Je oblíbený pro svou šťavnatost, sladkou chuť i příznivý vliv na naše tělo. Řeč je o melounu (z řečtiny „zralé jablko“), jehož obliba mezi lidmi sahá až do starověkého Egypta.
Ještě dnes se mnoho lidí domnívá, že meloun je ovoce, ale není tomu tak. Meloun (Cucumis melo) je plodová zelenina čeledi tykvovitých, kam spadá třeba i okurka setá (Cucumis sativus) nebo tykev pižmová (Cucurbita moschata).
Chybné zařazování je zřejmě důsledkem šťavnatosti, chuti i způsobu jeho používání lidmi (na okraje sklenic u koktejlů apod.), což jsou aspekty vzbuzující pocit, že jde o ovoce.
Co se skrývá pod slupkou?
Mezi základní druhy této plodiny patří meloun vodní a meloun cukrový. Vodní meloun je nejběžnější a nejoblíbenější. Má zelenou slupku schraňující výraznou červenou (občas také žlutou) dužinu s černými jadérky.
Právě tuhá slupka plodiny je užitečnou ochranou melounu po sklizni, protože dokáže při ideálních skladovacích podmínkách uchovat obsah v poživatelném stavu až 3 měsíce!
Je ovšem třeba brát v potaz, že sklizený meloun nadále zraje a jeho chuťové vlastnosti se průběžně mění. Meloun cukrový je zpravidla menší než meloun vodní a jeho slupka se vyznačuje žlutou barvou. V obchodech na něj nejčastěji narazíme mezi zářím a květnem.
Pokud si chceme zakoupit dobrý kus, je vhodné si plod potěžkat, zda není vzhledem ke své velikosti podezřele lehký a následně vyzkoušet malý test, kdy zatlačíme prstem na slupku melounu – pokud ani trochu nepovolí, je plod nedozrálý.
Blahodárné složení
Přes veškerou rozdílnost mají oba druhy melounu jedno společné – jejich konzumace má blahodárný vliv na lidské tělo.
Pojídání této zeleniny napomáhá lepšímu krevnímu oběhu, posiluje stěny střev a navíc má antioxidační účinky. Složení melounu tvoří až z 90 % voda. Je proto silně močopudný, což uvítají zejména pacienti s ledvinovými potížemi.
Především je však zdrojem bohatého množství vitamínů a minerálů.
Obsahuje například vitamín A, který prospívá očím, vitamín C, který je znám pro svůj příznivý dopad na imunitní systém, a nesmíme zapomenout ani na vitamín B6, který stojí za tvorbou nervových mediátorů, schopných přispět k lepšímu zvládání úzkosti a paniky. Mezi nejvýraznější zástupce minerálů v melounu patří draslík, který napomáhá udržení vody v těle. Jeho nedostatek může způsobit svalové křeče.
Riziko pro štíhlou linii
Tak jako u jakékoliv jiné potraviny platí i u melounu, že je dobré konzumovat ho s mírou. Jeho sladká chuť jasně prozrazuje, že kromě řady vitamínů a minerálů obsahuje i relativně velké množství cukru.
Vodní meloun ho má ve 100 gramech asi 6 gramů, zatímco meloun cukrový obsahuje v témže množství asi 10 gramů cukru. Množství se samozřejmě liší kus od kusu, obsah cukru lze poznat zejména podle chuti. Jen pro porovnání, již zmíněná okurka obsahuje pouze 1 gram cukru na 100 gramů.