Lidé z Nového Světa, malinké čtvrti, která se krčí pod Pražským hradem, nemají jednoduchý život. Hlad a bída jsou jejich každodenními společníky. Nicméně ani složitá životní situace je nepřipraví o smysl pro humor.
Když už nemají peníze, alespoň dávají zlaté názvy svým domkům – například U Zlatého slunce, U Zlatého pluhu nebo U Zlatého beránka…
Před západním vstupem do Pražského hradu zakládá kolem roku 1320 nejvyšší purkrabí Hynek Berka z Dubé (†1348) poddanské město Hradčany. V jeho dosahu brzy vyroste osada, která zůstane vně hradeb, a tak dostává jméno Nový Svět.
Původně zde bydlí lidé, pracující na Hradě. V průběhu staletí však místo s kouzelnou atmosférou přiláká například i dánského astronoma a alchymistu Tychona Braheho (1546–1601) nebo různé umělce a bohémy.
Připomíná Itálii
Po vzniku Československa pak jednu z nejmalebnějších čtvrtí v Praze obydlí chudina. V malých domcích se běžně tísní rodiny s deseti dětmi, které spávají na zemi v hadrech mezi šváby.
„Protože v těsných světnicích nebylo k hnutí, přenášel se za hezkého počasí veškerý místní život do ulic a přilehlých dvorečků.
Mezi domky navíc visely šňůry zatížené prádlem, takže zdejší kolorit silně připomínal italské uličky,“ dodává současný autor Petr Ryska.