Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Zvířata hýřící všemi barvami: Která se nedají přehlédnout?

Některým živočichům nadělila příroda takovou barevnou pestrost, ze které přechází zrak. U některých druhů to ale může být výstražné znamení, jež značí jejich nebezpečnost. 

Pralesničky

Třída: obojživelníci

Řád: žáby

Výskyt: Střední a Jižní Amerika

Pralesničky patří mezi malé pestré a velmi jedovaté žáby, které přebývají v oblastech Střední a Jižní Ameriky. Dorůstají délky 1 až 6 cm, přičemž samičky bývají větší než samci. Většina druhů žije na zemi.

Vyznačují se hlavně svým pestrým zbarvením, které upozorňuje případné predátory na jejich jedovatost. Zbarvení a vzory se liší druh od druhu. Dostaly také název šípové žáby, jelikož je lovili místní indiáni a jedem natírali šípy, kterými zabíjeli jiná zvířata.

Jeden miligram jedu stačí na zabití 10 až 20 lidí, nebo také dvou slonů afrických.
Jeden miligram jedu stačí na zabití 10 až 20 lidí, nebo také dvou slonů afrických.

Nejinteligentnější žába

Jed zabraňuje nervům v přenášení impulzů a zanechávají svaly v neaktivním stavu smrštění, což může vést k selhání srdce. Jiní amazonští indiáni používali zase jed pralesničky barvířské k přebarvování peří papoušků.

Po vytrhaných perech pak narostlo ptákovi oranžové nebo žluté peří namísto zeleného. Pralesničky patří také mezi nejinteligentnější žáby. Je prokázáno, že po několika týdnech dokáže rozpoznat své lidské opatrovníky.

Lišaj kyprejový

Třída: hmyz

Řád: motýli

Výskyt: Evropa, Asie

Lišaj kyprejový patří mezi drobnější lišaje, vyskytuje se v celé Evropě včetně České republiky. Nejčastěji se nachází na slunných, ne však suchých místech, kde převládají travnatá společenstva rostlin. Velmi často se pohybuje i v okolí potoků, řek a rybníků.

Na předním křídle má větší žlutohnědě zbarvenou skvrnu, kterou lemuje široký červený pás. Dlouhé chlupaté tělo a zadeček jsou převážně žlutohnědé nebo červené. Křídla má zbarvená do růžové až karmínově červené barvy.

Motýl je aktivní především za soumraku a v noci, kdy poletuje okolo rostlin, ze kterých saje nektar.

Páv korunkatý

Třída: ptáci

Řád: hrabaví

Výskyt: Indie, Srí lanka

Páv korunkatý se někdy nazývá páv modrý. Nejčastěji se tito ptáci zdržují v listnatých lesích, křovinách nebo travnatých porostech Indie a Srí Lanky.

Do Evropy byli převezeni už ve starověku, kdy je chovali na aristokratických dvorech nejen na okrasu, ale také se z něj připravovaly pokrmy na slavnostních hostinách.

Samec je výrazně zbarvený, hlavu, krk a břicho má modře zbarvené, přičemž peří na zádech je zelenohnědé a křídla jsou hnědá a černě pruhovaná. Zbarvení je způsobeno mikrostrukturou, která vytváří výsledný optický jev.

Jejich ocas ve skutečnosti není pravým ocasem, jedná se o prodloužené vrchní krovky ocasní, které tvoří tzv. vlečku, přičemž na konci se nachází paví oko.

Dodnes se pečený páv připravuje ke štědrovečerní večeři v Argentině. Pro buddhisty zase symbolizuje moudrost.
Dodnes se pečený páv připravuje ke štědrovečerní večeři v Argentině. Pro buddhisty zase symbolizuje moudrost.

Lori mnohobarvý

Třída: ptáci

Řád: papoušci

Výskyt: Austrálie, východní Indonésie, severozápadní Tasmánie.

Papoušek Lori patří mezi výrazně zbarvené ptáky. Do Evropy ho poprvé dovezl botanik Joseph Banks, jež doprovázel v letech 1768 až 1771 slavného mořeplavce Jamese Cooka.

