Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Život v době (ne)závislé: Vysportovaná figura, silikon i tuny cukru!

„Rozhodl jsem se, že si vypěstuju závislost. To jediný mě může zachránit před tím, abych si ustřelil palici,“ rozkřikne do světa zpěvák Kurt Cobain. Je mladý, talentovaný, přesto neví co s vlastním životem.

Raději se proto poddá opojné moci závislosti, která však skončí tragédií.

Nejprve je nevnímáme, protože nám přijdou neškodné. Pak se náhle usadí v hlavě a začnou nám dělat ze života peklo. Zasahují do soukromého i pracovního života, nenechají nás ani chvilku v klidu.

Řeč je o závislostech, které však nemusí být jen na návykových látkách. Pojďte se společně s EPOCHOU podívat na nešvary, které nám naše uspěchaná doba servíruje na stříbrném podnose.

TĚLO JAKO Z MODELÍNY

Co: závislost na plastických operacích

Mít přitažlivé tělo svůdných křivek je snem milionů mužů i žen. Ať už jde o větší prsa, facelift obličeje, plnější rty nebo ploché břicho.

Není se co divit, dokonalost na nás z módních magazínů či sociálních sítí doslova křičí, a málokdo je vůči této masáži imunní.

Pokud je na našem těle něco, co nás přivádí na pokraj zoufalství, a máme možnost to změnit, většinou se rozhodneme pro návštěvu odborníka.

 

Začarovaný kruh

Pokud operace přispěje k lepšímu pocitu z vlastního těla, je vše v pořádku. Čím dál častěji se ale stává, že „pacientům“ jedna operace nestačí nebo jim výsledek připadá nedostačující.

V té chvíli už se jedná o dysmorfofobii, tedy o poruchu vnímání vlastního těla. Největší zákeřnost, ale spočívá ve faktu, že ani po plastické operaci nemá pacient vyhráno, jen se dostává do začarovaného kruhu.

Se svým tělem, nebo jeho částí, je totiž stejně nespokojen bez ohledu na výsledek. Situaci nepomáhají ani vouchery od příbuzných či partnerů, kteří tím chtějí udělat pod stromečkem terno.

Ať žije Amerika

Jen za rok 2017 je v USA provedeno na 17,5 milionu chirurgických a kosmetických zákroků. K nejčastějším se řadí plastika prsou s počtem 300 tisíc zákroků, následovaná liposukcí, které je provedeno na 246 tisíc zákroků.

Zářným příkladem je filmový, hudební nebo módní průmysl, kde se hvězdy pod rukama bílých plášťů mění k nepoznání. Jednou z nejznámější závislaček je bezpochyby Donatella Versace (*1955), která ztratila schopnost stárnout s grácií.

Podobně je na tom herec a někdejší sex-idol Mickey Rourke (*1952) nebo kdysi Michael Jackson (1958­–2009)

POHYBEM K DOKONALOSTI

Co: závislost na cvičení

Je jedno, jestli jsou zrovna unavení nebo nemocní. Představa, že by vynechali svou pravidelnou dávku tréninku jim „trhá žíly“. Cvičení je pro ně středobodem jejich života, kterému se mnohdy nemůže vyrovnat ani rodina nebo partner. Jejich oázou klidu je zkrátka a jedině fitness centrum.

Raději se udřu, než vynechat…

Raději se udřou do bezvědomí, než aby si dopřáli chvilku odpočinku. Podobné je to i s úrazy, které si raději ošetřují, doma pod rouškou tmy, v obavě, že by se z nich mohlo vyklubat něco vážnějšího.

Pro všechny horlivé milovníky cvičení je však typická jedna věc – pohybem se obvykle snaží zamaskovat palčivější problémy. Jestliže jim v životě chybí kontrola, kde jinde ji znovu nabýt než v posilovně, kde jsme pány situace.

Jeden ze starších výzkumů z roku 2009 do světa vypustí informaci, že závislost na cvičení se nápadně podobá závislosti na heroinu.

Pokud proto mají lidé jen jednu jedinou lekci vynechat, objevují se u nich i stejné abstinenční příznaky jako jsou zimnice, třes nebo nekontrolovatelné tiky.

V roce 2013 podobnou závislostí trpí zhruba 8 procent pravidelných návštěvníků posiloven. Bez odborné pomoci si však postižení nevystačí.

TALÍŘ PLNÝ TRAGÉDIE

Co: závislost na zdravé výživě

Pravidelný přísun ovoce a zeleniny, odmítání sladkostí či omezování tuků, není nic, nad čím bychom se měli víc pozastavovat. Dopřát našemu tělu „přírodní detox“ by měl někdy každý z nás.

Problém se začíná rýsovat až ve chvíli, kdy se ze studování etiket stává posedlost a z konzumace sladkostí výčitka.

Tehdy se totiž do života nenápadně vloudí ortorexie – závislost na zdravém jídle, která je však podle odborníků srovnatelná a nebezpečná jako mentální anorexie nebo bulimie.

Hlad je nejlepší kuchař

Nejprve vše začíná vyřazením alkoholu, kávy nebo polotovarů, na což se později nabalují další důvody proč nejíst výrobky z pšenice, cukru nebo dokonce mléčné výrobky.

Restaurace se pro ně stávají tabu, nemluvě o návštěvě přátel a známých, u kterých se vymlouvají, proč nejí. Problém ale skutečně nastává až ve chvíli, kdy se počet potravin, který je nemocný ochotný sníst, ztenčuje.

Pak totiž dochází k prekérním až nebezpečným situacím. Jakmile daná pochutina není dostupná, raději vůbec nejí.

Podle odborníků se ortorexie týká nejčastěji mladších generací, pro které není problém trávit hodiny u internetu a hledat si složení potravin nebo nejvyváženější jídelníčky. Léčba je však, stejně jako u anorexie a bulimie složitá.

Nemocní si totiž problém odmítají připustit a do ordinace lékařů proto přichází až ve chvíli, kdy jim tělo vypovídá službu.

Dříve pohledný herec Mickey Rourke je dnes jen voskovou verzí sebe sama. V posilovně přebírají nad svým životem kontrolu. Chodí cvičit i zranění, jen aby nepřišli o lekci. Když zrovna není po ruce ideální strava, mnohdy závisláci raději nic nejedí.

(Zdroj: Shutterstock.com)

Související články
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady […]
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
reklama
Historie
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Zajímavosti
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Vrať se aneb Příběh bumerangu
Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang!   Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Oblazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. […]
Záhady a napětí
Vrch Modla: Praktikovali zde Slované lidské oběti?
V národopisné oblasti Slovácka na jihovýchodě Moravy nalezneme zalesněný vrch Modla. Jedná se o jednu z dominant vrchoviny Chřiby a o místo, kde badatelé v minulosti objevili pozůstatky osídlení z doby železné a malé keltské sídlo z 2. století př. n. l. To je dnes historiky považované za bývalé kultovní místo. Co všechno se na něm odehrávalo?   […]
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
enigmaplus.cz
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím o
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
epochaplus.cz
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby