Už tě zase bolí hlava? Ne, mám migrénu! Urputná bolest hlavy, která může trvat hodiny, ale třeba také dny. Znemožňuje nejen práci, ale v podstatě jakoukoli běžnou činnost.
Nemoc se neptá, kdy může přijít, a její projevy mají zničující dopad na denní fungování každého migrenika, ale i jeho blízkých.
Odhady počtu nemocných v ČR se různí, ale zhruba jde o 1,2 milionu lidí.
Toto neurologické onemocnění postihuje především populaci v nejproduktivnějším věku, mezi 18. a 60. rokem života, častěji je doménou žen. Ke zmírnění migrény doposud pomáhala analgetika a triptany, dnes už ale medicína vládne i takovým metodám, jako je prevence a aktuálně i nový typ preventivní léčby – cílená biologická léčba, která může snížit počet migrenózních dnů, intenzitu záchvatů a jejich četnost.
Nesnesitelné bolesti hlavy
Migréna se od běžné bolesti hlavy odlišuje celou řadou příznaků, které dokážou pacienta při akutním migrenózním stavu komplexně ochromit a vyřadit ze života.
Spouštěčů bolesti hlavy je mnoho – změny počasí, určité jídlo, alkohol, stres, ale i prochladnutí v klimatizovaném prostředí nebo v průvanu.
Dlouhodobý dráždivý kašel může zablokovat žebra a od nich se pak řetězí napětí svalů až ke krční páteři, která způsobuje bolest hlavy. U každého pacienta může mít ataka migrény jiný průběh a její trvání se pohybuje mezi 4 a 72 hodinami.
Projevuje se jednostrannou nebo pulzující bolestí hlavy, často doprovázenou žaludeční nevolností a zvracením, přecitlivělostí na světlo a hluk, pocením, extrémní únavou až depresivními stavy.
Nový trend v léčbě
Před nástupem nejnovějšího typu preventivní léčby vládla světu migrény doba triptanů. Triptany jsou určeny k léčbě akutních záchvatů a v 90. letech minulého století představovaly významný milník v rozvoji akutní léčby migrény.
„U léčby těžké migrény patří do nejnovější generace léků biologické přípravky, z nichž některé být v blízké době měly být dostupné i v ČR,“ sdělil výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr.
Jakub Dvořáček, MHA. Vědci zjistili, že pro rozvoj migrény je klíčový neuropeptid CGRP (calcitonin gene-related peptide), který se proto stal významným terapeutickým cílem při hledání vhodné léčby.
Právě tento neuropeptid se uvolňuje v průběhu migrenózního záchvatu a je zodpovědný za uvolňování zánětlivých mediátorů.
„Na základě znalosti o významu CGRP v patogenezi migrény vyvinuly farmaceutické společnosti monoklonální protilátky proti CGRP nebo proti receptoru CGRP. Jde zatím o čtyři biologické léky, které v blízké budoucnosti přinesou kvalitativní skok v profylaktické léčbě migrény.
Výsledky klinických studií prokázaly, že působí jak v léčbě, tak v prevenci migrény. Poprvé bude možný přechod od léčby symptomů k léčbě kauzální,“ uvádí Dvořáček.
(FOTO: Úvodní foto: geralt / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 – pixabay)