Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Záhada Alexandrijské knihovny: Zničil ji Caesar, anebo vyhořela do základů?

Alexandrijská knihovna patřila mezi nejvýznamnější centra vzdělanosti starověkého světa. O jejím vzniku něco víme, ale jak zanikla, zůstává dodnes záhadou. Má její zkázu na svědomí slavný Julius Caesar?

Starověká Alexandrie se nacházela v severní Africe na pobřeží Středozemního moře. Oficiálně ji založil v roce 331 př. n. l. Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.) jako první z velkého množství stejnojmenných měst.

Podle francouzského vědce Alaina Vérona z Univerzity Paula Cézanna v Marseille ale bylo toto území osídleno už před 4500 lety.

Když Alexandr Veliký zemřel, vládu v Egyptě po něm převzal Ptolemaios I. Sótor (367–283 př. n. l.) a stanovil Alexandrii hlavním městem.

Knihovna se skládala asi z deseti rozlehlých, propojených sálů, přičemž každý z nich byl věnovaný jedné konkrétní oblasti vzdělání. Ve zdech se nacházely výklenky, ve kterých se skladovaly papyrové svitky. Zřejmě ten nejznámější byl překlad Starého zákona z hebrejštiny do řečtiny.
Knihovna se skládala asi z deseti rozlehlých, propojených sálů, přičemž každý z nich byl věnovaný jedné konkrétní oblasti vzdělání. Ve zdech se nacházely výklenky, ve kterých se skladovaly papyrové svitky. Zřejmě ten nejznámější byl překlad Starého zákona z hebrejštiny do řečtiny.

Centrum vzdělanosti

Pro další generace se tak město stalo nejdůležitějším vědeckým, kulturním a obchodním centrem. Ptolemaios totiž toužil vybudovat věhlasné město a založit muzeum v řeckém stylu.

Proto pověřil Aristotelova žáka Demétria z Faléru (350–283 př. n. l.), aby navrhl takovou instituci, která bude převyšovat všechny ostatní. A tak se v roce 283 př. n. l. zrodila Alexandrijská knihovna jako součást božského chrámu vědění, Múseiodinu.

Vědci měli v Alexandrijské knihovně mnoho benefitů.
Vědci měli v Alexandrijské knihovně mnoho benefitů.

První katalog

Knihovnu měli na starost správci, kteří dohlíželi na nákupy a vedení katalogu, starali se o originální spisy, zajišťovali restaurování poškozených děl a ověřovali důvěryhodnost textů. První seznam děl sepsal v roce 250 př. n. l.

básník Kallimachos z Kyrény včetně podrobných informací o autorech. Použil také první systém knihovnického třídění, který spočíval v dělení autorů na dramatiky, epické a lyrické básníky, filozofy, historiky, řečníky, rétoriky a další.

Ukradené originály

Dlouhá desetiletí knihovna jenom vzkvétala. Když nastoupil na trůn panovník Ptolemaios III. (284–222 př. n. l.), chtěl mít v knihovně veškeré knihy tehdejšího světa. Nařídil proto dovést všechny dostupné knihy do Alexandrie, kde měl být pořízen jejich opis.

Když už ale knihy jednou zabavil, originály si nechal a vracel pouhé kopie. Takto si z Athén vypůjčil například drahocenné rukopisy autorů Aischyla, Sofokla nebo Euripida.

Benefity pro inteligenci

Na místo se pro sjížděli vědci a badatelé z celého světa. O ty bylo také královsky postaráno. V blízkosti knihovny měli zajištěné ubytování i stravu, pobírali plat, a navíc nemuseli platit daně. Splnit museli pouze jediný úkol.

Překládat knihy ze syrštiny, hebrejštiny, perštiny nebo egyptštiny. Takových výhod využívali například Euklides, Erastothenes nebo Archimedes. Spisy zahrnovaly tehdejší poznatky v oboru matematiky, astronomie, fyziky, lékařství nebo historie.

Vpád římského vládce

O tom, proč vlastně Alexandrijská knihovna zmizela, se vedou dlouhé debaty. Jedna z nejčastějších teorií souvisí s Juliem Caesarem (100–44 př. n. l), který se v roce 48 př. n. l.

dostal po bitvě u Farsálu do Alexandrie, jelikož pronásledoval své nepřátele, kteří prchli do Egypta. V čele uprchlíků stál římský vojevůdce Pompeius (106–48 př. n. l.), který chtěl v Egyptě shromáždit nové vojsko.

Ještě než Caesar vpadl do Alexandrie, byl Pompeius úkladně zavražděn. V té době probíhala v Egyptě občanská válka, ve které stál na jedné straně faraon Ptolemaios XIII. a na druhé jeho sestra Kleopatra.

Caesar v obležení

Římský vojevůdce se zřejmě kvůli Kleopatře do konfliktu zapojil, což se faraonovi nelíbilo a vyslal na Caesara egyptské vojsko.

Ten, jelikož byl vynikajícím stratégem, věděl, že se s velkou přesilou nemůže střetnout v otevřené bitvě, zabarikádoval se proto v jedné z částí Alexandrie. Caesarovi vojáci nejprve bránili každou ulici a přístav, kde kotvily válečné lodě. Když Caesar pochopil, že přístav neudrží, nechal všechny lodě spálit.

Caesar se zapojil do konfliktu v Alexandrii.
Caesar se zapojil do konfliktu v Alexandrii.

Požár se šířil městem

Podle některých autorů se požár z přístaviště začal šířit i do města a ničil všechny okolní budovy, a to včetně Alexandrijské knihovny. Oheň měl zasáhnout Múseiodin, který se nacházel v blízkosti moře.

Je ale zvláštní, že se Caesar ve svých pamětech o zničení knihovny vůbec nezmínil. A ani zeměpisec Strabon, který do Alexandrie přijel 20 let po válce, se o žádném jejím poškození nezmiňuje.

Jediné zmínky o požáru pochází od spisovatele Senecy, který je ale napsal až o 100 let později.

Požár se měl šířit celým městem a knihovnu zničit.
Požár se měl šířit celým městem a knihovnu zničit.

Škrty v rozpočtu

Během dalších let došlo ještě k několika požárům knihovny. Podle americké historičky Heather Phillips ale mohla za zničení knihovny byrokracie.

Podle všeho pozastavil římský císař Marcus Aurelius (121–180) platby Múseiodinu, zrušil stipendia jeho členům a vyloučil všechny zahraniční vědce. To podle ní ublížilo knihovně mnohem více než požáry.

Pronásledování učenců

Také další císař, Caracalla (188–217), se na městě vyřádil. Když vstupoval po Alexandrie, všichni měli za to, že v přátelském duchu, ve skutečnosti ale hodlal město úplně vyhladit. Do ulic proto rozmístil vojáky, kteří se vrhli na nic netušící civilisty.

Začal také pronásledovat aristotelovské filozofy a nařídil spálit jejich knihy. V důsledku tohoto řádění tak bylo mnoho budov ve městě poničeno, stejně jako za císaře Aureliana (214–275), během jehož útoku vyhořela většina čtvrtí.

Císař Caraculla pronásledoval všechny učence.
Císař Caraculla pronásledoval všechny učence.

Nástup křesťanství

I přes všechny násilnosti a požáry knihovna dál plnila svůj účel.

Bohužel se stala trnem v oku alexandrijskému patriarchovi Theofilovi (385–412 n. l.), který nechal zničit Serapeum, druhou část alexandrijské knihovny, kam byla přemístěna většina spisů z původní knihovny.

Dav zničil staré sochy, umělecké předměty a spálil vzácné knihy. O následném fungování knihovny neexistují záznamy.

Zničili jí Arabové?

Další zmínky se objevily až ve 13. století, kdy se v křesťanském světě rozšířila legenda, že knihovnu nechal zničit chalífa Umar ibn al-Chattáb (585–644), když město dobyli v roce 642 Arabové.

Muslimové totiž považovali Alexandrii za nebezpečné město plné filozofů a kněží. Když jej pak Arabové plenili, vítězný vojevůdce Amru ibn Al-as prý poslal chalífovi Umarovi dotaz, jak má naložit s knihami. Vládce údajně odpověděl:

„Obsahují-li knihy totéž co Korán, jsou zbytečné. Je-li v nich něco jiného, jsou škodlivé. V každém případě spálit.“

Nová Alexandrijská knihovna

Co se doopravdy stalo, se dnes už asi nedozvíme. Podle současných historiků Alexandrijskou knihovnu nikdo nezničil, zanikla postupně, stejně jako její sláva. To se snažil napravit profesor historie na Alexandrijské univerzitě, Mustafa al-Abbadi.

Výstavbu nové Alexandrijské knihovny plánoval více než 20 let. V roce 1990 byla vyhlášena mezinárodní architektonická soutěž, ve které bylo přijato celkem 524 návrhů z 52 zemí, výstavba trvala šest let. Slavnostní otevření proběhlo v roce 2002.

V roce 2002 vznikla moderní Alexandrijská knihovna.
V roce 2002 vznikla moderní Alexandrijská knihovna.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Vezl Amundsen k pólu gramofon?
Loď Fram napíná plachty a 9. srpna 1910 vyplouvá z norského Kristiansandu. V té chvíli ví jen tři muži na palubě, jaký bude její cíl. „Jižní pól,“ oznamuje velitel výpravy Roald Amundsen zbytku posádky až na Madeiře. Severní točna již padla, chce to novou výzvu!   Moře a led jsou jeho život…Poprvé se Roald Amundsen […]
Brodili se křižáci ve Svatém městě krví?
Dřevěné obléhací věže se tyčí nad hradbami města. Ty jsou i přes zoufalý odpor obránců právě prolomeny a dovnitř se ženou zástupy křižáků. V božím jménu už neběží dobývat, ale loupit a vraždit.   Dobytí Antiochie v červnu 1098 je nesporným úspěchem první křížové výpravy do Svaté země, ale současně také zdrojem bojů o moc mezi veliteli […]
Vymyslel Sedžong písmo na dopoledne?
Králem se vůbec stát neměl, ale když už ho osud na trůn posadil, stal se rovnou největším panovníkem historie. Sedžong Veliký toho dal svému národu tolik, že se před ním sklánějí Korejci ještě po šesti staletích.   Území Korejského poloostrova je v polovině 14. století součástí mongolské říše Jüan, mezi obyvatelstvem ale stoupá nespokojenost. Do čela […]
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává […]
Zajímavosti
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím […]
Slova s děsivým původem: Křičící duch a čára smrti!
Věci okolo nás občas dostanou své jméno vcelku nečekanou cestou. Vybíráme pro vás slova, která spojuje tak trochu strašidelný původ!   Maskoty dnes máme pro štěstí, dříve však měli lidi chránit před zlými čarodějnicemi! Těm se v jednom ze starých jazyků Francie říkalo „masca“. Podobných slov je mnohem víc. Dnes neškodných, dříve z nich mrazilo… […]
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém […]
Nejdelší let světa trvá dva měsíce!
Rok 1958 je pro rekordy zaslíbený. V létě přistává v texaském Dallasu dvojice pilotů, která ve vzduchu vydrží celých 50 dní. Jenže Robert Timm (1926–1976) a jeho kolega John Cook (?–1995) je v Las Vegas překonají, a to rovnou o čtrnáct dní!   Majitel lasvegaského hotelu Hacienda Doc Bailey dumá, jak přitáhnout zákazníky. Dává se […]
Záhady a napětí
Tajemství francouzské katedrály: Působí v ní bájná podzemní energie?
Katedrála Notre-Dame v Chartres je odedávna považována za magické místo, které působí i na nevěřící. Již v dávných dobách se zde rozprostíral posvátný háj, kde se ke svým obřadům scházeli keltští kněží – druidové. Je snad toto místo dodnes ovlivněno nějakou záhadnou silou?   Předchůdkyně dnešní katedrály tady stojí už v roce 1144. O její […]
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
Na hřbitově v městečku Deep River v americkém Connecticutu stojí náhrobek s podivným nápisem XYZ. Podle místních patří neznámému muži, který se v roce 1899 pokusil vyloupit místní banku. Hrob 40 let navštěvuje záhadná žena zahalená v černé róbě, přesto dodnes nikdo netuší, kým onen kriminálník byl. Co se pokazilo při loupeži? A proč o muži nic nevíme?   Je […]
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v […]
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda?   Je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit