitou. Život na okraji společnosti mu ale brzy začne lézt krkem.
Kývne tedy na nabídku stát se policejním informátorem. „Nikdo nepředpokládal, že by mohla existovat nějaká spojitost mezi mnou a policií,“ svěřuje se François ve svých memoárech. Jako vynikající špion si tak brzy vyslouží prominutí všech trestů.
Zavádí nové metody
V roce 1813 Vidocq s požehnáním císaře Napoleona I. (1769–1821) zakládá Sûreté Nationale, první tajnou službu v historii Francie, a je ustanoven jejím velitelem. Sám si vybírá nové agenty a zasvěcuje je do všech tajů kriminální práce.
Coby bývalý trestanec má totiž fantastické znalosti o fungování francouzského podsvětí. Současně zavede do policejní práce zcela nové postupy, jako je balistika nebo práce v utajení. Rovněž navštěvuje věznice a vede si podrobný seznam největších recidivistů.
Výsledky jeho práce jsou ohromující. Jen za rok 1817 osobně provede na 811 zatčení! Vidocqovi se podaří výrazně snížit kriminalitu v zemi a mnohé z jeho revolučních metod se v policejní praxi uplatňují do současnosti.