Když v 19. století v pouštích středního Egypta objevili archeologové ruiny El-Amarny, nejprve se domnívali, že jde o obyčejné město. Postupem času ale jejich údiv rostl.
Na starých nápisech se objevoval název města Achetaton a jméno faraona, který odtud vládl a které do té doby nikdo neznal…
To jméno bylo Achnaton (?–asi 1336 př. n. l.) a po smrti vladaře bylo potupně odstraněno, zmínky o něm přepsány, minulost vymazána a vymazání zapomenuto.
Jeho město bylo rozbořeno. Proč? Co tak strašlivého tento král udělal, že se celá země rozhodla ho vygumovat z paměti?
Vládce, který neměl vládnout
O Achnatonově mládí nevíme skoro nic. Prameny chybí, a je to nejspíš proto, že vůbec neměl usednout na trůn. Jenže jeho starší bratr zemřel a v ten moment vstoupil Achnaton do světových dějin.
O začátku jeho vlády se dosud vedou spory – velmi pravděpodobně ještě nějakou dobu vládl spolu se svým otcem jako Amenhotep IV.
Teprve po smrti otce se ujal samostatné vlády a začal prosazovat myšlenky na náboženskou i společenskou reformu. Po třech letech ji konečně spustil ve velkém.
Až příliš smělé plány
Kněží boha Amona, jednoho z nejmocnějších vládců egyptského pantheonu, získávali na faraonův vkus příliš mnoho moci. V rámci reformy jejich kult zrušil a majetek převedl pod svou správu.
Zároveň si změnil jméno na Achnaton a vyhlásil jako nejdůležitější kult boha Atona. Sám se prohlásil jeho knězem a ve svých rukou tak soustředil veškerou dostupnou moc. Bohužel – zásah do chodu říše byl mnohem větší, než se domníval.

Hlad a nouze
Zrušení chrámů nemělo vliv pouze v omezení moci kněží, ale na chod celé říše. Chrámy byly totiž i hospodářskými centry a jejich zrušením došlo k obrovskému zmatku, který provázel hlad a nepokoje.
Faraon navíc založil nové hlavní město a přísahal, že jej nikdy neopustí. A protože slib dodržel, nemohl vést vojenské výpravy, nemohl jednat s vyslanci na hranicích, tím byla ochromena i zahraniční politika říše.
Říše ztratila mnohá území, což vedlo k další stagnaci. Kromě politické motivace mohl jeho snahou být pokus navrátit faraonům jejich velmocenské postavení, které mívali dřív. A prameny se zmiňují i o tom, že vládce své reformě skutečně věřil.

Přirozená smrt, nebo vražda?
O jeho smrti se vedou dodnes debaty – a ve hře je i násilné řešení. Přece jenom, v 17. roce své vlády, kdy zemřel, ještě zdaleka nebyl starcem nad hrobem.
A je pravda, že velmi krátce po jeho smrti se hlavní město stěhovalo zase jinam a Achnatonovo jméno bylo prohlášeno za kacířské.
Říše se pomalu vracela ke starým pořádkům, byly opravovány poničené nápisy boha Amona a kacířské město Achetaton bylo rozbořeno a mělo být navěky zapomenuto.
Egyptští vládci byli důslední a skutečně – jméno zapomenutého faraona na několik tisíciletí zmizelo v propadlišti dějin. Achnatonovi nepomohl ani fakt, že měl za manželku nejkrásnější a nejmocnější princeznu staré doby, královnu Nefertiti (?–asi 1330 př. n. l.).