Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Zvířata hýřící všemi barvami: Která se nedají přehlédnout?

Některým živočichům nadělila příroda takovou barevnou pestrost, ze které přechází zrak. U některých druhů to ale může být výstražné znamení, jež značí jejich nebezpečnost. 

Pralesničky

Třída: obojživelníci

Řád: žáby

Výskyt: Střední a Jižní Amerika

Pralesničky patří mezi malé pestré a velmi jedovaté žáby, které přebývají v oblastech Střední a Jižní Ameriky. Dorůstají délky 1 až 6 cm, přičemž samičky bývají větší než samci. Většina druhů žije na zemi.

Vyznačují se hlavně svým pestrým zbarvením, které upozorňuje případné predátory na jejich jedovatost. Zbarvení a vzory se liší druh od druhu. Dostaly také název šípové žáby, jelikož je lovili místní indiáni a jedem natírali šípy, kterými zabíjeli jiná zvířata.

Jeden miligram jedu stačí na zabití 10 až 20 lidí, nebo také dvou slonů afrických.
Jeden miligram jedu stačí na zabití 10 až 20 lidí, nebo také dvou slonů afrických.

Nejinteligentnější žába

Jed zabraňuje nervům v přenášení impulzů a zanechávají svaly v neaktivním stavu smrštění, což může vést k selhání srdce. Jiní amazonští indiáni používali zase jed pralesničky barvířské k přebarvování peří papoušků.

Po vytrhaných perech pak narostlo ptákovi oranžové nebo žluté peří namísto zeleného. Pralesničky patří také mezi nejinteligentnější žáby. Je prokázáno, že po několika týdnech dokáže rozpoznat své lidské opatrovníky.

Lišaj kyprejový

Třída: hmyz

Řád: motýli

Výskyt: Evropa, Asie

Lišaj kyprejový patří mezi drobnější lišaje, vyskytuje se v celé Evropě včetně České republiky. Nejčastěji se nachází na slunných, ne však suchých místech, kde převládají travnatá společenstva rostlin. Velmi často se pohybuje i v okolí potoků, řek a rybníků.

Na předním křídle má větší žlutohnědě zbarvenou skvrnu, kterou lemuje široký červený pás. Dlouhé chlupaté tělo a zadeček jsou převážně žlutohnědé nebo červené. Křídla má zbarvená do růžové až karmínově červené barvy.

Motýl je aktivní především za soumraku a v noci, kdy poletuje okolo rostlin, ze kterých saje nektar.

Páv korunkatý

Třída: ptáci

Řád: hrabaví

Výskyt: Indie, Srí lanka

Páv korunkatý se někdy nazývá páv modrý. Nejčastěji se tito ptáci zdržují v listnatých lesích, křovinách nebo travnatých porostech Indie a Srí Lanky.

Do Evropy byli převezeni už ve starověku, kdy je chovali na aristokratických dvorech nejen na okrasu, ale také se z něj připravovaly pokrmy na slavnostních hostinách.

Samec je výrazně zbarvený, hlavu, krk a břicho má modře zbarvené, přičemž peří na zádech je zelenohnědé a křídla jsou hnědá a černě pruhovaná. Zbarvení je způsobeno mikrostrukturou, která vytváří výsledný optický jev.

Jejich ocas ve skutečnosti není pravým ocasem, jedná se o prodloužené vrchní krovky ocasní, které tvoří tzv. vlečku, přičemž na konci se nachází paví oko.

Dodnes se pečený páv připravuje ke štědrovečerní večeři v Argentině. Pro buddhisty zase symbolizuje moudrost.
Dodnes se pečený páv připravuje ke štědrovečerní večeři v Argentině. Pro buddhisty zase symbolizuje moudrost.

Lori mnohobarvý

Třída: ptáci

Řád: papoušci

Výskyt: Austrálie, východní Indonésie, severozápadní Tasmánie.

Papoušek Lori patří mezi výrazně zbarvené ptáky. Do Evropy ho poprvé dovezl botanik Joseph Banks, jež doprovázel v letech 1768 až 1771 slavného mořeplavce Jamese Cooka.

Tento pták se dá velmi snadno rozpoznat díky svému zbarvení, nachází se na něm téměř všechny barvy duhy. Společným znakem všech poddruhů je modrá hlava a břicho, a také výrazně oranžový pruh na hrudi, zelení svrchní strana těla a oranžový či červený zobák.

