Mezinárodní tým biologů pod taktovkou Technické univerzity v Mnichově (TUM) odhalil nepříjemné skutečnosti o stavu hmyzu na území Německa. Ve spolkové republice zaznamenali jeho úbytek o celou jednu třetinu za pouhých 10 let!
Za počátek studie lze považovat rok 2008, kdy se vědci pustili do sběru mnoha zástupců hmyzu z 300 německých lokalit. Za necelých 10 let této činnosti sesbírali něco přes milion jedinců, zastupujících bezmála 3000 druhů.
Následný rozbor výsledků je ovšem šokoval, když zjistili, že se počty mnoha druhů dramaticky snížily bez ohledu na biom, v němž se daný hmyz vyskytoval. A aby toho nebylo málo, některé druhy nebyly v posledních letech k nalezení vůbec.
Ať už se pátralo na pastvinách, v lesích nebo na lukách, všude byly dramatické ztráty jasně zaznamenatelné, a tak se nabízí otázka: Co za tím stojí?
V hlavní roli člověk?
Vina je částečně připisována klimatickým změnám, ale ani lidé nejsou zcela ze hry.
Protože vědci zaznamenali nejvýraznější ztráty na intenzivně obdělávané půdě, lze takřka s jistotou tvrdit, že svou významnou roli sehrály intenzivní zemědělství a chemická kontaminace životního prostředí.
Ztráty, které zamrzí
Docela zajímavé dění pochytili odborníci přímo v lesích, kde sice došlo ke kritickému úbytku druhů, aniž by to ovšem výrazněji poznamenalo množství jedinců jako takových.
Vědci si tento jev vysvětlují tak, že některé odolnější druhy hmyzu dokážou využít příležitosti k rozmachu populace, a v podstatě tak pokryjí ztráty. Byť se tato studie týká Německa, je dost dobře možné, že situace v České republice nebude o moc lepší.
Hmyz přitom hraje v celém ekosystému nezastupitelnou roli. Je potravou pro obojživelníky, plazy, ptáky i některé savce a stejně tak je nepostradatelný pro efektivní rozmnožování rostlin. Jeho výrazný úbytek tak může kriticky poznamenat celou biosféru.
Předpověď hmyzího zániku má své kritiky
Tato nelichotivá zjištění jako by hrála do karet analýze Francisca Sáncheze-Baya a Krise A. G. Wyckhuyse z univerzity v Sydney.
Ti na počátku roku 2019 zveřejnili v odborném časopise Biological Conservation výsledky své studie, ze kterých vyplývá, že za 100 let zmizí ze světa veškerý hmyz.
Dvojice se k výsledku dopracovala prostřednictvím analýzy 73 vědeckých prací věnujících se úbytku hmyzu, přičemž dospěla k závěru, že z naší planety každoročně zmizí 2,5 procenta hmyzu, což by znamenalo, že do 100 let vymizí hmyz úplně.
Ovšem zdaleka ne každý s jejich závěry souhlasí. Řada známých odborníků na hmyz označila studii za krajně neseriózní a postavenou na pochybných výzkumných metodách.
„Autoři přikládají velký význam lokálním případům vymírání hmyzu, které pak používají jako prostředek k získání závěrů o jeho globálním vymírání,“ prohlašuje jeden z kritiků.
Faktem je, že sami autoři hned v úvodu své analýzy přiznávají, že do analýzy nezahrnuli kupříkladu tropické oblasti, protože údajně není k dispozici dostatečné množství dat. Nejtragičtější scénáře bychom tak prozatím měli korigovat.