Notoricky známí živočichové, kteří ovšem možná vůbec neexistují, jsou odedávna předmětem zkoumání mnoha lidí po celém světě. Přinášíme přehled těch nejslavnějších z nich.
Jaké příběhy, legendy a výpovědi údajných svědků jsou spojené s ptakoještěrem?
„Jen pár metrů nad vodou byla černá věc velikosti orla. Spatřil jsem tvora jen letmo, ale stačilo to.
Uviděl jsem dokořán rozevřené čelisti, které odhalovaly půlkruh špičatých bílých zubů,“ vypráví o svém zážitku z bažinaté oblasti mezi Zaire, Zambií a Angolou skotský zoolog Ivan T. Sanderson (1911–1973).
On a mnoho dalších badatelů je přesvědčeno, že v Africe tehdy ve 30. letech, kdy se vše odehrálo, spatřil tajemného kongamata. Tvora, který má být údajně potomkem prehistorických ptakoještěrů. Svědků, kteří se s ním setkali, je samozřejmě mnohem víc.
Ukrývá se tisíce let?
V 50. letech minulého století to byl americký inženýr J. P. F. Brown. V roce 1978 tvor zaútočil na skupinu vojáků, o deset let později ho uviděl jeden člen expedice vedené slavným kryptozoologem Royem Mackalem (1925–2013).
Všichni svědci hovoří o létavci s rozpětím křídel až dva metry a se zobákem posetým ostrými zuby. Mohl by se takový tvor v hlubinách džungle úspěšně ukrývat tisíce let?
Nejen v Africe
Mnozí vědci si myslí, že ve skutečnosti může za pozorováním kongamata stát vzácný člunozobec africký. Čáp s rozpětím křídel až 2,4 metru, který z dálky vypadá trochu jako ptakoještěr.
Jenže zatímco člunozobec rozhodně neútočí na lidi, kongamato je svou agresivitou známý. Navíc jeho obdobu najdeme i v jiných oblastech.
V Nové Guineji se prý má vyskytovat podobný ptakoještěr, kterému místní říkají ropen. V roce 2001 se na jeden z ostrůvků vydává australský badatel Brian Irwin a zjišťuje, že podle domorodců přežívá již pouze jediný ropen, nedávno prý zaútočil na člun jednoho rybáře.
V posledních deseti letech už ale o ropenovi ani kongamatu žádné zprávy nepřicházejí. Došlo snad k definitivnímu vymření prehistorických létavců? Nebo ve skutečnosti nikdy neexistovali? Mnozí lidé věří, že ve skutečnosti ptakoještěři stále žijí.
Dokládají to prý podivná kožovitá vejce, která se před pár lety našla v bažinách Konga. Údajně nepatří žádnému známému živočichovi.