Tito papoušci obývají většinou tropické deštné pralesy, nepohrdnou ani otevřenou krajinou nebo zahradami ve městech.

Lori patří mezi společenské ptáky a snadno se ochočí. Jsou také velmi dobrými rodiči, ale neodchovávají velký počet mláďat.
Lori patří mezi společenské ptáky a snadno se ochočí. Jsou také velmi dobrými rodiči, ale neodchovávají velký počet mláďat.

Perutýn ohnivý

Třída: paprskoploutví

Řád: ropušnicotvární

Výskyt: Indický, Tichý i Atlantský oceán

Perutýn se řadí mezi jedovaté dravé ryby, žijící především v mělkých vodách a na korálových útesech. Jedná se o samotářskou a velmi teritoriální rybu. Svoje území si brání, a to nejen před cizími, ale i jedinci stejného druhu.

Samečci jsou mnohem agresivnější než samice. Pro člověka není jeho jed obvykle smrtelně jedovatý, bodnutí je ale velice bolestivé. Tato ryba má typicky načervenalé zbarvení, které narušuje bílé pruhování. To slouží jako maskování proti potenciálním predátorům.

Chameleon pardálí

Třída: plazi

Řád: šupinatí

Výskyt: Madagaskar

Tento barevný ještěr patří mezi tzv. endemitní živočichy, žije pouze na Madagaskaru a přilehlých ostrovech. Jednotlivé druhy se liší nejen zbarvením, ale také stavbou těla. Dospělý samec může dorůst až do délky 52 cm.

Vůči jiným příslušníků svého druhu je velmi agresivní. Hmyz i jiné živočichy lapá vystřelování lepkavého jazyka, který může být až 30 cm dlouhý. Jeho barva se mění od zelené, cihlově červené po tyrkysově modrou.

Samec při namlouvání velmi zesvětluje svoje tělo a přibližuje se k samici kývavým pohybem.
Samec při namlouvání velmi zesvětluje svoje tělo a přibližuje se k samici kývavým pohybem.

Mandril rýholící

Třída: savci

Řád: primáti

Výskyt: Kamerun, Kongo, Rovníková Guinea a Gabon

Tato opice se řadí do čeledi kočkodanovitých, jejichž přirozeným biotopem jsou tropické deštné pralesy. Občas pobývají i na zalesněných okrajích savan nebo plantážích. Mandrilové se pohybují většinou po zemi, po stromech ale přeskakovat dokážou.

Na rozdíl od jiných opic nemají během dne vyčleněný čas na odpočinek a raději jej tráví hledáním potravy. Samci mandrilů mají velmi výrazné zbarvení, a to nejen na obličeji.

Nezvyklé odstíny kryjí i jejich genitálie a řitní otvor, kde mísí červení s růžovou, modrou a fialovou. Barvy jsou podle některých pozorování výraznější, když je samec ve stavu vrcholného rozrušení, což se stává hlavně při soubojích o nadvládu.

Každou noc si mandrilové hledají nový přístřešek ke spánku. Členové jedné skupiny nikdy nespí na jednom stromě.
Každou noc si mandrilové hledají nový přístřešek ke spánku. Členové jedné skupiny nikdy nespí na jednom stromě.

Pomec císařský

Třída: paprskoploutví

Řád: ostnoploutví

Výskyt: Indický a Tichý oceán

Pomec žije především na korálových útesech v tropických oblastech v hloubce až 100 metrů. Patří mezi nejkrásnější ryby korálových útesů. Dospělý jedinec měří až 40 cm. Dá se rozpoznat podle žlutého ocasu a černého pruhu přes oči. Po stranách těla se mu střídá žluté a modré pruhování.

Ploskozubec tupohlavý

Třída: paprskoploutví

Řád: ostnoploutví

Výskyt: Indický a Tichý oceán, včetně Rudého moře

Jedná se o tropickou, středně velkou rybu z čeledi ploskozubcovitých, která může měřit až 40 cm. Samci mají mnohem pestřejší zbarvení než samice. Nejčastěji se vyskytují na různých útesech a v lagunách do hloubky až 50 metrů.

Mají pro ně typický ostrý zoban, pomocí kterého loví potravu. Mají v něm takovou sílu, že by dokázali rozdrtit prst neopatrnému potápěči.

Jakmile dosáhne velikosti 35,1 až 47,2 cm, může u nich dojít ke změně pohlaví.
Jakmile dosáhne velikosti 35,1 až 47,2 cm, může u nich dojít ke změně pohlaví.

Mandelík fialovoprsý

Třída: ptáci

Řád: srostloprstí

Výskyt: Afrika, Asie, Evropa

Čeleď zahrnuje dva rody a dvanáct druhů ptáků, z nichž se v Evropě vyskytuje pouze mandelík hajní. Jedná se o středně velkého ptáka se silným zobákem, krátkým silným ocasem i krátkýma nohama.

Horní část hlavy má nazelenalou barvu, zatímco bradu má bílou s výrazným černým pruhem. Také jeho nohy mají žlutozelenou barvu. Tito ptáci hnízdní hlavně v dutinách stromů, norách a zdech opuštěných stavení. Jsou velmi dobří letci, někteří migrují.

Bažant zlatý

Třída: ptáci

Řád: hrabaví

Výskyt: Čína

Bažant zlatý patří do řádu hrabavých. Vyskytuje se hlavně v lesích a hornatých oblastech západní Číny. Byl vysazen ale i v jiných zemích jako lovný druh. Samice jsou černo-hnědé, zatímco samci se pyšní výrazným zbarvením, převažuje na něm červené zbarvení.

Bažanti jsou samotářská zvířata, většinu dne tráví na zemi hledáním potravy, v noci pak vylétávají vysoko do větví stromů, kde se ukrývají před predátory.

Bažanti mají velmi silné končetiny, proto jsou velmi rychlými běžci. Při nebezpečí raději vzlétají.
Bažanti mají velmi silné končetiny, proto jsou velmi rychlými běžci. Při nebezpečí raději vzlétají.

Agama osadní

Třída: plazi

Řád: šupinatí

Výskyt: Afrika

Tato pestře zbarvená agama žije téměř v celé Africe, nejčastěji se vyskytuje v suchých oblastech střední a Jižní Afriky, především kolem lidských obydlí. Zdržuje se hlavně na zemi nebo na stěnách.

Skupinu agam vede jeden dominantní samec, několik samic a jejich mláďata. Více zbarvení jsou samci, jejichž zbarvení se mění v závislosti na teplotě a psychickém rozpoložení jedince. Mají pak modrošedou barvu, s červenooranžovou hlavou.

Kachnička mandarínská

Třída: ptáci

Řád: vrubozubí

Výskyt: Asie

Tato pestrá kachnička pochází původně z Asie, v současné době se vyskytuje v Japonsku, Mandžusku, Číně nebo Severní a Jižní Koreji. Do Evropy se dostala v 18. století, přičemž se využívala jako ozdobný pták.

Samci se vyznačují vysokou chocholkou se zlatými pery a párem jasně žlutých čepelí. Netvoří trvalé svazky, každý rok si hledají nového partnera. Jsou jediným druhem kachen, který se může křížit s ostatními druhy.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Bitva u Montgisardu: Saladina zachránil jen rychlý velbloud
Záplava bojovníků v křižáckých pláštích se znenadání vrhá na překvapené muslimské vojsko. Útok je tak drtivý, že i sám sultán bere nohy na ramena a jen díky rychlému velbloudovi si zachraňuje holý život.   Uplynuly tři roky od chvíle, kdy se kurdský vojenský velitel Saláh ad-Dín Júsuf ibn Ajjúb (asi 1137–1193), známý jako Saladin neboli Zbožný, […]
Nejkrásnější české kašny: Musely se kvůli nim bourat brány?
Dostal zakázku od Českých Budějovic. Hlavní mušli Samsonovy kašny mistr Horn vytesá v kamenolomu u Besednice nedaleko Českého Krumlova. Nádrž má tak velký průměr, že se nevejde ani do jedné z budějovických bran. Radním proto nezbývá než improvizovat…   Kvůli těžbě stříbra má středověká Kutná Hora problém s nedostatkem pitné vody, protože horníci při práci […]
Znali husité jen spěch, hlad a modlení?
Husitský sněm rozhodl o dalším válečném podniku. Každý, kdo s kališníky sympatizuje, se má zapojit. Za ideály husitů tak bojují vznešení páni, nižší šlechticové, měšťané i chudáci. Zatímco dříve byla zemská hotovost svolávána na dobu určitou, se vznikem polních vojsk je tu rázem permanentní armáda.   Šlechta formuje jízdní oddíly těžkooděnců, ale jádrem husitských vojsk […]
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Ať už jste milovníkem klasického „turka“, nebo kávy překapávané či z presovače, vždy vám zůstane kávová sedlina. Co s ní? Nejjednodušší řešení je ji vyhodit. Ale neukvapujte se! Není to zdaleka jenom odpad, lze ji využít mnoha praktickými způsoby.   Protože káva obsahuje řadu cenných látek, mnoho z jejích živin přechází i do takzvaného lógru. […]
Libeček: Bylinka, která má přivolat lásku
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku i další dobré věci!   Libeček je […]
Hlasitý spánek nás trápí už tisíce let!
Z ložnice starých Egypťanů se ozývá zvuk motorové pily. Kde ji vzali před 3500 lety? Samozřejmě to není pila, to jen muž hrozivě chrápe! Když ženě dojde trpělivost, vyběhne před dům, utrhne větvičku tymiánu a začne s ní mávat své drahé polovičce kolem nosu. Pomůže to?   Z egyptských lékařských papyrů dobře víme, že noční […]
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice […]
Záhady a napětí
Pronásleduje norskou princeznu duch nacistického generála?
Princezna Martha Louise, dcera norského krále Haralda v podcastu Modern Royal šokuje posluchače, když uvede, že ji trápí duch nacistického generála. Prý na ni zírá, kdykoli je v určité místnosti v norském královském paláci. Podle jejího otce jde o Němce Wilhelma Rediesse, který se v oné místnosti zastřelil!   Princezna Martha Louise Norská (*1971) je […]
Bájná říše z italských Alp: Zničil ji „zářící kámen“?
Vrcholky Dolomit jsou svědkem neobvyklé podívané. Dochází zde ke korunovaci. Při ceremoniálu pozvedne král říše Fanis diadém a posadí ho na hlavu své dcery Dolasilly. Blyští se na něm i Raietta, kámen s magickými schopnostmi. Tedy alespoň podle legendy. Může se zakládat na skutečných událostech?   Princezna Dolasilla si nasadí lehkou stříbřitou zbroj. „Nikdy s ní […]
Talentovaný mrzák Héfaistos
Máme-li si představit pohanského boha, většině z nás nejspíš vytane na mysl urostlá a mocná postava hodna svého božského postavení. Héfaistův případ je však něco úplně jiného. A přesto patří mezi nejoslavovanější bohy antického Řecka.   Na to, že zdaleka ne všechny mytologické příběhy jednotlivých bohů jsou božská rodinná idylka, jsme už poměrně zvyklí. Snad […]
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?   […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Monolity z Baalbeku: Kdo a jak přemisťoval obří kvádry?
epochanacestach.cz
Monolity z Baalbeku: Kdo a jak přemisťoval obří kvádry?
Je to záhada, která stále nemá uspokojivé vysvětlení. Féničané před 5000 lety dokázali nejen opracovat, ale hlavně vylomit a přemístit obří kameny o hmotnosti stovek tun. Záhada je o to větší, že ani s dnešní moderní technikou by se nám to nepodařilo. Doslova monumentální je fénická výstavba v Baalbeku, historickém městě ležícím ve východním Libanonu, asi
