„Všechno, co bylo dříve napsáno o krajině okolo Stonehenge a o významu tamních monumentů, se bude muset přepsat.“ říká k fantastickému nálezu archeolog z birminghamské univerzity Paul Garwood.
Mezinárodní tým vědců totiž speciálním radarem propátral vrstvu zeminy v okolí legendárního kamenného kruhu a objevil cosi, čemu dali název Superhenge. Ohromnou stavbu z kamenů pětkrát větší, než Stonehenge.
Pilíře skryté v zemi
To, co odhalily snímky z radaru, je zřejmě největší pravěký monument v Británii, který se nachází méně než 3 kilometry od Stonehenge v oblasti Durrington Walls.
Pod zemí se tam po tisíce let ukrývala stovka kamenů vysokých až 4,5 metru a postavených do tvaru písmene C. „Vzácný objekt byl před očima archeologů dobře ukrytý, ale díky moderní technologii se nakonec našel,“ řekl jeden z členů výzkumného týmu Vince Gaffney.
Rituální stavba má v průměru 500 metrů a po obvodu měří skoro kilometr a půl. Původně byl podle archeologů areál chráněn příkopem širokým skoro 18 metrů.
Pohřby nebo slavnosti?
Podobně jako u Stonehenge vystává otázka, k čemu přesně pravěká stavba v Durrington Walls sloužila. Odborníci se v současnosti domnívají, že světoznámé Stonehenge sloužilo k pohřebním a smutečním rituálům, kdežto nově objevený kamenný oblouk byl místem oslav.
Vypadá to také, že tu lidé alespoň nějakou část roku společně žili. Obě stavby však mají cosi společného, jsou totiž shodně otočeny k místu, kde je slunce při letním slunovratu. Vědci si také myslí, že také kameny z obou staveb mohou pocházet ze stejného místa.
Monument nestál jediný
Mezinárodní tým archeologů propátral území o celkové rozloze 12 kilometrů čtverečních, díky magnetometru, podzemnímu radaru a laserovému skeneru pak dostali přesnou představu o tom, co je pod povrchem.
S překvapením z výsledků měření zjistili, že pravěkých staveb okolo Stonehenge bylo zřejmě daleko víc. Byla totiž obklopena nejméně 17 dalšími podobnými objekty, jejichž náznaky průzkum odhalil podle nejrůznějších umělých vyvýšenin, příkopů a zbytků staveb.