Historie

Zlato, stříbro, železná ruda i uhlí aneb Hornictví a hutnictví ve středních Čechách

Zlato, stříbro, železná ruda i uhlí aneb Hornictví a hutnictví ve středních Čechách
Tento článek je reklamním sdělením

Chcete poznat hornickou a hutnickou tradici ve středních Čechách a přemýšlíte, kam se vydat? Máme pro vás 5 tipů, kam si udělat výlet. Poznáte, jak se ještě nedávno těžilo uhlí, jak vypadal život českých havířů a horníků a vydáte se na exkurzi do historie dávné i nedávné. Prohlídky štol vás budou bavit!

Jako by to bylo včera…

…kdy odsud odešli poslední havíři. Vlastně to tu vypadá, jako by si dělníci po poslední směně jen odložili v řetízkové šatně svůj hornický mundůr a co nevidět se pro něj opět vrátí. Na Mayrovce ve Vinařicích dnes sídlí Hornický skanzen Mayrau, kde si připomenete historii těžby černého uhlí na Kladensku. Vznikl roku 1994 – tři roky před tím, než těžba v dole definitivně ustala.

Okouzlí vás autentické industriální prostředí, původní těžní stroje i expozice představující těžkou práci havířů a špičkovou úroveň zdejšího hornictví.

Hornický skanzen Mayrau, řetízková šatna

Kutná Hora podkopaná

Kde se naopak čas zastavil už ve středověku? V kutnohorských solných dolech. Jejich návštěva je součástí prohlídky II. okruhu muzea na Hrádku a nabízí zážitek, na který se nezapomíná. Obléknete i perkytli, přilbu se svítilnou a může se vyrazit. Seznámíte se s celým procesem středověké těžby zpracování surového stříbra a technologií ražby mince.

Uvidíte repliku důlního díla s technickým vybavením, původní velký těžní stroj na koňský pohon zvaný trejv i „havířskou osadu.“

Hornický skanzen Mayrau, Vinařice u Kladna

Kov nejcennější

Kde se ve středních Čechách dolovalo zlato? Ve zlatonosných revírech, z nichž nejvýznamnější byl jílovský revír nedaleko Prahy. Ne nadarmo jsou tamější doly označovány za pokladnici českých králů. V místním dole Pepř v současné době vzniká podzemní via ferrata. Exkurze do dolů je možná po předchozí dohodě.

Chcete-li se o těžbě zlata dozvědět více nad zemským povrchem, projděte si naučnou stezku Jílovské zlaté doly.

Je doplňkem stálé expozice Regionálního muzea v Jílovém u Prahy a seznamuje s pozůstatky po historické i novodobé těžbě zlata v okolí města.

Hornický skanzen Mayrau

Hornické muzeum Příbram a pestrý výběr

Hornické muzeum v Příbrami je největším hornickým muzeem v České republice. Návštěvníkům nabízí více než 40 stálých expozic v památkově chráněných dolech a hornických chalupách. Navštívit můžete například Ševčinskou šachtu, kde se svezete hornickým vláčkem, důlním výtahem i po skluzavce.

V původní hornické chalupě zjistíte, jak se odehrával každodenní život havířů.

Hornické muzeum Příbram

Chrustenická šachta plná exponátů

Kam pro železo? Do Chrustenické šachty, která sice byla z větší části zatopena vodou, ovšem několik stovek nezatopených metrů chodeb je zpřístupněno návštěvníkům a je v nich vystaven bezpočet zajímavých exponátů. Několik těžebních strojů je navíc stále funkčních, proto je možné vidět je v provozu. Exkurze je okořeněna jízdou důlním vlakem.

Hornické muzeum Příbram

Další výletní tipy hledejte na www.strednicechy.cz.

Foto: Ondřej Soukup, Daniel Stiborek

Tento článek je reklamním sdělením

Více z Historie

Apollinaire proslul díky krádeži Mony Lisy

Historie2.12.2022

Poutní kostel na Zelené hoře: Santini do něj zaklel číslo 5

Historie30.11.2022

Pořídili si Švýcaři flotilu kvůli válce?

Historie25.11.2022

Chronologie Lidstva

Historie25.11.2022

Závěr francouzského tažení do Ruska: Napoleon Kutuzovovi vyklouzl hned dvakrát

Historie23.11.2022

Belémská věž: Spása pro námořníky, strašák pro vězně

Historie18.11.2022

Zakladatel Mughalské říše rád zahradničil

Historie16.11.2022

Znáte příběh Černých panterů, první afroamerické bojové jednotky?

Historie12.11.2022

Edison požádal ženu o ruku morseovkou

Historie11.11.2022
Historie
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články