Proč generál Janko spáchal sebevraždu?
historyplus.cz
Proč generál Janko spáchal sebevraždu?
Generál Janko mlčky nasedne do auta a kývne na řidiče, aby jel. Ten nastartuje, pomalu se rozjede, když tu náhle uslyší za sebou výstřel. Otočí se a spatří, jak z pravého spánku Vladimíra Janka tryská krev a jeho tělo se pomalu sesouvá na podlahu vozu. Ani nezastaví, raději přidá plyn a zamíří do Střešovic do
Skvělá štola podle receptu z Drážďan
tisicereceptu.cz
Skvělá štola podle receptu z Drážďan
Je plná kandovaného ovoce a mandlí. Doslova se rozplývá na jazyku. Suroviny 250 g másla + máslo na potření špetka soli 250 ml mléka moučkový cukr na posypání 1 lžíce hnědého rumu 120 g rozi
Markéta Pyskatá označila svého chotě za neplodného
epochaplus.cz
Markéta Pyskatá označila svého chotě za neplodného
Rozzuřeně buší na bránu, ale nikdo mu neotevírá. Nadávky jenom prší. Těšil se, že po úspěšném lovu spočine v posteli, ale teď má smůlu. Ta pyskatá bestie ho odmítá pustit domů. Brána hradu Tirol ale před Janem Jindřichem Lucemburským a jeho družinou zůstane zavřená. Ve věku pouhých pěti let přijíždí Jan Jindřich Lucemburský (1322–1375), v pořadí
Poklad hlídalo děsivé zvíře a nenechalo si ho vzít
skutecnepribehy.cz
Poklad hlídalo děsivé zvíře a nenechalo si ho vzít
Zříceniny i jeskyně mě vždycky lákaly. Musí v nich být ukryto tolik úžasných pokladů, které čekají na své nalezení! Někdo je ale hlídá. Kdo by nechtěl najít opravdový poklad? Každý o tom sní alespoň jako dítě. Mně to vydrželo celý život, a někdy na to myslím i dnes, když se v noci probudím. Vždyť musí existovat tolik dosud nenalezených pokladů, že
Dala žena Chmelovi ultimátum?
nasehvezdy.cz
Dala žena Chmelovi ultimátum?
Herec Igor Chmela (53) z Jedné rodiny skončil na samotném prahu vyhoření. Až nedávno si uvědomil, že nechce svou práci stavět nad rodinu. Byly totiž časy, kdy děti skoro neviděl. Potkali se v pond
Co nevíte o vodíkových vozech: Nádrž má tři pláště, tankování řídí elektronika
21stoleti.cz
Co nevíte o vodíkových vozech: Nádrž má tři pláště, tankování řídí elektronika
Vodíkové vozy nejsou na silnicích příliš obvyklé, Toyota v nich ale vidí vedle elektromobilů alternativu pro ekologickou mobilitu budoucnosti. Důležitým aspektem je také bezpečnost. Tu zajišťuje speci
Design floridské vily s vlastním příběhem
rezidenceonline.cz
Design floridské vily s vlastním příběhem
Rekonstrukce vily v Palm Beach zachovala její původní eleganci, zároveň jí vtiskla nový esprit uplatněním extravagantních pláten a mixem klasického a moderního nábytku. Se svou rafinovanou hrou kontrastů, spojení a harmonií interiérový design floridské vily od studia Les Ensembliers znovuobjevuje styl Palm Beach. „Tohoto výsledku jsme dosáhli v těsné spolupráci s naší klientkou,“ vysvětluje Richard Ouellette, hlavní designér
Škoda že jsem to nezjistila dříve
nejsemsama.cz
Škoda že jsem to nezjistila dříve
Bratranec s námi vyrůstal pod jednou střechou, protože mu údajně zemřeli rodiče. Když ale zemřel, během vyřizování papírů jsem zjistila, že všechno bylo úplně jinak. Celý svůj život bych se rozdala pro druhé. Proto vlastně nebylo pro nikoho žádným překvapením, že jsem se vydala na dráhu pečovatelky. Práce to je nesmírně těžká, člověk je unavený a kolikrát
Existuje mezi partnery nadpřirozené pouto?
enigmaplus.cz
Existuje mezi partnery nadpřirozené pouto?
Různé studie prokazují, že mezi členy rodiny, které spojuje silné pouto, může existovat cosi jako přenos myšlenek či pocitů. [gallery ids="148477,148476,148478"] Až 65 procent matek ví, jak se
Domácí sebeobrana proti vánočnímu stresu
panidomu.cz
Domácí sebeobrana proti vánočnímu stresu
A je tu zas advent a měli bychom se těšit na svátky. Jenže zařídit, aby bylo napečeno, uklizeno, mít nakoupené dárky… A tak se ocitáme ve stresu. Tak to ale vůbec být nemusí. Braňte se. Třeba tím, že si uděláte čas na sebe a drobné rituály, které vám pomohou. Jděte ven do přírody Myslíte, že
DS N°8: nová generace DS Automobiles
iluxus.cz
DS N°8: nová generace DS Automobiles
Několik týdnů před představením svého zásadního nového modelu odhaluje společnost DS Automobiles novou filozofii pojmenování. Tento přístup propojuje názvy stávající modelové řady a názvy budoucích mo
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz