Záhady a napětí

Záhada Klubu 27: Seznam smrti se stále rozrůstá! Nový případ!

Záhada Klubu 27: Seznam smrti se stále rozrůstá! Nový případ!

Už dlouhou dobu se mluví o tom, že nezvyklý počet umělců umírá věku 27 let. Může to být jen náhoda? Nebo je za tím něco víc? Před několika měsíci se měl stát dalším členem Klubu 27 vnuk samotného krále rock ‚n‘ rollu Elvise Presleyho. Proč musel Benjamin Keough zemřít?

Ta zpráva obletí snad všechna světová média. Vnuk amerického zpěváka Elvise Presleyho (1935–1977) Benjamin Keough (1992–2020) je po smrti! Podle dostupných informací se v červenci tohoto roku postřelil a zemřel. Bylo mu pouhých 27 let. V podobném věku umírá i celá řada dalších umělců. Co za tím stojí?

Vnuk Elvise Presleyho měl celý život před sebou. Proč musel Benjamin Keough zemřít?

Jde o prokletí?

Kytarista Jimi Hendrix (1942–1970), zpěvačka Janis Joplin (1943–1970) nebo třeba frontman skupiny The Doors Jim Morrison (1943–1971). Ti všichni zemřou ve věku 27 let. Proč? Současný americký spisovatel Charles R. Cross se domnívá, že na předčasných úmrtích mladých hudebních hvězd je něco podivného.

Ačkoli lidé statisticky umírají v každém věku, u hudebníků, kteří zemřeli ve 27 letech, prý křivka grafu vykazuje ostrý nárůst. Samotná myšlenka Klubu 27 se stane slavnou ve chvíli, kdy ve stejném věku zemře i zakladatel skupiny Nirvana Kurt Cobain (1967–1994). Různým spekulacím nahrává také fakt, že všichni zmínění umělci zemřeli za hodně podivných okolností.

Hendrix se například podle oficiální verze udusil po požití velkého množství alkoholu a prášků na spaní. Mnozí lidé o tom nicméně pochybují. Vždyť v plicích geniálního kytaristy a na textilu kolem jeho krku mělo být nalezeno značné množství červeného vína! Je možné, že se Hendrixe někdo pokusil udusit záměrně?

Rocková zpěvačka a skladatelka Janis Joplin má zase před svou smrtí dokončovat nejskvělejší album své kariéry, po mnoha aférách se konečně zasnoubit s mužem svých snů a zbavovat se závislosti na heroinu.

Bylo tedy její předávkování jen „tragickou nehodou“, nebo za tím opravdu stálo prokletí Klubu 27?

Propojené osudy?

Zpěvák skupiny The Doors Jim Morrison umírá dne 3. července roku 1971 ve svém pronajatém pařížském bytě na srdeční zástavu. I v jeho případě se ale často mluví o možnosti, že všechno bylo jinak. „Pořád se spekuluje, že Jim svou smrt předstíral a může si za to i on sám. Fascinoval ho francouzský básník Arthur Rimbaud (1854–1891), který napsal nejlepší verše v devatenácti a pak zmizel do Afriky.

Jim o tom nápadu často mluvil,“ říká současný americký autor James Riordan. Zpěvák, kytarista, skladatel a frontman skupiny Nirvana Kurt Cobain pak za svým životem rovněž zanechá řadu otazníků. Údajně se dne 5. dubna roku 1994 předávkuje drogami a pak si prostřelí hlavu brokovnicí.

Jenže nedaleko jeho těla je nalezen dopis na rozloučenou, ve kterém stojí například: „Mám se dobře, velmi dobře a jsem vděčný.“ Psal by něco takového člověk, který se chce zabít? Zdá se, že nemůže být divu, že mnozí za vším skutečně vidí prokletí Klubu 27.

Mohou být osudy těchto lidí nějakým způsobem propojeny?

Zhoubná stránka slávy

Je třeba si uvědomit, že kariéra velkých hudebníků má i svou stinnou stránku. Když se člověk stane žijící legendou, ráj se může snadno změnit v peklo. „Díky svým přehnaným ambicím objevili příliš pozdě zhoubnou stránku slávy a všichni se zadusili představami o své nadlidskosti. Zemřeli pro svou hudbu, stejně jako pro ni žili.

Kariéra většiny z nich trvala jen krátce, ale na jejím konci byli unavení, vyčerpaní a vyhaslí, jak je to vidět i u mnoha dnešních hvězd,“ uvádí současný americký publicista David Comfort. Postavení superhvězdy, drcené ze všech stran nejrůznějšími tlaky, podle něj nebylo o nic méně náročné než dnes.

Fanoušci vyžadovali, aby jejich idoly neustále produkovaly hudbu, která bude revolucionářská, nová a přitom naklonovaná ze starých hitů. Očekávalo se, že budou výkonní každou noc, nepřetržitě, se stejným mistrovstvím, energií a nadšením. „Navzdory jejich revoltě se z nich staly komerční podniky, na nichž závisely stovky, ba tisíce zaměstnanců.

Fanoušci se k nim jen hrnuli, pronásledovali je paparazzi a obtěžoval je tisk, takže sláva pro ně brzy ztratila svou svěžest,“ říká Comfort. Jako veřejné zboží neměli zmínění umělci skoro žádné soukromí. A ani si nemohli udělat čas sami pro sebe.

„Předpokládalo se, že budou živit divadelní, téměř karikaturní představy, z nichž dávno vyrostli nebo jimiž se vůbec nechtěli stát,“ dodává Comfort.

Je tedy možné, že se mladým hudebníkům stala osudná jejich závratná kariéra?

Další a další případy

V roce 2011, sedmnáct let po Cobainově smrti, umírá ve věku 27 let britská jazzová, soulová a rythm´n´bluesová zpěvačka Amy Winehouse (1983–2011). Zdá se, že o existenci Klubu 27 už nemůže být vůbec žádných pochyb. Různým spekulacím nahrává také fakt, že samotná Winehouse tři roky před svou smrtí vyjádřila obavy, že zemře právě ve věku 27 let.

Další a další hudebníci odcházejí na onen svět v ten samý čas. A to i v posledních letech. V prosinci roku 2014 bosenská popová zpěvačka Slađa Guduraš, v květnu roku 2016 zase kytarista americké rockové skupiny Surfer Blood Thomas Fekete, v červnu 2016 pak ruský herec a člen punkové kapely The Hammerheads Anton Yelchin, známý též jako Čechov ze Star Treku.

Členem Klubu 27 se má stát i americký rapper Fredo Santana (1990–2018), který umírá v lednu roku 2018.

A nyní se spekuluje, že dalším v pořadí je i vnuk Elvise Presleyho…

Amy Winehouse tři roky před svou smrtí vyjádřila obavy, že zemře ve věku 27 let. Což se stalo.

Hledá se pravda

Benjamin Keough byl synem Presleyho dcery Lisy Marie (*1968), která ho měla s hudebníkem Dannym Keoughem, s nímž má ještě dceru, herečku Riley (*1989). Měl v plánu rozjet velkou hudební kariéru, mluví se dokonce o již podepsané nahrávací smlouvě. Mohla z něj být zkrátka velká hvězda. Ale všechno nakonec skončilo jinak. Podle dostupných informací Benjamin Keough dne 12.

července tohoto roku podlehl střelnému zranění, které si sám způsobil. Protože jde o poměrně dost čerstvou záležitost, stále není úplně jasné, proč k tomu došlo. „Poté, co syn Lisy Marie Presley spáchal sebevraždu před tím, než mohl oslavit osmadvacáté narozeniny, začali někteří fanoušci spojovat jeho smrt s tzv. Klubem 27,“ připomíná současná americká publicistka Chelsea Duff.

I v tomto případě se ozývají skeptici. Podle nich lze všechno vysvětlit racionálně. Vyhasínání životů mladých umělců včetně vnuka Elvise Presleyho je prý jen následkem smůly.

Skutečně je to ale takto jednoduché?

Pochmurný Klub 27 stále přibírá nové členy…

Více z Záhady a napětí

Nevyjasněné úmrtí Reye Rivery: Zločin, který zůstal nepotrestán?

Záhady a napětí23.7.2021

Horor v džungli: Co se stalo dvěma mladým dívkám?

Záhady a napětí19.7.2021

Tajemná rotunda sv. Kříže: Řádil u ní i český yetti?

Záhady a napětí16.7.2021

Tajuplný kruh Sedmi sester: Jaký je původ irského Stonehenge?

Záhady a napětí12.7.2021

Záhadné tváře v Kanadě: Jedná se o dílo přírody, lidí nebo bytostí z vesmíru?

Záhady a napětí9.7.2021

Záhadná kněžna Libuše: Kolovala jí v žilách keltská krev?

Záhady a napětí2.7.2021

Zmatky v kalendáři: Jaký je vlastně rok? 2021 nebo 1724?

Záhady a napětí28.6.2021

Nový objev přepisuje učebnice: V době bronzové vlády i ženy!

Záhady a napětí25.6.2021

Monstrum z Bowmanského lesa: Uprchlý šílenec nebo podivný kříženec člověka?

Záhady a napětí21.6.2021
Záhady a napětí
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články

Bůh ohně dosedl na rudou planetu
epochaplus.cz

Bůh ohně dosedl na rudou...

Čínská mytologie je plná bohů, žádný...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Vyženou Havlovou fanoušci do daleké ciziny?
nasehvezdy.cz

Vyženou Havlovou fanoušci do...

Herečka a bývalá první...
Velký strach z budoucnosti
nasehvezdy.cz

Velký strach z budoucnosti

Zažívá obrovské štěstí,...
Nezbytná součást střešních oken
rezidenceonline.cz

Nezbytná součást střešních...

Optimální množství denního světla i podpora tepelného...
Strašidelný příběh přilákal zvědavého ducha
skutecnepribehy.cz

Strašidelný příběh přilákal...

Bratranec mým historkám nevěřil a...
Dvě nejznámější pozorování UFO v ČR a SK: Mohou se opakovat?
enigmaplus.cz

Dvě nejznámější pozorování...

Mnozí lidé ani netuší, že nejen velké...
Destinace, ze kterých luxus přímo čiší
iluxus.cz

Destinace, ze kterých luxus...

Neexistuje snad oblíbenější období roku než dovolená....
Astronomové poprvé spolehlivě zaznamenali disk hmoty umožňující vznik měsíců kolem extrasolární planety
21stoleti.cz

Astronomové poprvé spolehlivě...

Díky radioteleskopu ALMA se astronomům vůbec...
Bylinky: Nenechte se zaskočit problémy s pamětí
panidomu.cz

Bylinky: Nenechte se zaskočit...

Snažíte se na něco vzpomenout, ale moc se vám...
Lest s životodárnou tekutinou: Vojáci umírali kvůli nedostatku vody
epochaplus.cz

Lest s životodárnou tekutinou:...

Sotva tatarský vůdce Tamerlán (1336 – 1405) dobude roku 1396 Gruzii,...
Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem
epochanacestach.cz

Zámek Plumlov: Stavba, která...

Velké ambice měli stavitelé...