Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
5 zákeřných parazitů, kteří míří na oči!

Lidské tělo je živnou půdou pro různé parazity od virů, bakterií, prvoků až po červy, kteří se vyskytují u 80 % dospělé populace bez rozdílu pohlaví a geografické lokality.

Nejčastěji žijí ve střevech, ale někteří se mohou usídlit v očích, kde způsobují závažná onemocnění.

1. Parazit sobů hrozí lidem slepotou

Co: Hypoderma tarandi

Velké mouchy střečci (Hypoderma) kladou své larvy na přední nohy velkých zvířat. Po vylíhnutí pronikají do pokožky a v těle se vyvíjejí několik měsíců, než putují zpět. Dospělá moucha opouští hostitele otvorem v kůži.

U druhu Hypoderma tarandi, který klade vajíčka na soby karibu (Rangifer tarandus caribou), se přitom můžeme setkat i s infikováním člověka.

Larva nesmí prasknout

Larvy, které pronikají do oka, mohou způsobit stav nazývaný oční myiázou. Přitom hrozí ztráta zraku, protože může dojít k odchlípení sítnice a existuje zde i riziko rozvinutí zeleného zákalu.

Léčba spočívá v odstranění larvy pomocí laseru nebo při vitrektomii, tedy mikrochirurgickém zákroku v očním sklivci a na sítnici. Jde přitom o velice delikátní postup, protože kdyby larva praskla, mohlo by to způsobit vážnou infekci.

2. Africký oční červ migruje okem

Co: Vlasovec oční (Loa loa)

Pobyt v tropických oblastech západní a střední Afriky sebou nese riziko infekce hlísticí vlasovce očního (Loa loa), známého též jako africký oční červ, který je stejně jako vlasovec mízní (Wuchereria bancrofti) přenášen bodavým hmyzem.

Vlasovec oční používá jako mezihostitele mouchy bzikavky (Chrysops).

Parazit „plave“ v oku

Vlasovec, jehož samice mohou v dospělosti měřit, až 70 milimetrů se vyvíjí v podkožním vazivu zejména horních končetin, kde může žít jeden až čtyři roky. Tím, jak migruje v podkoží, způsobuje podráždění kůže a zduření, vznikají tzv.

kamerunské kalabarské boule. Může však napadat i oči, kde parazituje ve spojivkovém vaku mezi spojivkou a bělmem. I když nezpůsobuje poškození nebo ztrátu zraku, je toto onemocnění velice bolestivé. Přitom je možné vidět, jak migruje okem. Někdy je zapotřebí k odstranění červa chirurgický zákrok.

3. Říční slepota řádí kolem tropických řek

Co: Vlasovec kožní (Onchocerca volvulus)

Vlasovec kožní je jednou z osmi hlístic, které u člověka způsobují parazitické onemocnění. Konkrétně tento vlasovec způsobuje onemocnění zvané onchocerkóza, neboli říční slepota.

Vajíčka parazita přenáší drobná černá muška z rodu Simulius, která se množí v rychle tekoucích řekách subsaharské Afriky. Kromě toho se onemocnění vyskytuje ve Střední a Jižní Americe a na Arabském poloostrově v Jemenu.

Na parazita zaberou léky

Dospělí vlasovci, kteří mají podobu tenkých, hladkých červů mohou žít v těle roky, než se nemoc projeví. Přitom putují tělem a mohou se dostat i do očí. Zde dochází k vážnému poškození sítnice a rohovky, které může bez léčby skončit ztrátou zraku.

Podle údajů americké vládní agentury Centrum pro kontrolu chorob a prevenci je v současnosti onchocerkózou celosvětově nakaženo 17–25 milionů lidí. Z toho přibližně 800 000 trpí částečnou nebo úplnou ztrátou zraku. Onchocerkózu je nicméně možné účinně léčit pomocí léků.

4. Toxoplazmóza může poškodit sítnici

Co: Toxoplasma gondii

Pro parazitického prvoka Toxoplasma gondii je člověk pouhým náhodným mezihostitelem. Jeho definitivním hostitelem jsou kočkovité šelmy a člověk se může nakazit především stykem s infikovaným trusem koček domácích.

Onemocnění toxoplazmózou, které parazit způsobuje, přitom není nijak vzácné a u nás se jím v průběhu života nakazí asi třetina populace. Celosvětově je to pak v průměru polovina.

Oko není hlavním cílem

Jedním z průvodních příznaků toxoplazmózy jsou tkáňové cysty, které se mohou vyskytovat kdekoli v těle včetně srdce a mozku. Cysty objevující se v očích mohou způsobit rozmazané vidění.

Pokud není infekce léčená, může dojít k poškození sítnice, což může vést až ke slepotě.

5. Otok víček signalizuje vážnou chorobu

Co: Trypanozóma americká (Trypanosoma cruzi)

Přenašeči parazitického prvoka trypanozomy americké jsou krevsající  ploštice zákeřnice (podčeleď Triatominae). Člověk přitom není pro prvoky, kteří se vyskytují zejména v Latinské Americe a na jihu USA, jediným hostitelem.

Prvoci napadají široké spektrum divokých i domácích zvířat. Z infikovaných výkalů ploštic se dostávají do otevřených ran, usazují se v různých částech těla, zejména v srdci, střevech, mozku a také v blízkosti očí.

Když se hromadí tekutiny

Parazit způsobuje Chagasovu chorobu. Ta se v polovině případů projevuje otokem očních víček a zduřením mízních uzlin v místě infekce. Po dvou až čtyřech týdnech nastává akutní fáze, kdy je tělo zaplaveno parazity.

Projevuje se horečkou, dušností, bolestí břicha, zvětšením srdce a hromaděním tekutin ve tvářích a v nohách. Po přibližně měsíci pak může přejít do chronické fáze.

Odhaduje se, že Chagasovou chorobou trpí v latinské Americe až 12 milionů lidí a každoročně si vyžádá až 50 000 obětí.

Škrkavka dětská (Ascaris lumbricoides) je jedním z celosvětově nejrozšířenějších lidských parazitů, kterým je infikováno přibližně 1,4 miliardy lidí. Jedná se o hlístici, která v dospělosti měří 10–30 centimetrů a žije v tenkém střevě hostitele. (Foto: Wikimedia) Pro tasemnici bezbrannou (Taenia saginata) je člověk definitivním hostitelem. Nakazit se lze nedostatečně tepelně upraveným hovězím masem s boubelemi, což je vývojové stádium tasemnic v tkáních mezihostitele. Nejčastěji dosahuje délky 3–5 metrů, ale může měřit až 12 metrů. (Foto: Wikimedia)
Související články
Česko míří ke hvězdám a s ním i major Aleš Svoboda, první český astronaut, který se vydá na Mezinárodní vesmírnou stanici. Vláda jeho misi schválila jako víc než jen historický okamžik. Nejde jen o symbol, ale o „konkrétní krok k posílení českého průmyslu a vědy, kdy každá koruna investovaná do vesmíru se mnohonásobně vrátí. Těch […]
Výzkumný tým vedený prof. Pavlem Jungwirthem z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR zjistil, že během procesu, kdy se kapalina mění z nekovu na vodivý kov, vzniká ještě jeden, zatím nepopsaný jev. Jedná se o fázi, kdy se systém spontánně velmi rychle přepíná mezi kovem a nekovem, aniž by vydržel v jednom z těchto […]
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy.   Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže […]
Toyota se má stát první automobilkou na světě, která vyšle vozidlo do vesmíru, konkrétně na Měsíc. Prototyp přetlakového vozítka pojmenované Lunar Cruiser absolvoval před pár dny první zkušební jízdu v terénu. Inženýři se tak připravují na další fázi projektu, informoval server Toyota Times News. Inspirována americkým závazkem vrátit se na Měsíc, pracuje Toyota na návrhu […]
reklama
Historie
Knihu o lovu stvořil Pyrenejský lev
Jelen je nejšlechetnější z lovných zvířat a jeho lov je vyhrazen pouze králům a šlechtě. Naopak poddaní smějí lovit jen škodnou – tedy vlka či lišku – nebo do pastí chytat tažné a drobné ptactvo. I toto doporučení zmiňuje překrásná Kniha o lovu od Gastona Phébuse, která je ale mnohem víc než jen příručkou pro […]
Castro byl zmrzlinový maniak
Už se na to nemůže dívat…Célia Sánchezová, Castrova spolubojovnice a možná i něco víc, dál nehodlala snášet, že se Fidel někdy k jídlu nedostane třeba celý den a pak si v noci vaří špagety, na jejichž přípravě si zakládal…„Potřebuje kuchaře,“ řekla si. Volba padne na Erasma Hernándeze.   Po očku pozoruje, jak si muži kolem […]
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Zajímavosti
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví  přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes […]
Iluze Měsíce: Je tak velký, jaký ho vnímáme?
Podívejte, nad obzorem vychází Měsíc. Ten je ale veliký! Když ale pár chvil počkáte, než se dostane vysoko na oblohu, najednou bude sotva poloviční. Proč se zmenšil? Je najednou od Země dál? Rozhodně není, všechno je jen iluze!   „Když je Měsíc nízko na obzorem, jeho světlo k nám prochází hustší atmosférou, a ta ho […]
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Záhady a napětí
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně […]
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Tunisko a jeho exotická tvář
epochanacestach.cz
Tunisko a jeho exotická tvář
Tunis není jen pětihvězdičkový hotel a každodenní lenošení na pláži. Tato země nabízí mnohem víc. Většina Čechů jezdí hlavně na Djerbu, do Sousse, Hammametu nebo Nabeulu. Milovníci klidu a historických památek zamíří ale raději do Mahdie. Určitě se vyplatí nezůstávat celý týden jen u hotelu v opojení all inclusive, ale navštívit více různých míst. Mezi ně
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz