Po otci zdědil rozsáhlou říši ve Střední Asii. Chamtiví příbuzní ho však o vládu připravili a z mladičkého Bábura se stává vyhnanec. Potrvá několik let, než se vrátí na výsluní moci. V roce 1504 dobude Kábul, z něhož udělá centrum své nové říše. Ta se v průběhu let rozrůstá a vzkvétá stejně jako její metropole…
Bábur (1483–1530) je osvícený panovník. Toleruje různá náboženství, umí být velkorysý, nepotrpí si na ceremonie a dvorskou etiketu… Také podporuje umění, shromažďuje vzácná literární díla a rád zahradničí.
„Miloval stín stromů a šumění vody. V Kábulu založil celkem devět zahrad,“ vypráví Amanullah Sahibzada, současný ředitel Báburovy zahrady (Bagh-e Babur), která se jako jediná dochovala do současnosti.
Zhruba 11hektarová oáza klidu (Václavské náměstí v Praze zaujímá plochu přes čtyři hektary) vzniká kolem roku 1528 podle Báburova návrhu.
Jako zrcadlo
Všechny jeho kábulské zahrady mají podobný rukopis. „Středem prochází hlavní cesta s fontánami a vodními jezírky. Nalevo a napravo jsou potom zrcadlově osázeny stromy a keře,“ líčí Amanullah.
Typické jsou pro ně i terasy, v té Báburově je jich hned 15. Svých zahrad si ale vládce nejspíš příliš neužije. Ve 20. letech 16. století začíná dobývat sever dnešní Indie.
Rozsáhlou oblast sjednotí pod svou vládou a položí základy Mughalské říše (existovala v letech 1526–1857), která v dobách největšího rozkvětu de facto kopíruje území indického subkontinentu.
Kvůli stesku po Kábulu krátce před smrtí vladař projeví přání, že chce být pohřben v Báburově zahradě.
Složitá obnova
V průběhu staletí Báburova zahrada projde několika výraznými. Afghánský král Nádir Šáh (1883–1933) z ní pak na počátku 30. let minulého století udělá veřejný park.
V dalších dekádách v areálu přibudou vodní plochy včetně moderního plaveckého bazénu.
Občanská válka v letech 1992–1996, po jejímž konci Kábul ovládnou radikálové z hnutí Tálibán, však oblíbenému místu přinese zkázu. S obnovou zničeného parku se začne po roce 2001, kdy jsou příslušníci Tálibánu z města vyhnáni.
Na základě archeologického průzkumu a studia historických pramenů se podaří Báburově zahradě vrátit podobu, kterou měla v době svého založení v 16. století.
(Zdroj: HISTORY revue)