Úmrtí neznámého muže provází mnoho podivných okolností. Podle pitvy vyhladověl k smrti. U sebe však měl velké množství peněz v hotovosti i dostatek jídla.
Navíc lidé, kteří ho viděli jen pár dnů předtím, by přísahali, že statný tramp měl k podvýživě opravdu daleko. Co se mu mohlo přihodit?
Víc neznámých v tomto případu být snad ani nemůže. Muž, který se rozhodl přejít vrcholky Apalačských hor po trase dlouhé nějakých 3500 kilometrů, byl jednoho dne v roce 2018 nalezen mrtvý.
To je jediná věc, kterou vyšetřovatelé znají s jistotou, naopak identita zemřelého je stejně jako příčina jeho smrti velkou neznámou.
Lidé, které při svém putování americkou divočinou potkal, jej znají pouze pod přezdívkou Denim nebo také Mostly Harmless, což v překladu z angličtiny znamená „Převážně neškodný“ a je narážkou na slavnou knihu Stopařův průvodce galaxií.
S nikým se příliš nepouští do řeči a od ostatních se drží spíš stranou, proto také nikdo netuší, odkud tajemný putující pochází a co je vlastně zač. Když je pak nalezeno jeho tělo bez známek života, je to pro Denimovy známé z Apalačské trasy skoro k neuvěření.
Nic na jeho smrti totiž nedává smysl! Jak a proč mladý tramp zemřel? A kým ve skutečnosti byl? Případ je i po více než dvou letech plný nezodpovězených otázek a matoucích okolností.
Zemřel blízko cíle
Apalačská stezka je jednou ze tří nejvyhlášenějších dálkových turistických tras v USA. Táhne se Apalačskými horami na východním pobřeží Spojených od hory Katahdin v Maine až k hoře Springer Mountain v Georgii, kde tato 3500 kilometrů dlouhá stezka končí.
Stezku je možné projít během několika měsíců. Ti, kteří se vydávají na cestu v dubnu, cíle obvykle dosahují v září. Je to právě duben roku 2017, kdy se na cestu Apalačskými horami vydává Denim.
Muž má v plánu na konci této stezky navázat ještě na Floridskou trasu dlouhou 2092 kilometrů, přes kterou chce dojít až do nejjižnějšího města kontinentálních Spojených států Key West.
Jeho cesta však předčasně končí v národní rezervaci Big Cypress National Preserve jen několik dnů před dosažením vytyčeného cíle.
Jeho tělo je nalezeno 23. července roku 2018, kdy si dvojice kolemjdoucích turistů všimla opuštěného stanu a zběžně nahlédla dovnitř.
Scéna, kterou v dalších okamžicích spatřili, otřásla nejen oběma nálezci, ale i přivolanými vyšetřovateli, kteří se následně musejí potýkat s řadou podivných okolností. Podaří se jim někdy odhalit tajemství života a smrti neznámého turisty?
Hrůzný pohled
„Jeho tělo bylo tak nějak pokroucené. Oči měl doširoka otevřené a díval se přímo na mě,“ popisuje jeden z nálezců těla. Vyšetřovatelé následně zjišťují, že tělo patří muži ve věku 35 až 50 let, velmi hubené až vyzáblé postavy.
Ve stanu byla společně s tělem nalezena turistická výstroj, batoh, 3640 dolarů (v přepočtu zhruba 84 000 Kč–pozn. red.) v hotovosti a dva zápisníky plné nejrůznějších poznámek od receptů na proteinové tyčinky až po úryvky počítačového kódu.
Naopak se nedaří najít žádný telefon, doklady, kreditní karty nebo cokoliv, co by alespoň naznačilo, kým ve skutečnosti byl. Nepomohou ani otisky prstů či testy DNA, celostátní databáze neukazují žádnou shodu.
Až poté, co je zveřejněna podobizna neznámého muže, se začínají ozývat lidé, kteří v něm poznávají člověka, s nímž se setkali během jeho putování Apalačskou a Floridskou stezkou. Jenže ani to mnoho světla do případu nevnese.
Nejenže jejich výpovědi nepomohou odkrýt totožnost mrtvého, ale navíc také zpochybní stanovenou příčinu smrti! Co vlastně lze o muži, který cestoval pod přezdívkou Denim, říci s jistotou?
Kontaktům se vyhýbal
Provozovatelé motelů, různých obchodů a turistických středisek jej popisují jako veselého a vlídného chlapíka, který příliš nevyhledává společnost, ale tu a tam se s někým na trase dá do řeči. Nikdo ovšem netuší, jak se jmenuje nebo odkud pochází.
Mezi prvními svědky, kteří Denima na policejních portrétech poznávají, je Kelly Faibanks, žena žijící na Floridské stezce, která s Denimem strávila nějaký čas.
„Řekl mi, že začal v New Yorku a mířil do Key West a já si myslela, že bude v pohodě, když došel až sem,“ vzpomíná Fairbanks. Podle ní měl Denim laskavé oči a vypadal jako milý člověk, ale zároveň jej považovala za nezodpovědného.
Nepůsobil totiž jako zkušený turista, přitom u sebe neměl žádnou navigaci nebo mobilní telefon. „Je docela neobvyklé, že pěší turista nenosí mobilní telefon. Je to pravděpodobně jediný člověk, co jsem kdy osobně potkala, který neměl mobilní telefon. Projít stezku naslepo bylo naivní.
Říkala jsem si, že to bylo špatné rozhodnutí,“ přiznává Kelly Fairbanks. Z jakého důvodu se Denim vydal do divočiny jen tak naslepo? Skrýval se před někým, nebo snad jen zatoužil strávit nějaký čas pryč od veškerých technologií?
Usměvavý fantom
Postupem času přicházejí se svými poznatky také další svědkové, jejichž prohlášení se víceméně shodují s tím, co tvrdí Faibanks. Denim byl vstřícný, usměvavý a zpravidla samotářský.
Přesto se ale objevuje na mnoha fotografiích ostatních turistů či provozovatelů různých zařízení kolem stezky. Denim se před objektivy nijak neskrývá, na množství snímků si zachovává vlídný úsměv a ochotně se dívá přímo do objektivu.
Přesto nikomu neřekne nic, co by mohlo prozrazovat jeho skutečnou identitu. Představuje se pouze svou přezdívkou a hovoří bez jakéhokoliv přízvuku, takže nelze ani odhadnout, odkud pochází.
Pouze jednomu z turistů prý prozradí, že pracuje v technologickém průmyslu. To nasvědčuje teorii, že se zkrátka rozhodl dát si od veškerých technologií pauzu. Ostatně digitální detox bývá motivací i mnohým dalším trampům posledních let.
Proč by se ale v takovém případě snažil skrýt svou pravou identitu? Bylo zjištěno, že se Denim během svého putování ubytoval v hostelu Top of Georgia pod jménem Ben Bilemy. Jenže jméno je falešná a ani tato stopa nakonec nikam nevede.
Podvýživa? Nemožné!
Jednou z největších záhad na celém případu však zůstává Denimova smrt.
Pitva žádnou přímou příčinu smrti neodhalí, ale vzhledem k tomu, že jeho tělo v době smrti muselo vážit jen necelých 40 kilogramů, lékaři předpokládají, že za jeho skonem stojí především podvýživa. Právě to ale vůbec nedává smysl!
Mezi jeho věcmi je totiž nalezeno jídlo i obrovské množství peněz v hotovosti, za které si kdykoliv po cestě mohl nakoupit a dobře se najíst. Takových zařízení je při stezce celá řada.
Navíc se svědkové, kteří ho viděli jen několik dnů před smrtí, shodují, že Denim byl naopak robustní postavy a nic nenasvědčovalo tomu, že by měl jakékoliv potíže. To potvrzuje i pitva, podle které byl s výjimkou extrémně nízké váhy naprosto zdráv.
Jak mohl za pár dnů tolik vyhladovět? A proč se vydal do hor s tak vysokou sumou v hotovosti?