Střední Amerika a jižní Mexiko. To je oblast, ve které před stovkami let žili legendární Mayové.
Jejich říše tvořená soupeřícími a válčícími městskými státy po sobě zanechala řadu mýtů, legend, archeologických záhad, ale i postavy, o kterých toho dodnes moc nevíme. Jednou z nich je i proslulý vládce Pakal. Mohl být je původ dokonce mimozemský?
Mexický archeolog Alberto Ruz (1906–1979) jen s obtížemi skrývá své nadšení. Cítí, že má na dosah ruky objev svého života, ale ještě je brzy slavit. Ještě je potřeba, aby se to skutečně potvrdilo.
Opatrně spouští po niti sondu do malé skuliny v kamenném povrchu oltářní desky ve svatyni ruin mayského města Palenque. Když ji o něco později zase vytahuje, ozvou se výkřiky jeho kolegů. Jsou na ní totiž jasné stopy červené barvy.
Tedy té barvy, kterou Mayové natírali tělesné ostatky zemřelých i předměty, které jim dávali do hrobu. Další den a noc se Ruz spolu s dělníky snaží s pomocí dřevěných sochorů nadzdvihnout kamennou desku, až se to nakonec podaří.
Po odhalení schodů a krypty s těly zavládne v archeologickém týmu už neskrývané veselí. „Dnešního dne jsem objevil v kryptě pyramidy zvané Chrám nápisů královský hrob. S projevem veškeré úcty Alberto Ruz Lhuillier,“ píše vzápětí prezidentovi archeolog. Kdo byl ten, komu nalezené ostatky patří?
Navždy ukrytý
Reliéfy mayských bohů, nefritové figurky a další předměty. To všechno zdobí Ruzem objevený hrob mayského vládce Pakala. Že jde právě o něj, se však podaří zjistit až v 70. letech, kdy dochází k velkému pokroku v luštění mayských nápisů.
Tehdy se Pakal, panovník narozený v roce 603 a vládnoucí od svých dvanácti až do své smrti v roce 685, stává skutečně záhadnou postavou historie.
Veřejnost čeká, že po provedení všech potřebných úkonů bude jeho tělo vystaveno v muzeu, kde si ho bude moci prohlédnout veřejnost. Jenže na to nikdy nedojde a tělo zůstává navždy ukryto v bezpečném prostředí. Důvod pro to není zřejmý.
Nicméně mezi archeology se začíná šeptat, že nalezené ostatky jsou záhadou, protože podle analýzy kostí a zubů patří zhruba čtyřicetiletému a nikoliv více než osmdesátiletému muži.
Prý je to obr
Vysvětlení řadě lidí nestačí a volání po zpřístupnění těla veřejnosti v dalších letech sílí. Když není vyslyšeno, ještě to podpoří všemožné hypotézy o tom, co to Alberto Ruz v hrobce vlastně našel.
„Z týmu, který ostatky vyzvedl, unikly informace, že Pakal byl obr, který měl na každé ruce i noze šest prstů, silnou pokožku a kónický tvar lebky. Oficiálně nevíme nic.
Nebyla ani zveřejněna jediná fotografie,“ upozorňuje americký filmař a publicista Kevin Smith (*1970). A není zdaleka jediný, kdo spekuluje o tom, co byl vlastně vládce, jehož ostatky úřady tak úzkostlivě ukrývají před světem, zač.
Velká pozornost se upíná především na desku jeho sarkofágu, jejíž snímky k dispozici jsou. Tu totiž zdobí tesané reliéfy, jejichž význam se daří rozluštit až po několika desítkách let. Je zhruba takovýto: „Dům u devíti nabroušených kopí“. Co to znamená? A může nám to dát nějakou odpověď na otázku Pakalova původu?
Dávný mimozemšťan?
Podle vědců znázorňují reliéfy na víku devět válečníků na zdech hrobky, což je zároveň devět mayských bohů. Měl být Pakal jedním z nich? Švýcarský záhadolog Erich von Däniken (*1935) jde v tomto směru ještě dál.
Věří, že Pakal nebyl ničím jiným než starověkým astronautem a zástupcem mimozemských bytostí, kteří mayskou civilizaci ovlivnily a vládly jí. Na víku je podle něj zcela evidentně znázorněn muž pilotující vesmírnou loď.
To historici a archeologové jsou mnohem zdrženlivější a věří, že vše má mnohem přízemnější vysvětlení. Jako pravděpodobné se prý jeví i to, že za jménem Pakal jsou ve skutečnosti hned dvě osoby, které vládly hned po sobě a které byly vnímány jako jedna.
Je něco takového možné? A podaří se někdy veřejnosti spatřit ostatky z chrámu v Palenque?