Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Záhada pokoje 1046: „Uklouzl jsem“, tvrdil brutálně zbitý host těsně před smrtí

V hotelovém pokoji byl nalezen muž na pokraji smrti. Zranění napovídají tomu, že byl mučen a zřejmě se jej někdo snažil zabít. On sám prohlašuje, že pouze uklouzl v koupelně.

Jeho pobyt v hotelu i jeho následnou smrt však provází celá řada podivných manévrů a situací.

Od chvíle, co se během chladného odpoledne 2. ledna 1935 v americkém hotelu President v Kansas City ubytoval mladý muž, který se představil jako Roland T. Owen z Los Angeles, bylo jasné, že s novým hostem není něco v pořádku.

Nemá u sebe žádné zavazadlo, vše potřebné si přináší v kapse a hned při příchodu do hotelu požaduje pokoj, jehož okna nesměřují do ulice.

Po celou dobu svého pobytu ani jednou neroztáhne závěsy, pokoj je vždy osvětlený pouze tlumeným světlem jedné lampičky u postele.

Když později téhož dne do pokoje vstoupí pokojská Mary Sopticová, aby v něm uklidila, Owen se zdá velmi vyděšený.

Po jejím příchodu pokoj spěšně opouští, přičemž však klade ženě na srdce, aby v žádném případě nezavírala dveře v jeho pokoji. Údajně jej má navštívit přítel.

Kolem 4 hodiny odpoledne do pokoje číslo 1046 Mary Sopticová přináší čisté ručníky, host je zpět na pokoji a vypadá rozrušeně. Ještě než se pokojská dá na ústup, aby Owena nerušila, všimne si vzkazu na stole. „Done, já se vrátím za 15 minut.

Počkej.“ Čeho se muž tolik bál? A kdo byl jeho tajemný host?

Hotel President, ve kterém k vraždě došlo
Hotel President, ve kterém k vraždě došlo

Nerušit!

Zvláštní dění v pokoji číslo 1046 pokračuje i následujícího dne. Ráno 3. ledna je pokoj zamčený zvenčí, pokojská Mary Sopticová tedy použije vlastní klíč a vstoupí dovnitř, aby v pokoji uklidila. Ke svému překvapení najde Owena uvnitř.

Po telefonu hovoří s jistým Donem. Odpoledne toho dne se  z pokoje ozývá hlasitý rozhovor dvou mužů a pozdě v noci, kolem jedné hodiny, hosté z okolních pokojů si zaměstnancům hotelu stěžují na hlasitou hádku.

Slyšet je prý mužský a ženský hlas a je možné, že jde o více než dvě osoby. Následujícího rána si operátor na recepci všimne, že telefon v pokoji 1046 je vyvěšený, posílá proto poslíčka, aby hosta požádal, ať sluchátko řádně zavěsí.

Jenže dveře jsou zamčené a host na výzvu nijak nereaguje. O něco později se poslíček vrací s klíčem, Owen leží nahý na pokoji a nereaguje.

Zdá se, že má za sebou možná jen celkem divokou noc, a tak zaměstnanec hotelu pouze zavěsí sluchátko telefonu a v tichosti se vyplíží z pokoje. Jenže o hodinu později už je vyvěšené znovu.

A tentokrát poslíček po vstupu do místnosti spatřuje scénu jako z hororu! Co se tu v uplynulé hodině jen mohlo odehrát?

Uklouzl jsem

Host leží na zemi v hrozivém stavu, je naprosto zřejmé, že jej někdo dlouho mučil. Všude je krev, dokonce i na stěnách a na posteli. Muž byl zjevně svázán na krku, kolem zápěstí a kotníků. Má zlomenou lebku a četná bodná zranění včetně propíchnuté plíce.

Podle lékaře jde o zranění stará šest až sedm hodin, sám Owen ovšem tvrdí, že jen uklouzl v koupelně. Poté muž upadá do kómatu a následně umírá. Stáří zranění by zhruba odpovídalo době, kdy hosté z okolních pokojů zaslechli hádku a možný souboj.

Jak je ale možné, že si poslíček, který toho rána v pokoji byl, ničeho zvláštního nevšiml? A proč sama oběť mlžila o tom, co se mu vlastně stalo?

Aby nezodpovězených otázek nebylo málo, policie navíc zjišťuje, že jméno, které muž na začátku svého pobytu uvedl, je falešné. Žádný Roland T. Owen z Los Angeles neexistuje. Vyšetřovatelé tedy musejí vypátrat nejen jméno vrahů, ale i samotné oběti! Je možné, že se mladík před kýmsi snažil marně skrývat?

Portrét zavražděného zveřejněný v tisku záhy po vraždě
Portrét zavražděného zveřejněný v tisku záhy po vraždě

S láskou

Neméně podivné okolnosti obklopují také pohřeb neznámé oběti. Pohřební službě totiž za pohřeb zaplatila neznámá třetí strana, anonymní dárce také v den pohřbu posílá kytici růží s nápisem: „Navždy s láskou. Louise“.

Kdo jsou Lousie a Don? A co mohou vědět o vraždě hotelového hosta? Až rok po této události se policii ozve rodina zavražděného, která na jeho podobiznu narazí v novinách.

Neznámá oběť brutálního činu je konečně identifikována jako Artemus Ogletree. Ten jako teprve sedmnáctiletý mladíky odchází z domova v Birminghamu v Alabamě v dubnu 1934. Mladíka poznala také jeho sestra Eleanor.

Mladík měl v plánu hodně cestovat, proto by nemělo být překvapivé, že rodině skutečně chodily pohlednice a dopisy z různých koutů Ameriky i Evropy.

Jenže matka má už tehdy pochybnosti o tom, že dopisy posílá její syn Artemus, jsou totiž psány odlišným rukopisem. Kdo tedy dopisy psal? A do čeho se mladík zapletl, že ho to nakonec stálo život? Jeho vražda zůstává dodnes jedním z nejpodivnějších neobjasněných případů.

Muž byl později identifikován jako Artemus Ogletree
Muž byl později identifikován jako Artemus Ogletree
Související články
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
reklama
Historie
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Zajímavosti
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Záhady a napětí
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá