Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Ženy, které využily nacismu ve svůj prospěch!

Nacisté viděli přínos žen pouze v péči o rodinu a rození dětí. Některým příslušnicím něžného pohlaví se přesto podařilo vymanit se z předem určeného životního údělu, a naopak na celém zrůdném režimu profitovat.

Hanny Reitschová (1912–1979)

Pocházela z Východního Pruska, dnešního Polska. Létání ji přitahovalo a fascinovalo už od dětství. Její rodiče ale o ničem takovém nechtěli ani slyšet. Na její naléhání jí nakonec dovolili absolvovat kurz plachtění.

Poté se, aby uspokojila autoritativního otce, který byl sám očním lékařem, přihlásila na medicínu. Chtěla se stát misionářskou lékařkou v afrických koloniích Říše. Věřila totiž, že se po Namibii bude přesouvat letadlem.

Rodiče proto přemluvila, aby jí z tohoto důvodu zafinancovali ještě kurz motorového létání. Svými výkony v kokpitu ohromovala své instruktory a v následujících letech za ně sbírala ceny na mezinárodních leteckých soutěžích.

Reitcheová byla zkušební pilotkou Luftwaffe.
Reitcheová byla zkušební pilotkou Luftwaffe.

Ve službách nacistického letectva

Později se stala zkušební pilotkou Luftwaffe. Jako první předváděla roku 1938 let vrtulníku ve výstavní hale.

Testovala letouny Messerschmitt a podílela se i na zkouškách pilotované verze raketové pumy V-1. Díky její kráse a úspěchům Hitler často slavnou letkyni používal k nacistické propagandě.

Na turné po východní frontě měla Reitschová za úkol povznášet morálku vojska. Tam si uvědomila brutalitu války a vůdci předložila svůj koncept německé sebevražedné mise proti americkým strojům. Šlo o letounovou střelu Fi103, kterou měl z V-1 navádět pilot.

I když se měl po navedení střely katapultovat, ve skutečnosti bylo jasné, že se to zdaří málokomu.

Podezření ze záchrany Hitlera

Když chtěl moc v Říši uchopit do svých rukou Hermann Göring (1893-1946), Hitler ho zbavil všech funkcí a do čela Luftwaffe jmenoval Roberta von Greima (1892–1945), polního maršála a úspěšného německého pilota.

Ten si musel pro své jmenování přiletět do Führerova berlínského bunkru. Jako kopilota si vybral právě Hanny.

Když byl během letu postřelen, byla to právě ona, kdo s letounem přistál nedaleko sutin Braniborské brány, aby po pár dnech odletěla do tyrolského Kitzbühelu, kde Greima dopravila do nemocnice a sama byla zanedlouho zatčena Brity. Podezírali ji totiž, že z Berlína odvezla samotného Hitlera.

Violette Morrisová (1893–1944)

Všestranná francouzská sportovkyně se narodila v Paříži. Její otec byl šlechtic a důstojník, matka pocházela z Palestiny. Už od mládí projevovala Violette nadání k mnoha sportům.

Věnovala se fotbalu, vodnímu pólu, lehké atletice, boxu, cyklistice, vzpírání i automobilovému sportu. Často nastupovala proti mužům, protože mezi ženami zkrátka nenalézala soupeřky.

Odehrála na 200 fotbalových utkání, byla světovou rekordmankou v cyklistice i vrhu koulí. Vyhrála několik automobilových závodů. Kvůli zlepšení svých sportovních výkonů dokonce podstoupila mastektomii, tedy odstranění prsou.

Violette často bojovala proti mužům.
Violette často bojovala proti mužům.

Zneuznaná sportovkyně ve službách nacistů

Měla extravagantní životní styl. Nosila mužské oblečení, často klela a byla silná kuřačka. Přátelila se s významnými umělci své doby, jak například s básníkem a divadelníkem Jeanem Cocteauem (1889–1963) či herečkou Josephine Bakerovou (1906–1975).

Netajila se svojí bisexualitou, po rozvodu s manželem Edouardem Gouraudem žila na hausbótu na řece Seině s herečkou Yvonne de Bray (1887–1954).

Když ji Francie kvůli jejímu pobuřujícímu chování nedovolila reprezentovat zemi na letní olympiádě roku 1928, na svoji vlast zanevřela a na popud své bývalé rivalky, německé automobilové závodnice Gertrude Hanneckerové, se přidala k nacistům.

Cenný zdroj informací musí být odstraněn

Stala se placenou agentkou Sicherheitsdienstu, sesterské organizace gestapa. Během berlínské olympiády roku 1936 ji dokonce osobně přijal sám Adolf Hitler (1889–1945).

Violette poskytla Němcům cenné informace, například částečné plány Maginotovy linie (opevnění hranic Francie), a podílela se na odhalení mnoha spolupracovníků Résistance, francouzského hnutí odporu proti německé okupaci.

Francouzská tajná služba se ji proto rozhodla zlikvidovat. Partyzáni přepadli 26. dubna 1944 její automobil poblíž normandského Lieurey a zastřelili všech pět osob ve voze včetně Violette.

Leni Reifenstahlová (1902–2003)

Později úspěšná německá režisérka se v mládí toužila stát tanečnicí, otec jí to ale zakazoval. Na taneční hodiny proto začala docházet tajně v šestnácti letech. Předtím byla atletickou a plaveckou šampionkou.

Na internátní škole, kde se dál tajně věnovala tanci, začala psát povídky a filmové scénáře. Když ukončila studium, mohla se konečně začít naplno věnovat profesionálnímu tanci.

Jako sólistka zdárně absolvovala roku 1923 evropské turné, její nadějnou kariéru však ukončil úraz, když si při hostování v Praze vážně poranila koleno.

Leni se v mládí toužila stát tanečnicí.
Leni se v mládí toužila stát tanečnicí.

Z tanečnice uznávanou režisérkou

V jejím dalším směřování ji ovlivnila tvorba filmového průkopníka Arnolda Fancka (1889–1974), který točil díla s horskou tematikou. Přesvědčila ho, aby jí svěřil roli ve svých filmech. Při natáčení se začala zajímat o kameru a filmovou práci obecně.

V roce 1932 pak zrežírovala svůj první film s názvem Modré světlo, který měl mezinárodní ohlas. Ve stejném roce se jako divák zúčastnila shromáždění, na němž měl projev Adolf Hitler.

Leni jím byla uchvácena, proto ho dopisem požádala o schůzku, se kterou on souhlasil. Na jejím konci jí řekl: „Až se jednou dostaneme k moci, budete muset dělat moje filmy.“

Tvorba ve službách nacistické propagandy

Své slovo Führer dodržel, roku 1933 dostala Leni za úkol zdokumentovat sjezdy NSDAP a dohlížet na filmovou tvorbu v Německu. Reifenstahlová proto vytvořila tzv.

norimberskou trilogii, přičemž zejména její druhý díl byl oceňován jako průlomový v dokumentární tvorbě a získal řadu cen. V roce 1936 pak natočila film Olympia o olympijských hrách v Berlíně, který se stal vrcholem její tvorby.

Po roce 1938 už ale žádný další film pro nacisty nevytvořila, naopak roku 1945 byla zadržena Spojenci a uvězněna. Nakonec byla propuštěna bez trestu, prošla pouze denacifikací.

Elisabeth Schwarzkopfová (1915–2006)

Je považována za jeden z největších sopránů 20. století. Narodila se v Prusku, dnešním Polsku. Poprvé vystupovala už jako osmiletá.

Její otec byl ředitelem místní školy, kterého krátce poté, co se nacisté dostali k moci, z funkce propustili, protože odmítal, aby se ve škole odehrávala setkání NSDAP. Elisabeth toužila po studiu medicíny, ale když se její otec znelíbil straně, byla pravděpodobnost jejího přijetí na univerzitu mizivá.

Začala proto studovat zpěv na berlínské Hochschule für Musik. V roce 1940 pak získala smlouvu s Německou operou Berlín, největším berlínským operním domem. Podmínkou kontraktu ovšem bylo, že musí vstoupit do NSDAP.

Na výsluní se Elisabeth dostala pod tlakem.
Na výsluní se Elisabeth dostala pod tlakem.

Láska ke zpěvu nadevše

Elisabeth tak učinila, ale svůj vstup zdůvodňovala nejrůznějšími vysvětleními. V jedné z verzí tvrdila, že tak učinila na nátlak svého otce, který již měl zkušenost, že nacistům není radno odporovat.

Mladá zpěvačka pak byla nucena koncertovat před konferencemi nacistické strany či vystupovat pro jednotky Waffen-SS. Tvrdilo se o ní ale, že byla apolitickou osobou, u které zkrátka touha zpívat zvítězila nad vším.

Dobrovolně tak například účinkovala i v pěti celovečerních filmech říšského ministra propagandy Josepha Goebbelse (1897–1945).

Zpívala Wagnera, Hitlerova oblíbence

Po roce 1945 získala rakouské občanství, což jí umožnila zpívat ve Vídeňské opeře. Později se provdala za vlivného britského producenta Waltera Leggeho (1906–1979), díky kterému získala britské občanství.

Po smrti manžela se stáhla do ústraní a začala vyučovat zpět, zejména na slavné Julliard School v New Yorku. Na sklonku života se vrátila do Rakouska, kde ve věku 90 let zemřela.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Utápěl Toulouse-Lautrec svůj komplex v absintu?
Pařížský Moulin Rouge hučí jako úl. Ve vzduchu je cítit směs kouře, alkoholu a parfémů. V rohu, trochu bokem od ostatních, posedává malý shrbený mužík s kulatými brýlemi a velikým nosem. V jedné ruce svírá skicák, ve druhé skleničku absintu.   Francouzský malíř a potomek starého aristokratického rodu Henri de Toulouse-Lautrec (1864–1901)  trpí od narození celou škálou nejrůznějších […]
Černovická rezidence: Pedant Hlávka kontroloval každou cihlu
Patří mezi sedm novodobých divů Ukrajiny. Řeč je o obřím černovickém areálu, za jehož vznikem stál slavný český architekt Josef Hlávka. Ten si na něm dal mimořádně záležet.   S nesmírným zápalem rozkládá architekt Josef Hlávka (1831–1908) na stůl plány na stavbu velkolepé budovy. V kalendáři je březen 1861, když bukovinskému metropolitovi Evženu Hackmannovi (†1873) předloží první […]
Knihu o lovu stvořil Pyrenejský lev
Jelen je nejšlechetnější z lovných zvířat a jeho lov je vyhrazen pouze králům a šlechtě. Naopak poddaní smějí lovit jen škodnou – tedy vlka či lišku – nebo do pastí chytat tažné a drobné ptactvo. I toto doporučení zmiňuje překrásná Kniha o lovu od Gastona Phébuse, která je ale mnohem víc než jen příručkou pro […]
Castro byl zmrzlinový maniak
Už se na to nemůže dívat…Célia Sánchezová, Castrova spolubojovnice a možná i něco víc, dál nehodlala snášet, že se Fidel někdy k jídlu nedostane třeba celý den a pak si v noci vaří špagety, na jejichž přípravě si zakládal…„Potřebuje kuchaře,“ řekla si. Volba padne na Erasma Hernándeze.   Po očku pozoruje, jak si muži kolem […]
Zajímavosti
Modrá díra: Přírodní zázrak i smrtící past
Na moři patří k nejfotogeničtějším útvarům. Vznikají nejčastěji zřícením stropu jeskyní ve vápencovém podloží nebo korálových ostrůvcích. Rodí se už v době ledové, kdy je hladina moří o 100 metrů nižší a vápencový terén v klidu ohlodává eroze. Když pak hladina opět stoupne, dojde k propadu oslabených stropů a následnému zatopení dutin. Jaké jsou ty […]
Kimono: Ta nejlepší mohou stát miliony!
Původně slovo kimono znamená „něco na sebe“, prostě oblečení, později se začne užívat pro konkrétní typ tradičního oděvu. Rovně střižené roucho ve tvaru T, sahající ke kotníkům, opatřené límcem a širokými rukávy, které se utahuje kolem těla pomocí dlouhého pásu zvaného obi. Tradičně je z hedvábí nebo saténu, byť ty levnější dnes bývají i ze […]
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví  přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes […]
Iluze Měsíce: Je tak velký, jaký ho vnímáme?
Podívejte, nad obzorem vychází Měsíc. Ten je ale veliký! Když ale pár chvil počkáte, než se dostane vysoko na oblohu, najednou bude sotva poloviční. Proč se zmenšil? Je najednou od Země dál? Rozhodně není, všechno je jen iluze!   „Když je Měsíc nízko na obzorem, jeho světlo k nám prochází hustší atmosférou, a ta ho […]
Záhady a napětí
Tajemství hory Velíz: Boj pohanství s křesťanstvím?
Magický kopec u Křivoklátu možná ukrývá bránu mezi světy. Na hoře Velíz se podle legend setkávaly dvě víry – pohanský kult a nastupující křesťanství. Dodnes zde stojí zbytky románské kaple a pod jejími základy údajně leží pohanské obětiště. A co znamenají podivné ohně objevující se za letních nocí?   Na první pohled nenápadný kopec leží […]
Agresivní a útočná lukwata: Co se skrývá pod hladinou Viktoriina jezera?
V oblasti afrického Viktoriina jezera je stále živý příběh o vodní příšeře. Říká se jí lukwata. Folklorní příběhy ji popisují jako útočného agresivního tvora, který se nerozpakuje napadnout menší čluny na jezerní hladině. Je to jen báje, nebo se jedná o jedno z posledních velkých tajemství Afriky?   Pod vodou se k pobřeží blíží zlověstný stín. […]
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně […]
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hurá na kolo
panidomu.cz
Hurá na kolo
Elektrokolo vás doveze, kam potřebujete. Bez ohledu na věk na něm můžete bezpečně vyrazit do přírody i do města. Stačí si vybrat to pravé právě pro vás. Oproti běžnému kolu má celou řadu výhod, které vám zpříjemní cestování. Elektrokolo totiž pomáhá, kde je to nejvíc potřeba – v kopcích nebo na konci výletu, kdy už
Na svatbě snů chyběl důležitý host! Suchánek neskrývá zklamání
nasehvezdy.cz
Na svatbě snů chyběl důležitý host! Suchánek neskrývá zklamání
Dcera herce Michala Suchánka (59), hvězda seriálu ZOO Nové začátky Berenika Suchánková (28), se vdala. Kdo by si myslel, že se jednalo o romantickou událost, ten by se spletl. Její svatbu s fotogr
Žádný Alf ani Vetřelec nejsou v dohledu: Šance na život na K2-18b se rozplývá
21stoleti.cz
Žádný Alf ani Vetřelec nejsou v dohledu: Šance na život na K2-18b se rozplývá
Ještě na jaře to vypadalo jako celkem velká senzace. Tým z Cambridgeské univerzity tehdy oznámil, že na vzdálené planetě K2-18b, nacházející se 124 světelných let od nás, možná objevil stopy po plynu,
Hrad Špilberk: Dlouhá cesta od žaláře až k muzeu
epochanacestach.cz
Hrad Špilberk: Dlouhá cesta od žaláře až k muzeu
Hrad na skalnatém kopci nad Brnem se v polovině 13. století rozhodl založit moravský markrabě a pozdější český král Přemysl Otakar II, aby posílil svou moc na Moravě a vytvořil důstojné sídlo pro panovníka. Jméno nebylo třeba dlouho vymýšlet, vždyť to, které nesl zdejší kopec Špilberk, vyhovovalo naprosto dokonale. Roli královského sídla pak však Špilberk nikdy
Dřel Krčín dělníky z kůže?
historyplus.cz
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly! Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Některé prameny zmiňují v této souvislosti už Kelty a
Chiang Rai: Oáza dechberoucích chrámů
epochaplus.cz
Chiang Rai: Oáza dechberoucích chrámů
Město v severním cípu Thajska okouzlí na první pohled. Jeho architektonické skvosty, každý s jedinečnou barvou, příběhem a atmosférou, vás zcela pohltí. Chcete žasnout nad bělostným přeludem, ponořit se do modrého snu nebo nechat usměvavou bohyni nahlédnout do nejhlubších zákoutí své duše? Tady to jde! Chiang Rai určitě stojí za návštěvu. Když se totiž člověk
Melounové mojito
tisicereceptu.cz
Melounové mojito
Sladký, šťavnatý meloun je osvěžující sám o sobě. V podobě mojita se stane favoritem horkých dní. Suroviny 300 g dužiny červeného bezpeckového melounu 1 limetka 3 polévkové lžíce třtinového
Pobyt na kozí farmě mou vnučku zbavil potíží
skutecnepribehy.cz
Pobyt na kozí farmě mou vnučku zbavil potíží
Když se dostala vnučka Hanička do problémů a lékaři i rodiče nad ní lámali hůl, vzala jsem si ji do péče já. V přírodě a mezi zvířaty přišla na jiné myšlenky. Krátce po základní škole se u mé vnučky Hany projevila psychická nemoc, která ji dovedla až do léčebny. Vždycky se cítila být jiná. Byla uzavřená, v křeči, neuměla se projevovat
Dokazuje pravěká stopa cestování časem?
enigmaplus.cz
Dokazuje pravěká stopa cestování časem?
Americký amatérský archeolog William J. Meister se tváří znepokojeně. 1. června roku 1968 se snaží najít další důležité fosilní nálezy v oblasti Antelope Springs nedaleko amerického města Delta ve stá
Úspěšně skrytý příbytek
rezidenceonline.cz
Úspěšně skrytý příbytek
Známe stavby, jejichž jedinou snahou je být za každou cenu originální. Edgeland House tak může na první pohled rovněž působit, ale při pozornějším pohledu najdeme mnoho dalších aspektů. Texaský Austin v posledních letech proslul jako americká snaha oživit v zemi neomezených možností slávu formule 1. Najdeme tu však také jiné zajímavosti. Může se vám stát,
Očista pro tělo a mysl podle zázračné ájurvédy
nejsemsama.cz
Očista pro tělo a mysl podle zázračné ájurvédy
Pro udržení zdraví a duševní rovnováhy ájurvéda doporučuje denní rituály, které zvládne každý. Uvidíte, že se brzy budete cítit jako znovuzrozená, víc v kondici, a hlavně v lepší psychické pohodě. Každé ráno začněte čištěním jazyka. Doporučuje se pro posílení zdraví ústní dutiny včetně zubů a také na podporu trávení, které začíná v ústech mísením slin s jídlem. Příliš silná vrstva povlaku na
Qatar Airways a Hans Zimmer: Více než jen byznys
iluxus.cz
Qatar Airways a Hans Zimmer: Více než jen byznys
Hudba, která vás provází na cestě k novým obzorům, může být stejně důležitá jako samotná destinace. Qatar Airways, již po několikáté oceněná jako Nejlepší letecká společnost světa dle Skytrax 2025, ny
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz