Krajem v okolí Buchlova obchází děs. Majitele panství Jindřicha Prakšicského ze Zástřizl kdosi zákeřně zavraždil. Který opovážlivec vztáhl na šlechtice ruku? Pověsti tradičně přisuzují vinu Prakšického choti. Proč?
Nad vesnicí Buchlovice na Uherskohradišťsku se tyčí hrad Buchlov. Podobně jako většina památek zažil i Buchlov mnoho různých majitelů Někteří se s jeho zdmi prý nechtějí rozloučit ani po smrti.
Možná to souvisí s tím, že jeden ze správců buchlovského panství Jindřich Prakšický ze Zástřizl (†1582) se stal obětí dodnes neobjasněné vraždy.
Vrah, který s nejvyšší pravděpodobností unikl světské spravedlnosti, však prý neušel trestu vyšší moci. Podle pověsti pachatel hrůzného činu dosud na Buchlově pyká za svůj strašlivý hřích…
Záhadný vrah
Roku 1582 je buchlovský pán Jindřich Prakšický na místě zvaném Smraďavka nalezen probodnutý vlastním kordem. Kdo spáchal ten neslýchaný zločin? Soudci bez váhání z vraždy obviní šlechticova zbrojnoše.
Ve skutečnosti zřejmě stopa vede k mnohem výše postavenému pachateli. Na Jindřichově smrti mohl mít zájem například opat velehradského kláštera Jakub Bílský z Bělé (†1587), jenž se zavražděným vedl majetkové spory.
Nebo snad vše měli na svědomí místní lapkové? Služebnictvo na Buchlově má na věc jiný názor. „Tváří se, že truchlí. Přitom všichni vědí, že pána nesnášela,“ šeptají si služky.
Jejich klevety se týkají vdovy po zavražděném šlechtici Kateřiny Rájecké z Mírova (†1593). Ta údajně již za manželova života projevovala značnou náklonnost Vilému Zoubkovi ze Zdětína (†1608). Prý byli snad i milenci. Nemohla Kateřina spolu se svým ctitelem zosnovat vraždu svého manžela?
Tajemství černé paní
Klepy o mileneckém poměru Jindřichovy choti a Viléma Zoubka ze Zdětína se možná zakládají na pravdě. Právě Zoubek se totiž stal dalším manželem ovdovělé šlechtičny. K jejich sňatku ovšem došlo až šest let po smrti Jindřicha Prakšického.
Báli se snad domnělí milenci, že by příliš rychlými námluvami potvrdili všechna podezření o svém podílu na vraždě buchlovského pána? Pověsti jsou o Kateřinině vině přesvědčeny. Jako Černá paní se prý dosud na Buchlově zjevuje.
Vždy o půlnoci údajně vypluje ze stěny takzvaného pokoje mrtvých, kde byli dříve vystavováni zesnulí, a vydá se na pochůzku po chodbách. Skutečně měla Kateřina Rájecká něco společného s vraždou svého manžela, a proto ji po smrti stihl spravedlivý trest?
Ať už je přízrak skutečný či nikoliv, pokoj mrtvých působí zlověstně sám o sobě. Je v něm totiž vystavena egyptská mumie.
(Foto: https://cs.wikipedia.org, https://www.youtube.com, https://cz.pinterest.com)