Přezdívají mu „Zuřivý reportér“, a to nejen pro jeho výbušnou povahu, ale především pro touhu být u všeho a všechno si vyzkoušet na vlastní kůži.
Takový je Egon Erwin Kisch (1885–1948) už od mládí. Žurnalistiku sice nedostuduje, ale na profesi novináře se tvrdě připravuje. Naučí se stenografovat, ovládá několik jazyků a veškerý svůj volný čas tráví v archivech a knihovnách.
Publikovat začíná v roce 1906 a velmi rychle se stává jedním z nejlepších znalců pražského podsvětí. Má kriminalistický talent, vždy je ve správný čas na správném místě.
Je to koneckonců právě on, kdo má největší podíl na odhalení proslulé špionážní aféry česko-rakouského armádního důstojníka Alfreda Redla (1864–1913), který předával citlivé informace Rusům.
Rizika se nebojí
Kariéru zkomplikuje Kischovi válka, kdy je proti své vůli nucen nastoupit k rakousko-uherskému vojsku. V roce 1916 dokonce stráví krátký čas za mřížemi, protože ve svých článcích kritizuje císařské vojáky. Pak se ale opět vrhne na novinařinu.
Je stálým korespondentem Lidových novin, ale přispívá i do jiných tiskovin hned v několika jazycích.
Má neobyčejnou kuráž a dokáže se infiltrovat téměř kamkoliv. Aby podal věrohodné svědectví, je ochoten podstoupit jakékoliv riziko.
Když mu při příjezdu do Austrálie tamní vláda zamítne vstup do země, demonstrativně se vrhne přes palubu a skočí z pětimetrové výšky na betonové molo! Na tenhle kousek doplatí zlomenou nohou a vyhnáním z přístavu.
Asi nejbláznivější dobrodružství však židovský zpravodaj podnikne, když v převlečení za muslima pronikne do pro jinověrce zapovězeného města Mekky v Saúdské Arábii!
Provokuje nacisty
S rokem 1933 mu však nastanou krušné časy. Jakožto Žid, a navíc přesvědčený komunista je trnem v oku nacistům, kteří ho zatknou a pošlou do berlínské káznice Špandava. Život mu zachrání jeho československý pas, díky kterému je nakonec pouze vyhoštěn z Německa.
Ani tehdy se Kisch nezalekne a dál v Praze píše články proti režimu Adolfa Hitlera (1889–1945). Stopku jeho aktivitám vystaví až v roce 1938 Mnichovská dohoda. Kisch musí uprchnout z vlasti a po mnoha peripetiích nalezne útočiště v Mexiku.
(Zdroj: HISTORY revue)