Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Zaplatila císařovna Sisi životem kvůli monarchii?

Byla krásná a posedlá svým vzhledem. Císařovna, která milovala svobodu, ale za svého života mnoho vytrpěla. Proč zrovna ona zaplatila daň za královský život? Pomohly k tomu pouhá náhoda a její sláva.

Nikdo jí neřekl jinak než Sisi, její pravé jméno však znělo Elisabeth Amalie Eugenie. Narodila se na Štědrý den roku 1837 v Mnichově vévodkyni Ludovice a vévodovi Maxmiliánu Josefovi z rodu Wittelsbachů jako čtvrté dítě.

Její zrození provázela šťastná znamení, například přišla na svět už s jedním zoubkem, stejně jako třeba Napoleon.

Šťastné venkovské sídlo

Své dětství více než v rodném Mnichově trávila na venkovském sídle v Possenhofenu. Měla se zde učit hlavně dvorní etiketě a francouzštině, ale místo toho se věnovala jízdě na koni a plavání. Po svém otci zdědila také velký cit pro přírodu a umění.

Jeho vášní se staly hlavně hudba a literatura, což se projevilo i u mladé šlechtičny. Hrávala na citeru a klavír, a dokonce sama psala básně. Otec ji také podporoval v jízdě na koni a učil ji i některé akrobatické kousky, které Sisi bravurně zvládala.

Náhradní manželka

Už když bylo Sisi patnáct let, matka jí začala shánět ženicha z lepších kruhů.

Ale stále se nedařilo nalézt tu „pravou partii“, na rozdíl od starší sestry Heleny, která se měla stát manželkou rakouského císaře Františka Josefa, jenž byl zároveň jejím přímým bratrancem. Helena se na tento post velice pečlivě připravovala.

Když mělo dojít k samotným zásnubám, matka s sebou vzala i mladší Alžbětu, do které se prý mladý císař na první pohled zamiloval. Při zásnubním tanci šel proto rovnou k ní. A to rozhodlo o jejím dalším osudu.

Jako v bavlnce?

Před svatbou pak dorazila nevěstina garderoba, ukrytá ve 25 kufrech. V nich se nacházely čtvery plesové šaty, 17 večerních šatů nebo 19 letních šatů navržených podle poslední módy. Šatník doplňovalo 113 párů bot, 168 hedvábných punčoch nebo 16 klobouků.

Vše v hodnotě 50 000 zlatých. Když Sisi dorazila, František Josef za ní skočil na loď, aby budoucí císařovnu před zraky všech vzal do náruče a vášnivě políbil.

Královská láska

Podle všeho i mladá Sisi našla v panovníkovi velké zalíbení, což v té době nebylo u předem domluvených sňatků obvyklé. Ke svatbě došlo 27. dubna 1854 v 19 hodin večer v augustiniánském kostele ve Vídni.

Kostel byl osvícen 15 000 svíčkami a vyzdoben červeným sametem. Po svatbě dostala Sisi od svého otce 50 000 zlatých, které poté její manžel dorovnal o dalších 100 000 zlatých.

Také získala jako dar svatebního rána 12 000 zlatých, podle zvyku za ztracené panenství. Mladá císařovna navíc obdržela 100 000 zlatých výhradně pro vlastní potřebu, a to pro případ, že by ovdověla.

Sisi sňatkem získala obrovské věno.
Sisi sňatkem získala obrovské věno.

Tlak dvora

Matka Ludovika o ní měla velké starosti, neboť Sisi v době svatby bylo jen sedmnáct let. Uklidňovalo ji ale, že se o ni postará její sestra Žofie. Jenže už v té době se u Sisi projevovaly první deprese.

Necítila se totiž tak svobodně, musela dodržovat veškeré královské povinnosti a nedostávalo se jí potřebného soukromí. I přesto začala s potřebným studiem. Učila se dějiny monarchie a také jazyky, používané na jejím území.

Musela se například naučit čistou němčinu, bez bavorského přízvuku, češtinu, polštinu, rumunštinu, italštinu, ale také angličtinu, francouzštinu, latinu, a dokonce starořečtinu a novořečtinu.

Založení rodiny

Velmi krátce po svatbě přišly na svět tři děti. Prvorozená dcera Žofie však zemřela už ve dvou letech poté, co ji Alžběta vzala s sebou na jednu ze svých cest po Uhrách. Tam malá Žofie onemocněla a po pár dnech zemřela.

Alžbětu to hluboce zasáhlo, a to až do takové míry, že si přestala všímat dalších dvou dětí. Po dalších deseti letech se jí narodila nejmladší dcera Marie Valerie, o které Alžběta říkala „má jediná“ a jako jediné císařské dítě pocítila matčin cit.

Maďarská císařovna

Na trůnu se však Sisi cítila velmi osaměle, protože na ni František Josef neměl skoro žádný čas. Psychické problémy se proto začaly projevovat i fyzicky a císařovna vážně onemocněla. Lékař jí proto doporučil ozdravný pobyt na jihu.

Když se císařovna vydala do Uher, pookřála a byla velice spokojená a šťastná. Velmi si oblíbila maďarskou šlechtu, a proto i později zasáhla do rakousko-uherského vyrovnání. Jenže čím víc ji milovali Maďaři, tím méně byla oblíbená v Rakousku.

Posedlá krásou

Do jiných politických záležitostí se příliš nevměšovala. To hlavní, čím vešla do dějin, byla její starost o vlastní zevnějšek.

Největší císařovninou chloubou byly hlavně krásné dlouhé husté hnědé vlasy, o které se celý život velmi pečlivě starala, respektive na to měla najatou speciální kadeřnici. Každý den je česala dvě hodiny.

Po tomto procesu jí vypadlé vlasy přinesla kadeřnice na stříbrném podnose, a podle toho, kolik jich vypadlo, dostala trest. Jejich mytí pak probíhalo dvakrát měsíčně pomocí třiceti žloutků a francovky. Po umytí se vlasy oplachovaly vývarem ze slupek vlašských ořechů.

Sisi dbala až chorobně o svůj vzhled.
Sisi dbala až chorobně o svůj vzhled.

Brutální diety

Sisi velmi dbala nejen o své vlasy, ale i o postavu. Vážila se třikrát denně a jednou denně si měřila obvod pasu, lýtek a stehen. Ví se, že její váha nikdy nepřekročila 55 kilogramů, což při její výšce 172 cm bylo velmi málo.

K tomu jí dopomáhala speciální dieta, během níž pila směs ze syrových vajec nebo obrovské množství studeného kravského mléka či šťávu ze syrového masa. Pokud sportovala, připravovala si speciální vývary z hovězího, kuřecího, srnčího a koroptvího masa. K tomu vypila dvě sklenice vína.

Nejlepší jezdkyně na světě

Na koni jezdila i jako císařovna, velmi ráda se účastnila mnoha honů, a dokonce jezdila vždy v čele. Tuto její oblíbenou sportovní kratochvíli zastavily až revmatické potíže, ale císařovna nezahálela a přesedlala na šerm.

Nutno podotknout, že měla talent a její trenéři se s ní báli utkat. Velmi často rovněž podnikala dlouhé túry, během nichž dokázala pochodovat bez přestávky i 8 až 9 hodin, což činilo problémy hlavně jejímu doprovodu.

Na tyto dlouhé procházky byla zvyklá už od dětství, kdy jí otec vštípil, že mezi každým krokem se dá odpočívat. Nikdy si také nesedala, dokonce ve svém pokoji neměla ani židli.

Carevna byla vynikající jezdkyní na koni.
Carevna byla vynikající jezdkyní na koni.

Synova smrt

Další ranou v osudu císařského páru byla sebevražda syna Rudolfa, který se měl stát následníkem trůnu. František Josef z něj chtěl vychovat vojáka.

Jenže Rudolf byl velmi citlivý chlapec, kterého jeho vychovatel doslova týral, a tak mu Sisi obstarala vychovatele mírnějšího. V dospělosti měl Rudolf vážné zdravotní potíže, a proto bral na utišení bolesti morfium a pil velké množství alkoholu.

Problémy mu přinášelo i nešťastné manželství se Štěpánkou Belgickou. Útěchu tak Rudolf hledal v mnoha milostných dobrodružstvích, při nichž si uhnal kapavku. Postupně začal uvažovat o sebevraždě.

Mimo jiné i proto, že politické názory, které mu byly blízké a k nimž se hlásil, byly označovány za zradu Rakouska-Uherska. Tragický příběh vyvrcholil 30. ledna 1889, kdy se na zámečku Mayerling zastřelil spolu se svou milenkou Mary Vetserovou. Po jeho smrti už Sisi chodila jen v černých šatech.

Nástupce trůnu Rudolf spáchal sebevraždu, což císařovna brala velmi těžce.
Nástupce trůnu Rudolf spáchal sebevraždu, což císařovna brala velmi těžce.

Je jedno, kdo zemře

Sisi se pak rozhodla převážně cestovat, aby neupadala do depresí, které ji sužovaly čím dál víc. V září 1898 se vypravila do Territetu u Montreaux, aby se zde sešla se svou přítelkyní Julií Rothschildovou a nakoupila dárky vnoučatům.

Na zámku se dobře bavily, poslouchaly hudbu a povídaly si o poezii. Když se pak vracely se svou dvorní dámou do ženevského přístavu na loď, objevil se v jejich blízkosti podivný muž.

Ten podle výpovědí udělal pohyb, jako by zakopl, a při tom prudce vrazil speciálně upravený pilník císařovně do hrudi. Byl to italský anarchista Luigi Lucheni. Původně chtěl zabít prince Henryho Orleánského.

Ten do města nakonec nepřijel, a proto si vybral za oběť císařovnu, a to jen kvůli tomu, že představovala symbol monarchie.

O bodnutí ani nevěděla

Zbraň pronikla do hloubky 8,5 cm a zlomila se o čtvrté žebro. Hrot prorazil dolní kraj plicního laloku a zasáhl levou část srdeční komory. Sisi se skácela k zemi, ale velmi brzy se zvedla. Lidem dokonce ještě vlídně děkovala za pomoc a šla dál k přístavu.

Na lodi se jí však udělalo nevolno, přičemž si stěžovala, že ji bolí na prsou, a omdlela. Když pak otevřela oči, zašeptala poslední větu ve svém životě: „Co se to se mnou stalo?“ Dvorní dáma ji následně roztrhla šaty a uviděla na hrudi jen malou krvavou skvrnu.

Své zranění si císařovna neuvědomovala zřejmě proto, že krev tekla jen pomalu, ven vytekla jen jediná kapka krve.

Císařovna ani netušila, že byla smrtelně bodnutá.
Císařovna ani netušila, že byla smrtelně bodnutá.

Získal vytouženou slávu

Anarchistu ihned zadrželi kolemjdoucí a odvedli ho na policii. Lucheni se nesnažil vůbec zapírat, a naopak byl na svůj čin velmi hrdý. Získal to, co chtěl – proslavil se zavražděním někoho slavného a významného.

Do vězení mu chodilo obrovské množství dopisů od vídeňských žen, které si přály jeho smrt. U soudu pak prohlásil, že by osudný čin provedl znovu. Rakouský soud ho odsoudil na doživotí, ale Lucheni se v roce 1910 ve své cele oběsil.

Nikdy se nedozvěděl, že zabil ženu, která už o život neměla zájem a chtěla zemřít. Paradoxně zemřela osoba, která monarchii nesnášela a v mnoha ohledech se dala považovat za první a zároveň poslední emancipovanou panovnici na císařském trůnu.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Iluze Měsíce: Je tak velký, jaký ho vnímáme?
Podívejte, nad obzorem vychází Měsíc. Ten je ale veliký! Když ale pár chvil počkáte, než se dostane vysoko na oblohu, najednou bude sotva poloviční. Proč se zmenšil? Je najednou od Země dál? Rozhodně není, všechno je jen iluze!   „Když je Měsíc nízko na obzorem, jeho světlo k nám prochází hustší atmosférou, a ta ho […]
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Záhady a napětí
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně […]
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pestrobarevné Santorini je ostrovem zázraků
epochanacestach.cz
Pestrobarevné Santorini je ostrovem zázraků
Největším pokladem a turistickým lákadlem jsou různobarevné vulkanické pláže. Na Santorini najdete Bílou oblázkovou pláž, Rudou pláž nebo Černou s jemným sopečným pískem hebkým jako samet. Nepříliš velký ostrov, který má pouhých deset tisíc obyvatel, je ve skutečnosti do moře propadlá sopka, na jejímž vrcholu se jako malé drahokamy třpytí modrobílé domečky. Její sopečný původ není nijak
Karma: Osud v našich rukou, nebo jen starověký mýtus?
enigmaplus.cz
Karma: Osud v našich rukou, nebo jen starověký mýtus?
Pojem karma slyšel snad každý, ale co přesně znamená? Je to jen mystický koncept z východních filozofií, nebo skutečný zákon příčiny a následku, který ovlivňuje naše životy? Karma je často spojována s
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Od kartonových opic po jedovaté pavouky: Skryté zvláštnosti světových měst
epochaplus.cz
Od kartonových opic po jedovaté pavouky: Skryté zvláštnosti světových měst
V indickém Dillí se bojuje s opicemi pomocí kartonových atrap, zatímco v Singapuru můžete dostat pokutu za nespláchnutý záchod. Věděli jste, že Helsinky jsou domovem jedovatých pavouků, nebo že v Seattlu žije víc psů než dětí? Prozkoumejte s námi ty nejbizarnější a nejméně známé aspekty světových metropolí, které vás zaručeně pobaví i překvapí. Svět je
Poslední šance: Xiaomi nabízí nejlepší telefony za letošní nejnižší ceny
iluxus.cz
Poslední šance: Xiaomi nabízí nejlepší telefony za letošní nejnižší ceny
Pouze do 21. července můžete využít slevy na chytré telefony, ventilátory, hodinky, náramky a další výrobky Xiaomi. Nejlevnější špičkový telefon Redmi Note 14 stojí jen 3 599 Kč. Oficiální e-shop spol
Kávovo-banánové smoothie
tisicereceptu.cz
Kávovo-banánové smoothie
Snídaně, která vás nasytí a spolehlivě probere k životu. Potřebujete 4 lžičky mleté kávy 4 banány 4 lžíce medu 600 ml mléka 4 lžíce čerstvě nastrouhaného kokosu nebo kokosových vloček Na
Pátrání po stopách minulosti: Před stavbou okruhu je třeba trocha archeologie
21stoleti.cz
Pátrání po stopách minulosti: Před stavbou okruhu je třeba trocha archeologie
Je to hotový archeologický poklad. Odborníkům se podařilo objevit tisíce artefaktů, pocházejících z různých časových období. Z dávných sídlišť a pohřebišť. A za pár let? Po stejné zemi, která v sobě j
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
historyplus.cz
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
Mladý holič si právě ostří břitvu, kterou má za chvíli oholit italského fašistického vůdce, když vtom z vedlejšího pokoje zaslechne, jak duceho milenka telefonuje. Ač neúmyslně, z hovoru se dozví, že Mussolini měl dát svou první ženu i syna zabít injekcí. Co teď? Pokud někdo zjistí, co právě slyšel, kulka ho nemine. Zalehne proto do
Moqueca rybí guláš
nejsemsama.cz
Moqueca rybí guláš
Brazilská moqueca (čti: mokéka) na první pohled guláš možná nepřipomíná, navíc je v ní ryba, v překladu jde ale o přípravu dušením stejně jako guláše – a chutná prostě báječně. Tak ji vyzkoušejte. Potřebujete: ✿ 500 g filetů tresky ✿ 2 lžíce olivového oleje ✿ 1 cibuli ✿ 3 stroužky česneku ✿ 1 žlutou papriku ✿ 1 červenou papriku ✿ 1 rajče
Tajemný milenec Žilkové odhalen?
nasehvezdy.cz
Tajemný milenec Žilkové odhalen?
Jedna z největších záhad našeho showbyznysu je možná odhalena! Kdo je tolik utajovaným novým partnerem herečky Veroniky Žilkové (63)? Hvězda seriálu ZOO se snažila mlžit, jak mohla. „To je tajný,“ o
Starý strom varoval před nebezpečím
skutecnepribehy.cz
Starý strom varoval před nebezpečím
Ten dům byl jako prokletý, svým obyvatelům přinášel jen trápení. A přitom stačilo tak málo! Podívat se na stromy, které rostou v jeho okolí. Už mnoho let se zabývám prací s ener­giemi, zejména objevováním léčivých míst, která působí na lidský organismus. Vybudovala jsem si ve svém okolí celkem dobrou pověst. Lidé se na mě často obracejí s prosbou o pomoc.
Měsíček lékařský je malý zázrak
panidomu.cz
Měsíček lékařský je malý zázrak
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz