Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak vpodvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří.
Její povrch je totiž ze zlata a na špici se navíc blyští záplava drahokamů…
Je nejslavnější a zároveň nejposvátnější stavbou své země. Stúpa Šweitigoum, známější jako Zlatá pagoda, se nachází na okraji Rangúnu, největšího města Myanmaru (dříve Barmy).
„Podle legendy se s jejím budováním začalo již v roce 585 před naším letopočtem,“ upozorňuje současný britský historik architektury Jonathan Glancey.
Vystavět ji měl král Okkalapa, který do ní ukryl osm Buddhových vlasů, jež mu přinesli kupci Taputha a Bhallika.
Pokud by tomu tak skutečně bylo, šlo by o nejstarší stúpu (buddhistický relikviář) na světě. Její stavba ale podle všeho odstartovala až o 1000 let později. Původně se navíc jednalo o malou a nepříliš významnou svatyni.
Skládá se celá říše
Stovky dělníků rozšiřují základy Šweitigoumské pagody. Ta se totiž tyčí „jen“ do výšky 18 metrů, což královně Shin Sawbu nepřijde dostatečné.
Právě za její vlády v letech 1454–1471 dozná stúpa nejvýraznějších změn. Stavba, mající cihlový základ, je rozšířena a její vrcholek se nově klene až ve výšce 40 metrů. Její povrch je nadto potažen pláty zlata.
„Prý na ně přispívalo obyvatelstvo celého Myanmaru, a královna dokonce dala množství zlata, které odpovídalo její váze,“ píše publicistka Lucie Šterbová. Po královnině smrti se součástí stavby stane i Dhammazedi, největší zvon světa.
294 tun vážící kolos však roku 1608 ukradnou Portugalci a zvon při jejich plavbě po řece Bago skončí kdesi na dně, kde leží dodnes.
Znovu povyroste
Vše se silně otřásá a lidé se s křikem dávají na úprk. V roce 1768 zasáhne Rangún a okolí nebývale silné zemětřesení. Vážně poškodí také Zlatou pagodu, jejíž vrchol se s lomozem zřítí k zemi. Už o sedm let později se ale stavba dočká rekonstrukce.
Král Hsinbyushin (1736–1776) ji při té příležitosti nechá opět o něco „poporůst“. Od té doby ční do výšky 99 metrů. Na jejím vrcholu je navíc 14 metrů velká koruna, ozdobená neuvěřitelným množstvím diamantů a drahokamů.
(Zdroj: HISTORY revue)