Tento pták se dá velmi snadno rozpoznat díky svému zbarvení, nachází se na něm téměř všechny barvy duhy. Společným znakem všech poddruhů je modrá hlava a břicho, a také výrazně oranžový pruh na hrudi, zelení svrchní strana těla a oranžový či červený zobák.

Tito papoušci obývají většinou tropické deštné pralesy, nepohrdnou ani otevřenou krajinou nebo zahradami ve městech.

Lori patří mezi společenské ptáky a snadno se ochočí. Jsou také velmi dobrými rodiči, ale neodchovávají velký počet mláďat.
Lori patří mezi společenské ptáky a snadno se ochočí. Jsou také velmi dobrými rodiči, ale neodchovávají velký počet mláďat.

Perutýn ohnivý

Třída: paprskoploutví

Řád: ropušnicotvární

Výskyt: Indický, Tichý i Atlantský oceán

Perutýn se řadí mezi jedovaté dravé ryby, žijící především v mělkých vodách a na korálových útesech. Jedná se o samotářskou a velmi teritoriální rybu. Svoje území si brání, a to nejen před cizími, ale i jedinci stejného druhu.

Samečci jsou mnohem agresivnější než samice. Pro člověka není jeho jed obvykle smrtelně jedovatý, bodnutí je ale velice bolestivé. Tato ryba má typicky načervenalé zbarvení, které narušuje bílé pruhování. To slouží jako maskování proti potenciálním predátorům.

Chameleon pardálí

Třída: plazi

Řád: šupinatí

Výskyt: Madagaskar

Tento barevný ještěr patří mezi tzv. endemitní živočichy, žije pouze na Madagaskaru a přilehlých ostrovech. Jednotlivé druhy se liší nejen zbarvením, ale také stavbou těla. Dospělý samec může dorůst až do délky 52 cm.

Vůči jiným příslušníků svého druhu je velmi agresivní. Hmyz i jiné živočichy lapá vystřelování lepkavého jazyka, který může být až 30 cm dlouhý. Jeho barva se mění od zelené, cihlově červené po tyrkysově modrou.

Samec při namlouvání velmi zesvětluje svoje tělo a přibližuje se k samici kývavým pohybem.
Samec při namlouvání velmi zesvětluje svoje tělo a přibližuje se k samici kývavým pohybem.

Mandril rýholící

Třída: savci

Řád: primáti

Výskyt: Kamerun, Kongo, Rovníková Guinea a Gabon

Tato opice se řadí do čeledi kočkodanovitých, jejichž přirozeným biotopem jsou tropické deštné pralesy. Občas pobývají i na zalesněných okrajích savan nebo plantážích. Mandrilové se pohybují většinou po zemi, po stromech ale přeskakovat dokážou.

Na rozdíl od jiných opic nemají během dne vyčleněný čas na odpočinek a raději jej tráví hledáním potravy. Samci mandrilů mají velmi výrazné zbarvení, a to nejen na obličeji.

Nezvyklé odstíny kryjí i jejich genitálie a řitní otvor, kde mísí červení s růžovou, modrou a fialovou. Barvy jsou podle některých pozorování výraznější, když je samec ve stavu vrcholného rozrušení, což se stává hlavně při soubojích o nadvládu.

Každou noc si mandrilové hledají nový přístřešek ke spánku. Členové jedné skupiny nikdy nespí na jednom stromě.
Každou noc si mandrilové hledají nový přístřešek ke spánku. Členové jedné skupiny nikdy nespí na jednom stromě.

Pomec císařský

Třída: paprskoploutví

Řád: ostnoploutví

Výskyt: Indický a Tichý oceán

Pomec žije především na korálových útesech v tropických oblastech v hloubce až 100 metrů. Patří mezi nejkrásnější ryby korálových útesů. Dospělý jedinec měří až 40 cm. Dá se rozpoznat podle žlutého ocasu a černého pruhu přes oči. Po stranách těla se mu střídá žluté a modré pruhování.

