Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
5 zákeřných parazitů, kteří míří na oči!

Lidské tělo je živnou půdou pro různé parazity od virů, bakterií, prvoků až po červy, kteří se vyskytují u 80 % dospělé populace bez rozdílu pohlaví a geografické lokality.

Nejčastěji žijí ve střevech, ale někteří se mohou usídlit v očích, kde způsobují závažná onemocnění.

1. Parazit sobů hrozí lidem slepotou

Co: Hypoderma tarandi

Velké mouchy střečci (Hypoderma) kladou své larvy na přední nohy velkých zvířat. Po vylíhnutí pronikají do pokožky a v těle se vyvíjejí několik měsíců, než putují zpět. Dospělá moucha opouští hostitele otvorem v kůži.

U druhu Hypoderma tarandi, který klade vajíčka na soby karibu (Rangifer tarandus caribou), se přitom můžeme setkat i s infikováním člověka.

Larva nesmí prasknout

Larvy, které pronikají do oka, mohou způsobit stav nazývaný oční myiázou. Přitom hrozí ztráta zraku, protože může dojít k odchlípení sítnice a existuje zde i riziko rozvinutí zeleného zákalu.

Léčba spočívá v odstranění larvy pomocí laseru nebo při vitrektomii, tedy mikrochirurgickém zákroku v očním sklivci a na sítnici. Jde přitom o velice delikátní postup, protože kdyby larva praskla, mohlo by to způsobit vážnou infekci.

2. Africký oční červ migruje okem

Co: Vlasovec oční (Loa loa)

Pobyt v tropických oblastech západní a střední Afriky sebou nese riziko infekce hlísticí vlasovce očního (Loa loa), známého též jako africký oční červ, který je stejně jako vlasovec mízní (Wuchereria bancrofti) přenášen bodavým hmyzem.

Vlasovec oční používá jako mezihostitele mouchy bzikavky (Chrysops).

Parazit „plave“ v oku

Vlasovec, jehož samice mohou v dospělosti měřit, až 70 milimetrů se vyvíjí v podkožním vazivu zejména horních končetin, kde může žít jeden až čtyři roky. Tím, jak migruje v podkoží, způsobuje podráždění kůže a zduření, vznikají tzv.

kamerunské kalabarské boule. Může však napadat i oči, kde parazituje ve spojivkovém vaku mezi spojivkou a bělmem. I když nezpůsobuje poškození nebo ztrátu zraku, je toto onemocnění velice bolestivé. Přitom je možné vidět, jak migruje okem. Někdy je zapotřebí k odstranění červa chirurgický zákrok.

3. Říční slepota řádí kolem tropických řek

Co: Vlasovec kožní (Onchocerca volvulus)

Vlasovec kožní je jednou z osmi hlístic, které u člověka způsobují parazitické onemocnění. Konkrétně tento vlasovec způsobuje onemocnění zvané onchocerkóza, neboli říční slepota.

Vajíčka parazita přenáší drobná černá muška z rodu Simulius, která se množí v rychle tekoucích řekách subsaharské Afriky. Kromě toho se onemocnění vyskytuje ve Střední a Jižní Americe a na Arabském poloostrově v Jemenu.

Na parazita zaberou léky

Dospělí vlasovci, kteří mají podobu tenkých, hladkých červů mohou žít v těle roky, než se nemoc projeví. Přitom putují tělem a mohou se dostat i do očí. Zde dochází k vážnému poškození sítnice a rohovky, které může bez léčby skončit ztrátou zraku.

Podle údajů americké vládní agentury Centrum pro kontrolu chorob a prevenci je v současnosti onchocerkózou celosvětově nakaženo 17–25 milionů lidí. Z toho přibližně 800 000 trpí částečnou nebo úplnou ztrátou zraku. Onchocerkózu je nicméně možné účinně léčit pomocí léků.

4. Toxoplazmóza může poškodit sítnici

Co: Toxoplasma gondii

Pro parazitického prvoka Toxoplasma gondii je člověk pouhým náhodným mezihostitelem. Jeho definitivním hostitelem jsou kočkovité šelmy a člověk se může nakazit především stykem s infikovaným trusem koček domácích.

Onemocnění toxoplazmózou, které parazit způsobuje, přitom není nijak vzácné a u nás se jím v průběhu života nakazí asi třetina populace. Celosvětově je to pak v průměru polovina.

Oko není hlavním cílem

Jedním z průvodních příznaků toxoplazmózy jsou tkáňové cysty, které se mohou vyskytovat kdekoli v těle včetně srdce a mozku. Cysty objevující se v očích mohou způsobit rozmazané vidění.

Pokud není infekce léčená, může dojít k poškození sítnice, což může vést až ke slepotě.

5. Otok víček signalizuje vážnou chorobu

Co: Trypanozóma americká (Trypanosoma cruzi)

Přenašeči parazitického prvoka trypanozomy americké jsou krevsající  ploštice zákeřnice (podčeleď Triatominae). Člověk přitom není pro prvoky, kteří se vyskytují zejména v Latinské Americe a na jihu USA, jediným hostitelem.

Prvoci napadají široké spektrum divokých i domácích zvířat. Z infikovaných výkalů ploštic se dostávají do otevřených ran, usazují se v různých částech těla, zejména v srdci, střevech, mozku a také v blízkosti očí.

Když se hromadí tekutiny

Parazit způsobuje Chagasovu chorobu. Ta se v polovině případů projevuje otokem očních víček a zduřením mízních uzlin v místě infekce. Po dvou až čtyřech týdnech nastává akutní fáze, kdy je tělo zaplaveno parazity.

Projevuje se horečkou, dušností, bolestí břicha, zvětšením srdce a hromaděním tekutin ve tvářích a v nohách. Po přibližně měsíci pak může přejít do chronické fáze.

Odhaduje se, že Chagasovou chorobou trpí v latinské Americe až 12 milionů lidí a každoročně si vyžádá až 50 000 obětí.

Škrkavka dětská (Ascaris lumbricoides) je jedním z celosvětově nejrozšířenějších lidských parazitů, kterým je infikováno přibližně 1,4 miliardy lidí. Jedná se o hlístici, která v dospělosti měří 10–30 centimetrů a žije v tenkém střevě hostitele. (Foto: Wikimedia) Pro tasemnici bezbrannou (Taenia saginata) je člověk definitivním hostitelem. Nakazit se lze nedostatečně tepelně upraveným hovězím masem s boubelemi, což je vývojové stádium tasemnic v tkáních mezihostitele. Nejčastěji dosahuje délky 3–5 metrů, ale může měřit až 12 metrů. (Foto: Wikimedia)
Související články
Vědci z Botanického ústavu AV ČR, ve spolupráci s dalšími výzkumnými institucemi, odhalili původ mimořádné druhové bohatosti luk v rumunské Transylvánii, které patří mezi nejbohatší na světě. Výzkum, publikovaný v časopise The Holocene, ukázal, že zdrojem této rozmanitosti jsou světlé lesy z doby ledové, ve kterých se mohla vyskytovat řada druhů dnešních luk.   Druhově nejbohatší […]
Největší český výrobce letadel, společnost AERO Vodochody AEROSPACE, pojmenovala svůj nejmodernější cvičný letoun L-39 Skyfox. Název odkazuje na dlouholetou tradici úspěšných československých letounů, jako byly L-29 Delfín nebo L-39 Albatros, a zároveň vystihuje jedinečné vlastnosti nového cvičného stroje.   Aero letoun L-39 Skyfox produkuje v sériové výrobě a letos navíc slaví 105. výročí od založení. Za […]
Diabetes je závažné onemocnění, které neovlivňuje jen hladinu cukru v krvi, ale může způsobit i vážné poškození zraku. Diabetická retinopatie (poškození sítnice oka), jedna z nejčastějších komplikací cukrovky, patří k hlavním příčinám slepoty ve světě.   Avšak moderní technologie přinášejí naději, jak těmto komplikacím předejít. Nový diagnostický nástroj jménem Aireen, založený na umělé inteligenci, umožňuje rychlou […]
Mravenčí práce a 10 let výzkumu přivedly vědce z Harvardu a Googlu k průlomovému milníku pro neurovědu – detailní 3D mapě lidského mozku. Pochopitelně ne celého. I jeden milimetr krychlový má ale co říct o povaze jedné z nejsložitějších věcí, která ve vesmíru existuje.   I po letech soustavného snažení mají neurovědci stále jen mlhavou představu o […]
reklama
Historie
Znali husité jen spěch, hlad a modlení?
Husitský sněm rozhodl o dalším válečném podniku. Každý, kdo s kališníky sympatizuje, se má zapojit. Za ideály husitů tak bojují vznešení páni, nižší šlechticové, měšťané i chudáci. Zatímco dříve byla zemská hotovost svolávána na dobu určitou, se vznikem polních vojsk je tu rázem permanentní armáda.   Šlechta formuje jízdní oddíly těžkooděnců, ale jádrem husitských vojsk […]
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie […]
Bohuslav Martinů strávil dětství na věži
V těsné blízkosti bytu duní ohlušující věžní zvony. Uloženo v zásuvce prádelníku si tu ale tiše a spokojeně pobrukuje malé dítě, kterému je předurčeno stát se jedním z největších českých hudebních skladatelů v dějinách.   Když 8. prosince 1890, právě ve svátek Panny Marie, vyzvánějí zvony na věži poličského kostela sv. Jakuba, nemohou obyvatelé města o 36 […]
Katedrálu zachránil potápěč
Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé 170 metrů s klenbou, tyčící se do výše 24 metrů, se objevují trhliny.   K vyboulenému zdivu se přidávají uvolněné a padající kameny a celá budova se naklání…„Základy v měkké zemi nejsou vybudovány dostatečně pevně,“ […]
Zajímavosti
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice […]
Hřbitov se zkříženým hnáty: Piráti najdou věčný klid u Madagaskaru!
Ostrov Svaté Marie platí za zapomenutý kout planety. Madagaskarská končina prožívá zlatý věk na přelomu 17. a 18. století, kdy se tamní zátoky stávají výtečným úkrytem pro piráty. Zřídí si tu dokonce i svůj vlastní hřbitov!   O ráji bukanýrů a korzárů se poprvé zmíní anglický pirát Adam Baldridge, který během roku 1691 zvedá kotvy […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Toto mohutné zvíře s impozantními rohy je zobrazeno na pravěkých jeskynních malbách či petroglyfech a jeho podoba je otisknuta také ve figurkách z doby bronzové…Objevuje se na starověkých egyptských reliéfech a v náboženstvích starověkého Blízkého východu symbolizuje sexuální potenci, sílu i zdatnost.   Jeho rohy se používají jako součást obětních darů, trofeje i nádoby na […]
Hadice: Malíře inspiruje tragický požár!
I tak obyčejnou věc jako je hadice musí někdo vymyslet…Existuje sice historka, jak kolem roku 400 před naším letopočtem ve starém Řecku hasí zápalné šípy tak, že nasadí na vaky s vodou býčí střeva, a těmi pak „stříkají“, to se však nezdá příliš účinné ani pravděpodobné. Pro skutečný počátek hadic se vypravíme do Holandska 17. […]
Záhady a napětí
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?   […]
Tuhý kořínek vyhynulé šelmy: Mohl v Africe přežít prastarý druh medvěda?
Odskočit si z tuniské pláže do blízkého okolí a natrefit na medvěda? Zní to možná úsměvně, ale medvědi se v této části Afriky hojně vyskytovali, a to ještě relativně nedávno. Medvěd atlaský byl dobře znám například Římanům, kteří tuto šelmu rádi využívali při gladiátorských zápasech. Kam se však tento druh medvěda v proudu času ztratil? Může stále někde […]
Zjevení Panny Marie v Litmanové: Staly se mladé dívky svědky zázraku, nebo obětí klamu?
Že zázraky neexistují? A co když ano? Jeden takový se mohl stát v roce 1990 na sousedním Slovensku. Dvě mladé dívky si tehdy nedaleko obce Litmanové užívaly bezstarostných her, když v tom se jim zjevila samotná Panna Maria Neposkvrněné Čistoty. Od té doby se hora Zvir stala nejmladším poutním místem.   První zjevení se mělo […]
Na bolest i proti depresím: Mohou magnety léčit?
Mnozí ji považují za přeceňovaný experiment, který má daleko menší výsledky, než jak je prezentováno. Jiní však vidí v takzvané magnetoterapii pozoruhodnou alternativní léčbu, která může pomoci s řadou tělesných i psychických neduhů. Jak to tedy je? Má smysl léčbu s pomocí magnetů absolvovat?   Léčitel v orientálně vypadajícím rouchu si zamyšleně prohlíží zranění, které malé děvčátko […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
panidomu.cz
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak,
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz