Zajímavosti

Záhadné zvířecí sebevraždy: Zdeptaní delfíni a vybuchující mravenci

Záhadné zvířecí sebevraždy: Zdeptaní delfíni a vybuchující mravenci

Každodenní rutina. Delfíní slečna Kathy, která se mimo jiné objevila v divácky úspěšném seriálu Flipper, připlouvá ke svému ošetřovateli. Ten si všimne, že je něco v nepořádku. Zvíře na něj plaše zírá a pomalu vydechuje. Naposledy. Bývalá televizní celebrita volí dobrovolný odchod ze světa a klesá ke dnu.

O šokující smrti okamžitě začnou psát média. Může za nenadálý skon stres z natáčení nebo odchod ze záře reflektorů? S případem Kathy se na světlo světa dostává ožehavá problematika zvířecích sebevražd. Vědci nad nimi vraští čela už desetiletí. Relevantní důkazy, které by jejich domněnky potvrdily, ale chybí.

Zdánlivě veselá Kathy má za sebou smutný osud, odchytnou ji ve volní přírodě.

Křehká delfíní duše

V 60. letech rezonuje společností smrt několika delfínů. Po odchodu Kathy fanoušci seriálu Flipper zjišťují, že většina zvířat, která se v oblíbené show objeví, je odchycena ve volné přírodě.

Po konci série zůstávají v zajetí. „Cítím se zodpovědný za její mizerný život,“ vzlyká trenér a ošetřovatel Ric O´Barry. Prakticky ihned zakládá organizaci, která má za cíl zlepšit život veselých savců.

„Delfíni nemají kapacitu na to spáchat sebevraždu,“ zní z akademické obce. Tuto teorii ale vyvrací další smutný případ, který má na svědomí zvrácený neurochirurg John Lilly (1915–2001). Fascinují ho delfíní a chce rozklíčovat jejich řeč.

K samci Peterovi přiřadí Mary Lovattovou. Mladá žena s delfínem okamžitě naváže blízký vztah. Experiment ale nenese kýžené ovoce, a tak Lilly přistoupí k radikálnější metodě a delfínovi podstrčí LSD. Lovattová naštěstí zvíře zachrání.

S koncem projektu se ošetřovatelka musí se svým svěřencem rozloučit. Zanedlouho přijde zdrcující zpráva – Peter zemřel. Delfín zřejmě nevydržel odloučení a záměrně přestal dýchat.

Mary Lovattová se o smrti delfína dozví z telefonu, Peter zvolí dobrovolný odchod.

Sebevražda, nebo přirozený úbytek?

Výjimkou v sebevraždách ve zvířecí říši nejsou ani některé druhy mravenců či termitů. Ti mají naplněné zadečky vysoce toxickou látkou. V případě ohrožení sebe nebo kolonie volí plán kamikaze a jednoduše explodují.

Začátkem 21. století rostou také případy hromadných zvířecích sebevražd. V Turecku roku 2005 skočí ze srázu na 1 500 ovcí, pastýři si jev nedokáží vysvětlit. Další zprávy o hromadném úhynu přicházejí ze Švýcarska a Austrálie.

Asi nejznámějším sebevražedným stvořením je lumík norský. Údajně sám odhadne míru přemnožení, a tak se tisíce malých hlodavců rozhodne cíleně skočit ze skály.

Vědci ale krotí vášně. „Jedná se o pověru, lumík jednoduše migruje a během cesty jich spousta zahyne,“ stojí v jednom z výzkumů. Na rozluštění pravé podstaty zvířecích sebevražd si tak budeme muset ještě počkat.

Dokáže lumík norský odhadnout míru přemnožení? Podle vědců je to holý nesmysl.

Více z Zajímavosti

Kačer Donald: Vztekloun bez kalhot trumfne i Mickeyho

Zajímavosti8.12.2022

Had na holi: Proč je symbolem zdravotnictví?

Zajímavosti5.12.2022

Podivuhodné dřeváky: Dá se na nich i bruslit!

Zajímavosti1.12.2022

První zmrazený člověk: Na lék proti rakovině čeká už 55 let!

Zajímavosti24.11.2022

Ťukni tlapou: Dokážou zvířata ovládat počítače?

Zajímavosti21.11.2022

Velký londýnský smog: Konečně známe jeho příčinu!

Zajímavosti14.11.2022

Nenápadný, ale ostrý mixér slaví 100 let!

Zajímavosti10.11.2022

Les Svastika: Hákový kříž uprostřed lesů

Zajímavosti7.11.2022

Čemu jste celý život věřili, ale není to (tak úplně) pravda

Zajímavosti4.11.2022
Zajímavosti
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články