Ploskozubec tupohlavý

Třída: paprskoploutví

Řád: ostnoploutví

Výskyt: Indický a Tichý oceán, včetně Rudého moře

Jedná se o tropickou, středně velkou rybu z čeledi ploskozubcovitých, která může měřit až 40 cm. Samci mají mnohem pestřejší zbarvení než samice. Nejčastěji se vyskytují na různých útesech a v lagunách do hloubky až 50 metrů.

Mají pro ně typický ostrý zoban, pomocí kterého loví potravu. Mají v něm takovou sílu, že by dokázali rozdrtit prst neopatrnému potápěči.

Jakmile dosáhne velikosti 35,1 až 47,2 cm, může u nich dojít ke změně pohlaví.
Jakmile dosáhne velikosti 35,1 až 47,2 cm, může u nich dojít ke změně pohlaví.

Mandelík fialovoprsý

Třída: ptáci

Řád: srostloprstí

Výskyt: Afrika, Asie, Evropa

Čeleď zahrnuje dva rody a dvanáct druhů ptáků, z nichž se v Evropě vyskytuje pouze mandelík hajní. Jedná se o středně velkého ptáka se silným zobákem, krátkým silným ocasem i krátkýma nohama.

Horní část hlavy má nazelenalou barvu, zatímco bradu má bílou s výrazným černým pruhem. Také jeho nohy mají žlutozelenou barvu. Tito ptáci hnízdní hlavně v dutinách stromů, norách a zdech opuštěných stavení. Jsou velmi dobří letci, někteří migrují.

Bažant zlatý

Třída: ptáci

Řád: hrabaví

Výskyt: Čína

Bažant zlatý patří do řádu hrabavých. Vyskytuje se hlavně v lesích a hornatých oblastech západní Číny. Byl vysazen ale i v jiných zemích jako lovný druh. Samice jsou černo-hnědé, zatímco samci se pyšní výrazným zbarvením, převažuje na něm červené zbarvení.

Bažanti jsou samotářská zvířata, většinu dne tráví na zemi hledáním potravy, v noci pak vylétávají vysoko do větví stromů, kde se ukrývají před predátory.

Bažanti mají velmi silné končetiny, proto jsou velmi rychlými běžci. Při nebezpečí raději vzlétají.
Bažanti mají velmi silné končetiny, proto jsou velmi rychlými běžci. Při nebezpečí raději vzlétají.

Agama osadní

Třída: plazi

Řád: šupinatí

Výskyt: Afrika

Tato pestře zbarvená agama žije téměř v celé Africe, nejčastěji se vyskytuje v suchých oblastech střední a Jižní Afriky, především kolem lidských obydlí. Zdržuje se hlavně na zemi nebo na stěnách.

Skupinu agam vede jeden dominantní samec, několik samic a jejich mláďata. Více zbarvení jsou samci, jejichž zbarvení se mění v závislosti na teplotě a psychickém rozpoložení jedince. Mají pak modrošedou barvu, s červenooranžovou hlavou.

Kachnička mandarínská

Třída: ptáci

Řád: vrubozubí

Výskyt: Asie

Tato pestrá kachnička pochází původně z Asie, v současné době se vyskytuje v Japonsku, Mandžusku, Číně nebo Severní a Jižní Koreji. Do Evropy se dostala v 18. století, přičemž se využívala jako ozdobný pták.

Samci se vyznačují vysokou chocholkou se zlatými pery a párem jasně žlutých čepelí. Netvoří trvalé svazky, každý rok si hledají nového partnera. Jsou jediným druhem kachen, který se může křížit s ostatními druhy.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující […]
Premiér Kramář byl jako neřízená střela
Vznik Československa svede do společné vlády dvě osobnosti, které mají jinak jen velice málo společného.   Zatímco Edvard Beneš (1884–1948) představuje novou generaci politiků, o čtvrtstoletí starší Karel Kramář (1860–1937) je ostříleným diplomatem, který už za Rakouska-Uherska stál v čele mladočeské strany a byl poslancem vídeňského parlamentu. Po vzniku samostatného státu se právě on stává ministerským […]
Ohromila svět indiánská baletka?
Na indiány se v Americe zkraje 20. století lidé často dívají skrz prsty…Diváci, kteří nadšeně aplaudují ve vyprodaných sálech nejlepší baletce světa, ale nemají ani tušení, že jim právě tančí Ki He Kah Stah Tsa.   V rezervaci indiánského kmene Osagů v oklahomském městě Fairfax rodina Alexandera Josepha Tall Chiefa (1890–1959) něco znamená. Alexander vlastní téměř celé […]
Mlčenlivý strašil Španěly
Vůdce povstání a miláček národa stačí jen položit nohu na první stupeň schodiště svého paláce, když zazní tři rány z pistole. Vilém Oranžský, který sjednotil svou zemi proti španělské nadvládě, je na místě mrtev.   Ve druhé polovině 16. století úpí nizozemské provincie pod španělskou mocí. Král Filip II. Španělský (1527–1598) se je snaží proměnit v ortodoxně katolickou […]
Zajímavosti
Zabiják celebrit speedball: Zaručená vstupenka na onen svět
Je pátek, 5. března 1982, když do pokoje hotelu Chateau Marmont v Los Angeles vstupuje Bill Wallace. Hned na prahu ztuhne při pohledu na svého blízkého přítele, amerického komika Johna Belushiho, bezvládně ležícího na podlaze. Už mu není pomoci.   Příčinou smrti je drogový koktejl, kombinace heroinu a kokainu, slangově nazývaný speedball. Po komikově smrti […]
Chcete Nobelovku? Tak si jí kupte!
Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel by se asi hodně divil, jaký byznys s cenou, jejíž vznik ve své závěti inicioval, se v posledních letech rozjel. Už není jen pro vyvolené – pro „ty, kteří přinesou největší prospěch lidstvu“, jak si představoval. Pro její získání stačí občas jen dorazit na aukci s dostatečným obnosem peněz. […]
Monumentální Akšardham: Největší chrám světa?
Dokonale seřízené lasery vykreslují před zraky návštěvníků úchvatnou světelnou show. Trocha mlhy pro dotvoření atmosféry, k tomu něco na zub. Jde o jediné velkoformátové kino v celém hlavním městě Indie, Novém Dillí. Překvapivě nejsme nikde v zábavním parku, ale v hinduistické svatyni!   Žádné kovové „berličky“ a beton maximálně do základů. A ty musí být […]
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
Když soutěž dorazí v roce 2000 do Česka, je to velká sláva. Zájem o ní ale časem opadne. Na rozdíl od jiných zemí, včetně té, kde přijde na svět – Velké Británii. V ní běží dodnes.   Pánové David Briggs, Mike Whitehill a Steven Knight už společně několik soutěží vytvořili. Většinou jsou ale určené pro […]
Záhady a napětí
Krvelačný tvor z japonských legend: Zabil naráz 12 samurajů?
Tváře vesničanů jsou bledé a zračí se v nich děs. Na loži v jednom ze stavení totiž leží vážně zraněný samuraj, jehož sem přinesli jeho druhové. Napaden měl být záhadným tvorem, jehož nikdo nikdy předtím nespatřil. Ačkoli samurajům jen tak něco nenažene strach, vesničané si všimnou, že i oni jsou notně vyvedení z míry. Co na ně […]
Tajemství automatické kresby: Může být klíčem k našemu zdraví?
Existuje poměrně mnoho procedur, které mají člověku pomoci s psychickým i fyzickým zdravím a které se zároveň vymykají z hlavního medicínského proudu. Některé považují lékaři za vyloženě šarlatánské, u jiných připouštějí, že mohou mít určitý vliv a účinek. Kam patří trochu tajuplně znějící automatická kresba?   Představte si, že sedíte v pohodlném křesle a před sebou máte prázdný […]
Střelný prach i černá magie: Co všechno dokázal alchymista „Černý Berthold“?
Traduje se, že střelný prach vynalezli čínští alchymisté, když hledali elixír mládí. Neotáčejme se ale ani k evropským alchymistům zády. Je totiž pravděpodobné, že střelný prach byl souběžně objeven i v Evropě. Často je zmiňován Černý Berthold, záhadný alchymista z konce čtrnáctého století. Kdo to byl a proč si ho historie stále pamatuje?   Potemnělé sklepní místnosti vévodí […]
Nejtajemnější mayský vladař: Byl mimozemského původu?
Rozechvělý archeolog Alberto R. Lhuillier nevěří vlastním očím. Před sebou má sarkofág nejvýznamnějšího mayského vládce. Tím je legendární Pakal, jehož podobiznu je možné spatřit také na víku rakve. Podle dávných mayských životopisců neměl panovník lidský původ. Je možné, že pocházel z jiné galaxie?     Z vrcholku Chrámu nápisů se naskýtá jedinečný pohled na kdysi výstavní indiánskou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nevěra posílila naše manželství
skutecnepribehy.cz
Nevěra posílila naše manželství
V manželství se Zdeňkem jsem prožila situaci, o které jsem si vůbec nedovedla představit, že by někdy mohla přijít. Průběh mého vztahu se Zdeňkem, mým manželem, byl asi takový, jaký bývá ve většině dlouhodobých partnerství. Poznali jsme se, když nám oběma bylo něco málo přes dvacet pět let. Nějakou dobu jsme se jen tak vídali,
Pečená kachna na citronech
tisicereceptu.cz
Pečená kachna na citronech
Kachna připravená na citronech, česneku a zázvoru nejlépe chutná s rýží nebo opečenými bramborami. Suroviny 1 celá kachna 3 citrony 4 cm zázvoru 2 cibule 3 paličky česneku 3 lžíce másla 1
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Paulová na sobě dře kvůli StarDance
nasehvezdy.cz
Paulová na sobě dře kvůli StarDance
Už dlouhé týdny je jasné, které celebrity vyrazí do boje v nadcházejícím ročníku StarDance. Jednou z hvězd bude také nestárnoucí herečka ze seriálu Jedna rodina Jana Paulová (69). Ta je dokonce hist
Magie oblečení: Noste na sobě štěstí!
nejsemsama.cz
Magie oblečení: Noste na sobě štěstí!
Už vás nebaví počítat každou korunu a toužíte po balíku peněz? Tak zkontrolujte, co máte v šatníku. Stará čínská magie praví, že jakmile máte ve skříni nepořádek, odhání to od vás peníze a přitahuje nesnáze. Pozor si dejte také na barvy, které každý den oblékáte. Mají svůj jasný význam. Bílá košile k vám navrátí peníze Bílá je
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
historyplus.cz
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
Uprostřed léta roku 1290 se Václav II. potkává se svým tchánem Rudolfem Habsburským v Erfurtu. Oba muži se přátelsky obejmou. Před římským králem už však nestojí ten nejistý chlapec, jenž ho žádával o pomoc a o radu. Václav nyní vystupuje sebevědomě a je to Rudolf, kdo po něm tentokrát bude něco chtít…   Rytíř v
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Teplota oceánů cupuje rekordy již více než rok. Co se děje?
21stoleti.cz
Teplota oceánů cupuje rekordy již více než rok. Co se děje?
Globální oceán již více než rok každý den překonává své teplotní rekordy. Rok 2024 zatím pokračuje v trendu z roku 2023. Právě tehdy se vlna rekordů nastartovala a od té doby nezpomaluje. Podle údajů
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
epochaplus.cz
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
V červnu 1905 se Bedřich Hrozný stává docentem a do světa velké vědy se uvede přednáškou O babylónském eposu o stvoření světa. Finančně mu to ale nic nepřinese. Bádáním ani přednáškovou činností se Bedřich Hrozný (1879‒1952) neuživí. Naštěstí stále pracuje jako univerzitní knihovník, a proto může požádat o ruku svoji vyvolenou Vlastu Procházkovou (1888‒1959), aniž
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Záhadné monstrum ze Želvího jezera: Patří na talíř, nebo do paleontologického muzea?
enigmaplus.cz
Záhadné monstrum ze Želvího jezera: Patří na talíř, nebo do paleontologického muzea?
Folklorní příběhy z Kanady obsahují i legendu o záhadném vodním monstru, které by mělo žít v Želvím jezeře v provincii Saskatchewan. Jistě, podle místního názvu byste možná čekali nějakého krvežíznivé
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný