Jablečný ocet je cenný pomocník při hubnutí, čistí tělo a zrychluje metabolismus. Využití je pestré – od vaření přes vlasovou péči až po úklid.
Jak se vyrábí
Kvašením jablečných slupek nebo celých jablek i s jádřinci. Slupky jsou osídlené kvasinkami nezbytnými pro výrobu octa. V první fázi kvasinky spotřebují cukr a vyrobí alkohol, ve druhé jiný druh kvasinek zpracuje přítomný alkohol etanol na kyselinu octovou.
Pak se ocet nechává zrát. Hotový je možné filtrovat a pasterovat, čímž ale přichází o prospěšné enzymy a proteiny.
Podporuje hubnutí
V kuchyni ho přidáváme do zálivek na salát i do moučníků. Po staletí se používá jako tradiční léčebný a podpůrný prostředek, pomáhá i při snižování váhy.
Jeho užívání totiž navozuje pocit sytosti, což vede k příjmu menšího množství kalorií, podporuje produkci žaludečních šťáv a žluči a tím podporuje trávení a urychluje metabolismus.
Podle odborných studií jablečný ocet pomáhá snižovat hladinu glukózy v krvi po jídle. To je velmi důležité pro diabetiky a také toho využívá například jeden z moderních stravovacích trendů – keto dieta.
Zdravé srdce i kůže
Jablečný ocet snižuje hladinu triglyceridů, cholesterolu a krevního tlaku a má tak pozitivní vliv na činnost srce. Ředěný se tradičně používá jako pleťové tonikum nebo přísada do koupele.
Octové tonikum pomáhá udržet přirozené pH kůže a podporuje její přirozenou obrannou bariéru. Oplachování vlasů jablečným octem zvyšuje lesk.
Užívání jablečného octa
Vybírejte nefiltrovaný a nepasterovaný, nejlépe v biokvalitě. Užívat můžete od lžičky po dvě polévkové lžíce denně v teplé vodě. Začněte s menším množstvím. Vyzkoušejte sklenici ráno nalačno, další kdykoliv během dne, ideálně asi půl hodiny před jídlem.
Pokud vám jako nápoj nechutná, pokapejte jablečným octem v kombinaci s olivovým olejem salát či dušenou zeleninu nebo si ho lžíci přidejte do oblíbeného smoothie.
(Zdroj: Paní domu)