Mladí lidé se utáboří mezi kameny. V noci zuří strašlivá bouře. Chvíli se ozývá hrůzyplný křik. Když se vše utiší, není po tábornících ani stopy. Mnozí věří, že skupinka hippies, která nocovala v anglickém Stonehenge, zmizela v jiné realitě. Skutečně je možné překročit hranici mezi světy?
Tibetská hora Kailás, takzvaná Brána bohů v Peru, Stonehenge v Anglii, Sluneční brána v archeologické lokalitě Tiwanaku v Bolívii a egyptské pyramidy – co mají tyto lokality z různých končin světa společného?
Podle dávných i moderních legend lze v těchto oblastech překročit pomyslnou hranici mezi světy. Podobné příběhy se tradují i o místech na našem území.
Například hoře Blaník, na níž prý zmizelo několik lidí, aby se posléze znovu záhadně objevili, na hradě Houska nebo v jihlavském podzemí, kde Němci během druhé světové války možná hledali vstup do bájné podzemní říše Agartha. Opravdu se na naší planetě nacházejí portály do paralelních vesmírů?
Zapovězená hora
Na vrchol hory Kailás ležící v západním Tibetu dosud nevystoupala žádná horolezecká výprava. Čínská vláda sice vydala několik povolení, avšak všechny pokusy o dobytí Kailásu selhaly kvůli špatnému počasí.
Zástupci hinduismu, buddhismu a džinismu považují Kailás za posvátnou horu, na niž nemůže vstoupit žádný smrtelník. Podle místních je vrchol hory ve skutečnosti pyramidou a nachází se zde vstup do mytického království Šambala.
Vstup do něj střeží sedm bran s důmyslnými nástrahami. Hned první brána prý způsobuje rychlé stárnutí. Jedná se jenom o pohádku? Ruský záhadolog Ernst Muldašev (*1947) cestoval do blízkosti Kailásu a tvrdil:
„Za dvanáct hodin zde člověk zestárne o dva týdny, což nejlépe dokládá růst vlasů a nehtů.“ Znamená to, že by se legendy o tajemné tibetské hoře mohly zakládat na pravdě?
Zmizelí lidé
V 16. století incké svatyně drancují Španělé. Velekněz jedné z nich Aramu Muru vezme vzácný zlatý disk a prchá s ním do hor ke skále asi třicet pět kilometrů od dnešního peruánského města Puno, na níž jsou načrtnuty obrysy brány.
Vstoupí do zhruba dva metry vysokého výklenku a zlatý disk zastrčí do štěrbiny ve skále. Vzápětí zmizí v záplavě modrého světla. Tento příběh jako vystřižený ze scifi románu se traduje o místě zvaném Hayu Marca (Brána bohů) v Peru.
Jde jen o pověst, nebo je tajemný útvar skutečně branou do jiných světů?
Zatímco podle mýtu incký kněz vstoupil do portálu dobrovolně, totéž zřejmě neplatí pro skupinu hippies, kteří se roku 1971 utábořili uprostřed proslulé proslulého Stonehenge nedaleko anglického města Amesbury. Kolem druhé hodiny ráno se strhla strašlivá bouře.
Farmář, který právě obhlížel pole, zaslechl z pravěké stavby strašlivý křik. Zburcoval ostatní vesničany a společně se vydali do kruhu kamenů. Po mladých lidech však nebylo nikde ani stopy! Zmizeli snad do jiné reality?
(Foto: https://en.wikipedia.org, https://wanderingspiritbeads.blogspot.cz)