Pomalost, dlouhověkost, ale hlavně krunýř. To jsou typické znaky želv. Proč je ale tento plaz vyzbrojen tak masivní ochranou celého těla? K čemu slouží želvám přírodní brnění?
Želvy jsou jedněmi z nejstarších dosud žijících plazů vůbec. První druhy žily zhruba před 220 miliony lety, daleko dříve než ještěři nebo hadi.
Jejich předchůdce Eunotosaurus měl pouze zpevněnou kosterní základnu poskytující oporu pro využití dlouhých končetin.
Únik před vražedným horkem a suchem
Díky těmto dlouhým končetinám se Eunotosaurus zavrtával do země, aby unikl příšernému horku a suchu, které před miliony let panovalo v místech, kde žil.
Dlouhým vývojem pak došlo k zásadním změnám žeber, které vytvořily dokonalý štít chránící živočicha před predátory. Vznikl krunýř.
Jak se želvy schovávají
Jedna z typických charakteristik želvy je zatahování krku do krunýře. Podle této schopnosti se dělí do dvou podřádů: skrytohrdlé želvy dokáží zatáhnout krk a hlavu pod páteř, zatímco skrytohlavé jí schovávají do krunýře na levou nebo pravou stranu.
Z kolika částí se skládá přírodní pancíř?
Želví krunýř se skládá ze dvou částí. Horní vrstva se nazývá karapax a tvoří ji rohovina. Spodní část zvaná plastron je kostěná. Dohromady jsou propojeny tzv. mosty. Kostěný podklad zajišťuje želvě sílu a pevnost. Uvnitř je prokrvený a chráněný okosticí.
Jedná se tedy o velmi citlivou a živou strukturu. Před predátory a nepřízní počasí je pak chrání rohovinová vrstva. Pokud se želva zraní, pomáhá jí velmi vyvinutý imunitní systém. Rány se želvám hojí velice rychle a dobře.
Anatomie krunýře
Tělo želvy je s krunýřem přímo srostlé páteřními a žeberními kostmi. Želva proto není schopná ze svého krunýře vylézt. Horní vrstvu (karapax) tvoří 5 hřbetních, 8 žeberních a 24 postranních desek.
Rozlišit některé velice podobné druhy želv lze tedy právě jen díky počtu desek a tvarem plastronu,tedy spodní kostěné části krunýře. Vnitřní část krunýře tvoří přibližně 60 kostí, vnější část pak štítové destičky z keratinu.
Nedobytná oběť pro predátora
Velká část suchozemských želv má těžký krunýř kupolovitého tvaru, který slouží jako ochrana proti predátorům. Ti potom nemají šanci uchopit tělo želvy do čelistí a rozdrtit. Naopak vodní želvy mají krunýř plochý a lehčí, aby mohly rychleji plavat a potápět se.
Podle vzhledu spodní části krunýře se dá také rozpoznat pohlaví. Sameček má kostěný díl vypouklý nahoru, což mu pomáhá v páření.