Skořici určitě v kuchyni používáte, možná ale nevíte, že je to účinné přírodní antibiotikum se širokým záběrem. Kde a jak pomáhá?
Zahřívá a tonizuje
Trpíte-li na studené ruce a nohy, přidávejte si trošku skořice do čaje. Má ohromnou schopnost prohřát a tonizovat celé tělo, proto je vynikajícím posilujícím a očistným prostředkem při rekonvalescenci. Kromě toho dokáže nabudit imunitní systém.
Proti nachlazení
Polévkovou lžíci medu smíchejte s necelou půlkou lžičky mleté skořice, promíchejte a nechte asi 5 minut odstát. Užívejte ráno a večer půl hodiny před jídlem. Ulevit by se vám mělo už druhý den.
Snižuje cukr
Skořice umí ohlídat výši cukru v krvi.
Vědecké studie prokázaly, že už při konzumaci 1 gramu denně snižuje jeho hladinu až o 30 %. Po celou dobu užívání je však potřeba stále měřit úroveň glukózy v krvi kvůli případné hypoglykémii a úpravě léčby.
Pomáhá při trávení
Doporučuje se při pocitech plnosti, při průjmu, nadýmání a křečových poruchách trávicího traktu. Má silný účinek proti Helicobacter pylori. Pokud si po jídle dáte čaj s trochou skořice, pomůže vašemu žaludku rychleji trávit. Ale dámy pozor, podporuje apetit!
Srdce a ateroskleróza
Díky pozitivním účinkům na tlusté střevo, dokáže skořice odplavit z těla nadbytečné tuky, čímž snižuje hladinu cholesterolu. Pomáhá tak předcházet onemocnění srdce a aterosklerózy.
Pozitivně působí i na cévní systém – zlepšuje krevní oběh, snižuje krevní tlak a krevní srážlivost.
Uklidňuje mysl
Cítíte-li se vystresovaní, přidejte si trochu skořice do čaje – uvolňuje totiž napětí, snižuje úzkost a zlepšuje náladu.
Tiší bolest
Proto se přidává i do různých mastí a krémů, například proti bolestem svalů, které krásně prohřeje.
Kdy není vhodná
Skořici se nedoporučuje užívat v těhotenství. A skořicový olej se nesmí nanášet na kůži nezředěný, může způsobit alergickou reakci.
(Foto: Shutterstock)