Sezóna roztočů
Roztoči nás trápí celý rok, jejich hlavní sezóna však přichází v zimě a trvá do jara, kdy se v bytech topí a méně větrá.
Roztoči, a zejména jejich exkrementy, mohou vyvolávat astma, kašel a dušnost, alergickou rýmu, zánět dutin, zarudnutí a pálení očí nebo otoky víček. Také u lidí s atopickým ekzémem dochází k výraznému zhoršení potíží.
Větrejte!
Nejlepší podmínky pro roztoče doma vytvoříte, když budete vytápět na 22 °C až 26° C a udržíte vysokou vlhkost vzduchu mezi 60 a 80 %. To se lehce stane v zateplených domech s plastovými okny. Zima svědčí také z toho důvodu, že sluneční svit je zabíjí.
Proto hlavní rada zní: Hodně větrejte a roztahujte závěsy a žaluzie, když venku svítí slunce.
Kde je najdeme
Kromě vířícího prachu bývají v bytových textiliích, jako jsou záclony, přehozy, čalounění, ale také v plyšových hračkách. Jde však o pouhý zlomek ve srovnání s našimi lůžky, která jsou pravou „roztočí farmou“.
Proto mají alergici největší problémy v noci a po ránu. Alergie na roztoče je v naší zemi velmi častá a je nejčastější příčinou celoroční alergické rýmy.
Co pomáhá
Větráním bychom měli i ve vytápěných místnostech udržovat vlhkost do 50 %, tím roztočům značně ztížíme životní podmínky.
Denně ráno natřepejte lůžkoviny a dobře vyvětrejte. Pro vysávání si pořiďte přístroj s uzavřeným systémem vybaveným zdvojenými stěnami sáčků a HEPA filtrem. Hladkou podlahu i nábytek utírejte vlhkým hadříkem, vysávání vás roztočů nezbaví.
Jako výplň do peřin a polštářů zvolte kvalitní duté vlákno, které lze prát na 60 °C v pračce.