Jediným dotekem se spustí plátno, zapne projektor, zatáhnou se žaluzie a začne hrát film. Nejde o popis scény ze sci-fi. Takové ale i mnohé další schopnosti dnes již mají domácnosti, označované jako inteligentní.
Digitální domácnost, chytrý nebo inteligentní dům, to jsou synonyma pro nejmodernější způsob bydlení. Těmito názvy se označují domy, které skrze vyspělé technologie zajišťují komfort a zároveň šetří náklady na energie a s nimi i životní prostředí.
Koncept inteligentních domů pochází z USA. Myšlenka se postupně začala šířit i do Evropy, kde je dnes kolem 40 % nových domů stavěno tak, aby byly připraveny na digitální systémy.
Do České republiky se první podobně vyspělé domácnosti dostaly až v prvním desetiletí 21. století. Na rozdíl od zbytku Evropy se zde nových domů s potenciálem stát se „chytrými“ staví pouze kolem 2 %.
V blízké budoucnosti se však očekává rostoucí zájem o tyto moderní stavby. Již dnes se částečně podařilo srazit pořizovací náklady tak, aby byl inteligentní dům dostupný i běžným uživatelům. Cena digitálního systému se pohybuje kolem půl až jednoho milionu korun.
Místo mozku počítač!
I když jsou náklady na inteligentní dům stále asi o 30 % větší než u klasické domácnosti, zájem o tyto stavby pomalu ale jistě roste.
Mozkem celé stavby je centrální řídicí systém ovládající vytápění, ventilaci, klimatizaci, ohřev vody, zabezpečení, osvětlení i internetovou síť.
Propojení všech technologických prvků umožňuje ovládat celý dům pomocí chytrého zařízení, tabletu či mobilního telefonu. Nastavit alarm, vypnout zásuvky a nastavit teplotu je tak možné kdykoliv a odkudkoliv. Některé funkce lze navíc také ovládat pomocí hlasu či pohybem ruky.
Díky moderním technologiím jsou domy energeticky efektivní. Celá budova je totiž protkána sítí čidel, která jsou schopna reagovat jak na vnější, tak na vnitřní podmínky. Na základě počasí dům samostatně dokáže nastavit topení i klimatizaci.
Vyhodnocováním denního světla zase dokáže rozsvěcet a zhasínat, když je potřeba. Čidla rozeznají, když člověk na delší dobu odejde z místnosti a sama zhasnou. Energetické úspory jsou tak velice výrazné.
Dům šetří energie i čas
Podle odborníků je velkou výhodou inteligentních domů i vysoký stupeň zabezpečení. Do centrálního systému jsou napojeny kamery, které se dají sledovat skrze jakékoliv chytré zařízení.
Pomocí „odchodového tlačítka“ uživatel jediným dotekem nastaví alarm a vypne vše, co je potřeba. Rozsvěcením a zhasínáním světel v konkrétní hodiny také dům dokáže simulovat bydlení, například v době nepřítomnosti jeho obyvatel.
Celý systém je částečně automatizovaný. Na základě požadavků majitele technik naprogramuje operační systém domu. Na uživatele pak zbude už jen jednoduché ovládání pomocí tabletu. V případě problémů nebo potřeby je možné vše ovládat i ručně.
Řada expertů se domnívá, že budoucnost bydlení leží v inteligentních domech. Ale najdou se i odborníci s opačným názorem.
Podle některých architektů mnoho lidí údržba vlastního domu baví a digitální domácnosti jsou tak pouze dočasným trendem, který si zachová své fanoušky, ale nerozšíří se na celou populaci. Alespoň ne v blízké budoucnosti.