Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku.
Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde vychodí gymnázium. Absolvuje ho s vyznamenáním, ale profesory tehdy provokuje svými vlasteneckými aktivitami.
Muž s rozhledem
Na studia práv odejde Preiss do Prahy. Ani tady ale nelení a přiřadí se k mladým patriotům, jejichž organizace vstoupí do povědomí veřejnosti jako tzv. Omladina.
Nějaký čas studuje v německém Heidelbergu, kde se věnuje ekonomii, a poslouchá přednášky předních francouzských sociologů na pařížské Sorbonně. Táhne ho to ale zpátky do Prahy, kde začne pracovat jako redaktor Národních listů.
Je zcestovalý a rychle pochopí, že chtějí-li Češi hrát v monarchii rovnocennou roli s rakouskými Němci, musejí získat hospodářskou moc. Právě díky jeho zasvěceným článkům si ho brzy všimnou i ve vedení pražské Živnostenské banky.
Peníze pro prezidenta
Nejprve mu svěří vedení Finančních listů, už tři roky nato je Preiss jmenován ředitelem průmyslového a hypotečního oddělení banky, v roce 1917 dokonce vrchním ředitelem. Stává se nejen velmi bohatým, ale i vlivným.
V řadě velkých firem předsedá správním radám, řídí nejdůležitější podnikatelské svazy. Udržuje úzké kontakty se všemi jednotlivci hlavních partají i s hradní skupinou.
Prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka (1850–1937) zve na zabijačky a slouží mu jako osobní bankéř. Když potřebuje TGM peníze například na dovolenou, pošle kancléře Přemysla Šámala (1867–1941), aby to s Preissem vyřídil…
Dva dny svobody
V roce 1938 odstoupí Preiss z pozice vrchního ředitele Živnobanky a po okupaci se stáhne na svůj statek v Lavičkách na Příbramsku. Tam ho po válce zatkne nově založená národní bezpečnost. Komunisté se mu snaží prokázat podíl na rozbití republiky, ale marně.
Nakonec ho v dubnu 1946 propustí, ale jen díky svědkům, kteří se za něj zaručují, a chatrnému zdraví. Lékařské konzilium je přímo zděšeno jeho psychickým i fyzickým stavem. Svobody si Preiss už příliš neužije. Umírá dva dny po propuštění z vězení.