Milionům mlsalů po celém světě se sbíhají sliny jen při vyslovení jejího jména. Aztékové ji podávali ve zlatých pohárech se zlatou lžičkou. To však nemusí být jediné využití čokolády. Někteří ji používají i jako stavební materiál.
Čokoládový švýcarák
Legendární firma Victorinox je jediným dodavatelem víceúčelových nožů pro švýcarskou armádu. V její nabídce však najdete nejen exempláře z oceli, ale také z mnohem měkčího materiálu – čokolády.
Právě z ní je vyroben lahodný Swiss Chocolate Knife, který v sobě ukrývá náplň z lískových oříšků. Čokoládový nůž firma vyrábí v limitované edici a zájemci ho dostávají v luxusním dárkovém balení.
Obuv k nakousnutí
Angličan Phil Neal, majitel luxusního obchodu s čokoládou v západním Londýně, dá vzniknout jehlovým botám, vytvořeným z venezuelské čokolády se 70 % kakaa. Střevíčky jsou navíc ozdobené 22karátovým jedlým zlatem.
Každý kousek z kolekce dostane kupující v hnědé a stříbrné dárkové krabici a zabalený do hedvábného saténu od Christiana Diora.
Hnědý Ježíš
Celkem 1,8 metru vysoké podobizně Božího syna chybí bederní rouška i kříž a celá je vyrobena výhradně z 90 kilogramů mléčné čokolády.
Její autor Cosimo Cavallaro (*1961), známý tím, že kdysi vymaloval hotelový pokoj mozzarellou, ji pojmenuje příznačně My Sweet Lord – Můj sladký pán.
Jedlé šaty
Už od roku 1955, tradičně na přelomu října a listopadu, hostí Paříž jedinečný veletrh Salon du Chocolat, na kterém své umění prezentují jednotliví umělci, čokolatiéři, šéfkuchaři, ale také celé cukrářské firmy ze všech koutů světa.
Jednou z nejočekávanějších atrakcí celé akce je přehlídka čokoládových šatů. Dívky oblékají kreace, vyrobené z čokolády a zdobené pralinkami, čokoládovými kuličkami, plátky jedlého zlata nebo sladkými krajkami.