Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Znáte 6 nejslavnějších špionů všech dob?

Během válek měli špioni zásadní roli při sbírání informací a vlivu na nejvyšších politických místech. Nasazovali kvůli tomu své životy, posílali klamné zprávy z bojišť. Kteří špioni nejvíce ovlivnili průběh válek?

Mata Hari (1876 – 1917)

Pro koho pracovala: Francie a Německo

Kdy: 1. světová válka

Nejslavnější špionka všech dob

Mata Hari, vlastním jménem Margaretha Geertruida Zelleová se narodila v Holandsku a řadí se mezi nejznámější špiony všech dob. Vystupovala s fiktivním životním příběhem o svém původu s cílem dostat se mezi smetánku.

Nejvíce proslula jako exotická tanečnice, kurtizána a milenka mnoha vysoce postavených prominentů.

Milion franků za svedení prince

Její holandská národnost jí poskytovala velkou výhodu v navazování mileneckých poměrů, umožňovala spát s nepřáteli a informovat druhou stranu.

Když pak vypukla první světová válka, seznámila se s agentem Karlem Kramerem, který ji naverboval za 20 000 franků do služeb německé rozvědky.

V Paříži později přijala od kapitána tajné služby George Ladouxe obdobnou nabídku a stala se agentkou na obou stranách. Francouzi jí dokonce slíbili milion franků, když svede německého korunního prince Viléma.

Naivita ji stála život

Ve skutečnosti ale jako špionka příliš úspěšná nebyla. Nezískala ani nevyzradila žádné přelomové informace a zřejmě se stála obětním beránkem Francouzů, jelikož se jim nedařilo na frontě.

V roce 1917 zachytila francouzská zpravodajská služba rádiový signál do Berlína a Mata Hari byla zatčena a uvězněna. Ve svých výpovědích, kde pod tlakem nerozlišovala pravdu od fikce, si ještě pohoršila.

Soud ji obvinil ze smrti 50 000 vojáků a odsoudil k trestu smrti zastřelením. Při popravě ji usmrtily tři výstřely z dvanácti.

Richard Sorge (1895 – 1944)

Pro koho pracoval: Rusko

Kdy: 2. světová válka

Doživotní mrzák

Richard Sorge byl sovětský špion, který se jako malý dostal se svou rodinou z Ruska do Německa.  Už v roce 1914 vstoupil do německé armády, kde bojoval na západní frontě a vypracoval se na desátníka.

V březnu 1916 ale jeho kariéru zničilo těžké zranění, kdy mu šrapnel utrhl tři prsty na ruce a poranil obě nohy tak, že do konce života kulhal.

Rodina marxistů

Sorge byl nadšeným socialistou. Zřejmě ho ovlivnil i jeho prastrýc, který vykonával funkci osobního tajemníka Karla Marxe a už v roce 1920 spoluzaložil Komunistickou stranu Německa.

Tam ho objevil šéf vojenské rozvědky GRU, Jan Berzin (1889 – 1938) a udělal z něj agenta, který měl oživit síť sovětské špionáže v Číně.

Odtud se ale na Stalinův příkaz vypravil do Japonska, kde získal informace nejen o útoku na Pearl Harbor, ale i o operaci Barbarossa. Svůj úkol splnil, přesto mu Stalin stále nevěřil.

Co naprosto změnilo průběh války

Později se ale ukázala jeho práce jako neocenitelná. Jeho dalším úkolem bylo totiž zjistit, jestli Japonci neplánují útok na Sovětský svaz. Tuto informaci Sorge vyvrátil a Rusové tak stáhli svoje jednotky na Sibiři, aby odrazili německý útok na Moskvu.

To zásadně zvrátilo dosavadní průběh války. Nakonec ho japonská kontrarozvědka odhalila a zatkla. O tři roky později jej Japonci odsoudili k trestu smrti oběšením.

Witold Pilecki (1901 – 1948)

Pro koho pracoval: Polsko

Kdy: 2. světová válka

Dobrovolné vězení v Osvětimi

Witold Pilecki byl polský voják, který roku 1939 spoluzaložil Tajnou polskou armádu, odbojovou skupinu na území Polska, a později se stal členem odbojové organizace Zemská armáda.

Jako jeden z prvních lidí promluvil o životě v koncentračním táboře a plynových komorách. Nechal se totiž dobrovolně zavřít do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, aby o zdejších podmínkách informoval Spojence.

Očekávaná pomoc nepřišla

V táboře Auschwitz tak získal poznatky o chodu tábora a zorganizoval odboj mezi vězni. Potají také trávil německé dozorce. Zprávy o zvěrstvech, které se v táboře odehrávaly, zasílal do Londýna.

Tam je ale nebrali příliš vážně, britské úřady dokonce zamítly leteckou podporu Zemské armády, která se chystala vězně osvobodit. Sovětská armáda, jež se vyskytovala poblíž, zase neměla zájem jakkoliv podporovat polskou stranu.

Bojoval i proti Sovětům

Po 1000 dnech vězení v roce 1943 unikl a už rok nato se zúčastnil varšavského povstání. Po válce pracoval jako agent polské exilové vlády a shromažďoval informace o sovětských zločinech páchaných na Polácích.

Komunistická policie ho však odhalila a zatkla. Žádné informace ale neprozradil a v květnu 1948 byl popraven v Mokotovském vězení ve Varšavě.

Virginia Hall (1906 – 1982)

Pro koho pracovala: USA, Velká Británie, Francie

Kdy: 2. světová válka

Kulhavá dáma

Virginia Hall se narodila v americkém Baltimoru. Už ve škole vynikala svou inteligencí. Na univerzitě se stala editorkou novin a předsedkyní třídy.

Po škole nastoupila jako úřednice amerického velvyslanectví ve Varšavě, pak sloužila v Tallinu, Vídni a tureckém Izmiru, kde na lovu nešťastně přišla o podkolenní část levé nohy. Od té doby nosila dřevěnou protézu a silně kulhala.

Odbojová síť ve Francii

Na začátku války žila v Paříži, kde pracovala jako pomocná síla ve francouzské ambulantní službě.

Z Francie se přesunula do Anglie, kde působila jako kódová pracovnice vojenského atašé na velvyslanectví USA. V té době ji naverbovalo i zvláštní oddělení britské MI6. Pod krytím novinářky pracující v New York Post založila v roce 1941 odbojovou síť v obsazené Francii, odkud informovala o životních poměrech a útlaků židů, navázala kontakt s pařížským odbojem a rekrutovala místní obyvatele.

V roce 1943 přešla k předchůdci CIA, americké OSS (Úřad pro strategické služby), kde dostala hodnost nadporučíka.

Nepolapitelná Virginia

Podobu Virginie Hall i s jejím hendikepem gestapo znalo, špionka se ale pohybovala velmi obezřetně po venkově jako schýlení prostá žena. A to, co se zdálo jako překážka, se ukázalo být obrovskou výhodou. V dřevěné protéze totiž schovávala tajné dokumenty.

Po válce se vrátila do Spojených států, už v roce 1951 začala její práce pro CIA, coby zpravodajského důstojníka. Krycí jméno Virginie Hall v nacistických šifrách bylo Artemis podle řecké bohyně lovu.

Ian Fleming (1908 – 1964)

Pro koho pracoval: Velká Británie, USA

Kdy: 2. světová válka

Z novináře špionem

Autor nejslavnějšího špiona všech dob, Jamese Bonda, bral inspiraci ze svého vlastního života. V předvečer 2. světové války se setkal s admirálem Johnem Godfreyem (1922 – 1958), šéfem rozvědky vojenského námořnictva, který ho zaměstnal.

Fleming vynikal především svou kreativitou. Napadlo ho zřídit „tajnou“ vysílačku, kterou vojáci vysílali fingované dezinformační zprávy pro Němce.

Vytvoření zabijáckého komanda

Dalším jeho nápadem bylo zřízení zvláštního komanda tvořeného obratnými zločinci, jemuž velení svěřilo náročné úkoly za nepřátelskou linií. Tato jednotka se uplatnila v roce 1944, když se zmocnila německé radiové stanice i její třísetčlenné posádky.

Dále Fleming zverboval dva švýcarské astrology, kteří dávali rady Rudolfu Hessovi, aby nacistického pohlavára přesvědčili, že nastal rozhodující okamžik na útok.

Pomohl založit CIA

Během války Fleming spolupracoval s generálem Williamem Donovanem (1883 – 1959), vedoucím OSS (Úřad strategických služeb) a poradcem prezidenta Roosevelta. Společně pak plánovali novou americkou zpravodajskou službu.

Flemingův 72 stránkový záznam obsahoval popis toho, jak by měl vypadat tajný agent, což se zanedlouho projevilo na postavě nejslavnějšího špionážního agenta, Jamese Bonda.

Klaus Fuchs (1911 – 1988)

Pro koho pracoval: Velká Británie, Rusko, USA

Kdy: 2. světová válka

Nadprůměrně inteligentní komunista

Klaus Fuchs se narodil v Německu , kde vystudoval teoretickou fyziku. Už v roce 1932 vstoupil do Komunistické strany Německa. Po nástupu nacistů o rok později ale raději emigroval do Velké Británie. Zde se věnoval studiu jaderné fyziky.

Zasloužil se o mnoho teoretických výpočtů týkajících se prvních jaderných zbraní a raných modelů vodíkové bomby.

Bomba, která zničila Nagasaki

V Anglii se už v roce 1941 spolupodílel na projektu vývoje atomové bomby. Tyto informace ale sdílel i se Sověty s odůvodněním, že také oni mají právo vědět, co Britové s Američany vyvíjejí.

Američané ho totiž přizvali k výzkumu atomové bomby „Fat man“, která byla 9. srpna 1945 svržena na japonské město Nagasaki.

Klíčové pro sovětské KGB byly i informace o stavbě vodíkové bomby a produkci uranu 235. To umožnilo Sovětům určit počet bomb, které vlastnily Spojené státy.

Vězení i uznání

Už v roce 1950 byl zatčen za špionáž pro SSSR, ke které se přiznal. Soud ho odsoudil na 14 let do vězení, odpykal se ale pouze devítiletý trest.

Po propuštění v roce 1959 odcestoval do východního Německa, kde stal členem Akademie věd a později byl jmenován ředitelem Ústavu atomového výzkumu v Rossendorfu.

Mata Hari doplatila na svoji naivitu. Byla chycena a popravena zastřelením. Witold Pilecki jako první informoval o podmínkách v koncentračním táboře. Virginia Hall zorganizovala odbojovou síť ve Francii a úzce spolupracovala s britskými i americkými tajnými útvary. Jeho nejslavnější literární postava se zrodila díky jeho špionážním zkušenostem během války. Klaus Fuchs měl nesmírný vliv na vzniku atomové války. Svoje informace ale předával dál.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Nejkrásnější české kašny: Musely se kvůli nim bourat brány?
Dostal zakázku od Českých Budějovic. Hlavní mušli Samsonovy kašny mistr Horn vytesá v kamenolomu u Besednice nedaleko Českého Krumlova. Nádrž má tak velký průměr, že se nevejde ani do jedné z budějovických bran. Radním proto nezbývá než improvizovat…   Kvůli těžbě stříbra má středověká Kutná Hora problém s nedostatkem pitné vody, protože horníci při práci […]
Znali husité jen spěch, hlad a modlení?
Husitský sněm rozhodl o dalším válečném podniku. Každý, kdo s kališníky sympatizuje, se má zapojit. Za ideály husitů tak bojují vznešení páni, nižší šlechticové, měšťané i chudáci. Zatímco dříve byla zemská hotovost svolávána na dobu určitou, se vznikem polních vojsk je tu rázem permanentní armáda.   Šlechta formuje jízdní oddíly těžkooděnců, ale jádrem husitských vojsk […]
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie […]
Bohuslav Martinů strávil dětství na věži
V těsné blízkosti bytu duní ohlušující věžní zvony. Uloženo v zásuvce prádelníku si tu ale tiše a spokojeně pobrukuje malé dítě, kterému je předurčeno stát se jedním z největších českých hudebních skladatelů v dějinách.   Když 8. prosince 1890, právě ve svátek Panny Marie, vyzvánějí zvony na věži poličského kostela sv. Jakuba, nemohou obyvatelé města o 36 […]
Zajímavosti
Hlasitý spánek nás trápí už tisíce let!
Z ložnice starých Egypťanů se ozývá zvuk motorové pily. Kde ji vzali před 3500 lety? Samozřejmě to není pila, to jen muž hrozivě chrápe! Když ženě dojde trpělivost, vyběhne před dům, utrhne větvičku tymiánu a začne s ní mávat své drahé polovičce kolem nosu. Pomůže to?   Z egyptských lékařských papyrů dobře víme, že noční […]
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice […]
Hřbitov se zkříženým hnáty: Piráti najdou věčný klid u Madagaskaru!
Ostrov Svaté Marie platí za zapomenutý kout planety. Madagaskarská končina prožívá zlatý věk na přelomu 17. a 18. století, kdy se tamní zátoky stávají výtečným úkrytem pro piráty. Zřídí si tu dokonce i svůj vlastní hřbitov!   O ráji bukanýrů a korzárů se poprvé zmíní anglický pirát Adam Baldridge, který během roku 1691 zvedá kotvy […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Toto mohutné zvíře s impozantními rohy je zobrazeno na pravěkých jeskynních malbách či petroglyfech a jeho podoba je otisknuta také ve figurkách z doby bronzové…Objevuje se na starověkých egyptských reliéfech a v náboženstvích starověkého Blízkého východu symbolizuje sexuální potenci, sílu i zdatnost.   Jeho rohy se používají jako součást obětních darů, trofeje i nádoby na […]
Záhady a napětí
Talentovaný mrzák Héfaistos
Máme-li si představit pohanského boha, většině z nás nejspíš vytane na mysl urostlá a mocná postava hodna svého božského postavení. Héfaistův případ je však něco úplně jiného. A přesto patří mezi nejoslavovanější bohy antického Řecka.   Na to, že zdaleka ne všechny mytologické příběhy jednotlivých bohů jsou božská rodinná idylka, jsme už poměrně zvyklí. Snad […]
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?   […]
Tuhý kořínek vyhynulé šelmy: Mohl v Africe přežít prastarý druh medvěda?
Odskočit si z tuniské pláže do blízkého okolí a natrefit na medvěda? Zní to možná úsměvně, ale medvědi se v této části Afriky hojně vyskytovali, a to ještě relativně nedávno. Medvěd atlaský byl dobře znám například Římanům, kteří tuto šelmu rádi využívali při gladiátorských zápasech. Kam se však tento druh medvěda v proudu času ztratil? Může stále někde […]
Zjevení Panny Marie v Litmanové: Staly se mladé dívky svědky zázraku, nebo obětí klamu?
Že zázraky neexistují? A co když ano? Jeden takový se mohl stát v roce 1990 na sousedním Slovensku. Dvě mladé dívky si tehdy nedaleko obce Litmanové užívaly bezstarostných her, když v tom se jim zjevila samotná Panna Maria Neposkvrněné Čistoty. Od té doby se hora Zvir stala nejmladším poutním místem.   První zjevení se mělo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zastřelil se krotitel Dunaje kvůli ženě?
historyplus.cz
Zastřelil se krotitel Dunaje kvůli ženě?
V bratislavských ulicích je už od rána vidět hloučky lidí. Rozčileně gestikulují, vypadají překvapeně. „Opravdu spáchal Lanfranconi sebevraždu? A proč?“ dohadují se o nečekaném osudu úspěšného inženýra, který „zkrotil“ Dunaj. Už dávno nebyl v tehdejším Prešpurku (Bratislavě) cizincem. Enea Grazioso Lanfranconi (1850–1895) se sice narodil do známé majetné rodiny v Lombardii, do Bratislavy se ale přestěhoval s rodiči, když
Podvedl mě v den svatby
skutecnepribehy.cz
Podvedl mě v den svatby
Strávili jsme spolu hezké roky, ale pak se na oslavě mých narozenin opil a přiznal, že mi byl nevěrný už v den naší svatby a potom ještě několikrát! Nemohla jsem uvěřit tomu, co slyším. Můj Josef, a nevěrný? To prostě nebylo možné! Koukala jsem na něho, zda třeba nevyprskne smíchy, jak mě nachytal, ale on ne. Tvářil
Do mise na mapování jižního pólu Měsíce budou zapojení i Češi
21stoleti.cz
Do mise na mapování jižního pólu Měsíce budou zapojení i Češi
Jižní pól Měsíce je centrem zájmu Evropské vesmírné agentury, je totiž plánovaným místem pro přistání další lidské posádky na něm. Povrch jižního měsíčního pólu však ještě nebyl dostatečně detailně pr
Vánoční nákupy u našich sousedů – Střední Evropa
nejsemsama.cz
Vánoční nákupy u našich sousedů – Střední Evropa
Vánoce se blíží a s tím také nákupy dárků. Mnoho Čechů každoročně vyráží do zahraničních měst, která leží jen kousek od hranic. Vybrali jsme pro vás šestici těch nejoblíbenějších. Pasov Velká nákupní centra jsou rovněž v německém Pasově, který leží jen kousek za šumavskými kopci, asi 60 km od našich hranic. Návštěvníci tu nejraději nakupují v obchodních centrech The
Nový design A380 k příležitosti 125. výročí AC Milán
iluxus.cz
Nový design A380 k příležitosti 125. výročí AC Milán
Letecká společnost Emirates a hlavní partner AC Milán, představily odvážnou podobu letounu A380 s výraznými klubovými barvami, které oslavují 125 let existence tohoto ikonického fotbalového klubu.
Teotihuacán: Stojí za zkázou multikulturní válka?
epochanacestach.cz
Teotihuacán: Stojí za zkázou multikulturní válka?
Calzada de los Muertos, Cesta mrtvých, protíná Teotihuacán. Středem města míří 2,5 kilometru dlouhá ulice přímo k posvátné hoře Cerro Gordo. Čtyřicet metrů širokou hlavní třídu lemují významné budovy až k Pyramidě Měsíce, která kopíruje tvar masivu za sebou. Kolem Měsíční pyramidy se nachází dvanáct menších pyramid. Nejspíše sloužily pro praktikování lidských a zvířecích obětí.
Jako táta Hanzlík nepomohl
nasehvezdy.cz
Jako táta Hanzlík nepomohl
S jediným potomkem Jaromír Hanzlík (76) příliš nevycházel. První manželkou Jaromíra Hanzlíka (76) se nestala žádná z jeho krásných kolegyň, ale zdravotní sestřička Jaroslava, kterou si vzal jako d
Cuketové dobroty
panidomu.cz
Cuketové dobroty
Pochází z Itálie a známe ji pod názvem cuketa nebo tykev. Skvěle se z ní připravují polévky, placičky, je výbornou surovinou ke grilování a navíc se hodí do sladkých i slaných koláčů, pomazánek, salátů nebo čalamád. Mladé plody můžete jíst syrové v salátech či s těstovinami. Linguine s cuketovým krémem Budete potřebovat 1 lžíci másla,
Tajemství „vodního tygra“ z Patagonie: Je to fantom z pravěku?
enigmaplus.cz
Tajemství „vodního tygra“ z Patagonie: Je to fantom z pravěku?
Patagonie je rozsáhlým územím na jihu Jižní Ameriky. Je pověstná relativně nedotčenými přírodními krásami. Kryptid, který je však s touto oblastí spojován, není žádné neviňátko škemrající na turistech
Proč americká špionáž angažovala českého radistu Hradeckého?
epochaplus.cz
Proč americká špionáž angažovala českého radistu Hradeckého?
Češi patřili vždy k elitním špionům. Jeden z nich měl dostat šanci zapsat se zajímavým činem do dějin. Na jeho jméno už se ale zapomněla. Pojďme si jeho osud připomenout. Americký diplomat a právník Allen Dulles (1893–1969) se v roce 1942 „stal šéfem americké tajné služby OSS (Office of Strategic Services) v Evropě se sídlem ve švýcarském
Dokonalá rajčatová směs s vejci
tisicereceptu.cz
Dokonalá rajčatová směs s vejci
Tento pokrm je oblíbený hlavně v Izraeli a Tunisku. Lidé si ho dávají ke snídani, ale i k večeři. Ingredience 3 lžíce rajčatového protlaku 1 plechovka loupaných rajčat 1 menší červená cibule
Když si příroda s technikou podají ruce
rezidenceonline.cz
Když si příroda s technikou podají ruce
Složitý svahovitý terén představuje pro architekty pokaždé výzvu. Příkrý sráz komplikuje návrh a vyžaduje důvtipná technická řešení. Výsledkem pak ale může být originální projekt. Jedním z obvyklých řešení je částečné zapuštění budovy do svahu. Čím strmější sráz, tím je tato varianta vhodnější. Mění se potom ale zpravidla tradiční uspořádání vnitřní dispozice domu. Nejinak je tomu
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz