Upražená cizrna skvěle nahradí alergikům pražené oříšky. Zachutná i ostatním mlsounům, navíc se po ní téměř nepřibírá na váze. Cizrnu můžete použít jak sterilovanou, tak i suchou. Tu však musíte předem namočit a uvařit.
Do misky pak nalijte olej, přidejte sůl, sladkou papriku, chilli, kmín, granulovaný česnek – zkrátka kdo co má rád – a vše smíchejte s okapanou cizrnou. Plech vyložte pečicím papírem a vysypte na něj ochucenou cizrnu. Pečte ji asi 20 minut při 200 °C. Občas ji promíchejte.
Nastartujte mozek
Chystáte se na zkouškové období? Studenty v jejich snažení podpoří velmi účinný bylinný odvar. Smíchejte ve stejném poměru červený jetel, kořen lékořice a kopřivy s listy tolice vojtěšky.
Všechny sušené přísady koupíte ve specializovaných obchodech s bylinkami. Dvě lžíce směsi vařte 3–5 minut v 1 l vody. Sceďte do termosky a pijte v průběhu celého dne.
Pozor na rozpustné vitaminy!
Během chřipkového období popíjíme ve velkých dávkách šumivé vitaminové nápoje a rozpuštěné léky s vitaminem C. Jejich pití ale zeslabuje zubní sklovinu, podporuje vznik kazů a zvyšuje citlivost zubů.
Může za to kyselina citronová obsažená i v limonádách a „kolových“ nápojích. Stejný výsledek má i každodenní požívání ovocných džusů a energetických nápojů. Podle stomatologů by měli konzumenti kyselé prostředí v ústech následně neutralizovat. Třeba mlékem či kouskem sýra.
Máte rádi olivy?
Nejsou všechny stejné, ani vzhledem, ani chutí. Podle barvy se olivy rozlišují na tři typy:
Zelené – jsou nezralou formou tmavých oliv. Mají nahořklou chuť, nakládají se do slaného nálevu, a kromě výroby oleje, se používají do salátů a k přípravě aperitivů.
Různobarevné – jsou tzv. na půl cesty mezi zelenými a černými olivami. Sklízí se před dozráním, lisuje se z nich olej a přidávají se do omáček k těstovinám a do salátů.
Černé – sklízejí se vyzrálé, a kromě lisování nejkvalitnějšího panenského oleje, jsou nejvhodnější k obložení pizzy a do salátů.