Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Příšery z pekla: Existují děsiví přízrační psi?

Psům lidé přisuzovali magické schopnosti. V některých kulturách vystupují jako průvodci duší. Pověsti však znají i obrovské chlupaté bestie s planoucíma očima, jimž z tlamy šlehá plamen. Mají tato hororová vyprávění reálný základ?

Příběhy o pekelných psech, ať už je lidé nazývají jakkoli, se vyprávějí ve všech koutech světa. Žádná země však zřejmě není bohatší na podobná vyprávění než Velká Británie. Tam prý pekelný pes dokonce vraždil a záznam o jeho řádění se dostal do farních kronik.

Tento zlověstný přízrak se totiž údajně nezalekne ani vstupu na posvátnou půdu. Tehdejší obyvatelé byli přesvědčeni o tom, že na ně v podobě psovité šelmy zaútočil sám ďábel. Doopravdy se Britové stali svědky řádění démonických sil?

Běsnící monstrum

Hlas pastora v kostele Nejsvětější Trojice ve vesnici Blythburg přehluší burácení hromu. Vzápětí se zableskne a před zraky zděšených věřících se v chrámové lodi zhmotní obrovský černý pes.

Přízrak ze samotného pekla útočí na nebohé vesničany, z nichž dva zabije a jednoho těžce popálí. Pekelný pes běsní tak, až se věžička kostela propadne chrámovou lodí. Nakonec zmizí. Dodnes však prý lze na severních vratech kostela spatřit otisky jeho drápů.

Tentýž srpnový den roku 1577 vyděsí nebezpečná bestie také obyvatele nedalekého městečka Bungay v anglickém hrabství Suffolk, kteří se účastnili bohoslužby v kostele Svaté Marie.

„Tento černý pes, nebo ďábel v jeho podobě, běžel skrz hlavní loď kostela mezi lidmi obrovskou rychlostí. Proběhl mezi dvěma osobami, které klečely zjevně zabrány do modliteb, a zlomil jim vaz…,“ popsal událost zdejší kazatel Abraham Fleming.

Měla úmrtí na svědomí pouze silná bouře, která v myslích vyděšených věřících získala ďábelskou podobu, nebo se v Suffolku skutečně odehrálo cosi nadpřirozeného?

Služebník spravedlnosti

Ne ve všech příbězích vystupuje přízrak černého psa jako zosobnění zla. Někdy naopak prokáže dobrou službu. V 18. století prchají dva muži z vesnice Collingbourne Kingston ležící v hrabství Wiltshire v Anglii. Právě totiž spáchali brutální vraždu.

Útěk se jim ovšem nepodaří. Cestu jim totiž zkříží obrovitý pes. Neúnavně je pronásleduje, dokud je nedonutí obrátit se zpět do vesnice, kde zločin spáchali. Zde jsou vrazi okamžitě zatčeni.

Strážníci pátrají po zvířeti, které jim prokázalo tak dobrou službu, ale psa se jim nikdy objevit nepodaří. Skoro jako by se vypařil.

Šlo o toulavé zvíře, které jenom čirou náhodou vehnalo zločince do náruče spravedlnosti, nebo o zjevení, jež nechtělo nechat vraždu bez trestu? Vždyť koneckonců ani ve středověku nebyl černý pes vždy chápán jako symbol ďábla.

Ve znaku ho s pochodní v tlamě měl křesťanský řád dominikánů, kteří jsou také nazýváni Pánovi psi.

Děsiví hlídači

Své vlastní pekelné psi mají také ve Spojených státech. „V kaňonu Eldorádo proti mně vyběhl obrovský černý pes. Měl oči rudé jako krev,“ vypráví rozrušený horolezec farmáři z usedlosti nedaleko opuštěného města Nelson v americkém státě Nevada.

„Já vím, nejste první, kdo se s jedním z nich setkal,“ odvětí bez překvapení starousedlík. Dobrodruzi, horolezci a turisté, které lákají dávno nepoužívané zlaté doly v kaňonu Eldorádo, často tvrdí že se setkali s obrovským černými psem či dokonce několika psi.

Existuje hned několik verzí, které přítomnost přízraků vysvětlují. Jedna říká, že obyvatelé zlatokopeckého městečka Nelson používali kdysi obrovské agresivní psi k hlídání svých dolů.

Když však zlatá horečka opadla, psi jednoduše zastřelili, nebo nechali umřít hladem. Duchové zvířat prý i po smrti drží stráž na svém stanovišti.

Jiná zase tvrdí, že za vše může proslulý indián Queho (cca 1880 – neznámo kdy), jenž má na svědomí desítky vražd. Právě on prý seslal na kaňon strašlivou kletbu. Opravdu v bývalých dolech straší přízrační psi?

Varovná znamení

Pověsti o pekelných psech se nevyhýbají ani českým luhům a hájům. Roku 1778 se trojice mužů v čele s kostelníkem Tůmou z Tuchoměřic vydává na zříceninu hradu Okoř. Doufají, že ve sklepeních najdou poklad.

Světlo loučí skutečně ozáří truhlici plnou blýskavých zlaťáků. Na ní ovšem sedí obrovský černý pes. V klenbě opodál se rýsuje mříž, za níž hoří plamen. V něm zděšení hledači pokladů spatří ruce prokletých duší, které prosí o smilování.

Není divu, že nechají zlato zlatem a prchají jako o život. Podobně děsivý zážitek prý čeká asi před třemi sty lety také jistého berounského občana.

Když vychází z hospody, spatří před sebou stvůru s rudýma očima, jíž šlehá z tlamy plamen a od drápů jí odletují jiskry. Měšťan prchá, co mu síly stačí. Už si myslí, že je s ním ámen, ale obrovitý pes ho přeskočí a zmizí ve zdi protějšího domu.

Zůstane po něm jen zápach síry. Mohla by v těchto případech zjevení sloužit jako jakási výstraha hříšníkům – chamtivcům a opilcům?

Na vratech kostela v Blythburgu jsou prý dodnes patrné stopy drápů pekelného psa. Historky o pekelných psech nejvíce kolují v Británii. Souvisí zjevení černých psů v kaňonu Eldrorádo s kletbou indiána Queho?

(Foto: https://cryptidz.wikia.com, https://speleofolklog.wordpress.com, https://bigskyproductions-jonno.blogspot.cz, https://hagiomajor.blogspot.cz, https://villains.wikia.com)

reklama
Související články
Po Evropě kolují temné legendy o lidech, kteří byli odsouzeni k věčnému životu ve vlčí podobě. Někdy však nejde jen o jednotlivce – prokletí prý postihlo celý polský šlechtický rod. Jak tato kletba vznikla a co s ní má společného biskup Stanislav? A je pravda, že poslední z vlkodlaků zemřel na jižní Moravě?   Evropské legendy se […]
Lomozící duch, přízrak na nádvoří, bořící se zdi i záhadný pohanský kámen v nedalekém lese – nenápadný zámek v poklidné středočeské obci skrývá víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Místní legendy a svědectví o nadpřirozených jevech naznačují, že tu stále působí neznámé síly. Co se v těchto místech opravdu odehrává?   Na místě zámku […]
V 50. letech, v době, kdy v Československu probíhalo pronásledování biskupů, kněžích a dalších duchovních, se odehrál zázrak, který později uznal i papež Jan Pavel II. (1920–2005). V Želivském klášteře se měl ze smrtelné a nevyléčitelné diagnózy záhadně vzpamatovat kněz Jiří Maria Veselý (1908–2004). Skutečně šlo o zázrak?   Oboustranný zápal plic, otrava krve, nádory. To vše jsou diagnózy, […]
Hluboko v džunglích Bornea a bažinách Číny se podle svědků ukrývá tvor, který odporuje veškeré logice. Obří žába s krokodýlí hlavou prý zvládne sežrat člověka. Pro domorodce je to pohroma, vědci zůstávají klidní: jsou to tvorové z legend, míní. Jenže svědectví přibývá a kryptozoologové hovoří o možném přežití pravěkého mastodonsaura!   Na severu Bornea, třetího […]
reklama
reklama
Historie
Na Oxfordském slovníku pracoval i šílený vrah
Už v polovině 19. století se londýnští intelektuálové shodnou, že existující anglické slovníky jsou zcela nedostačující. Rozhodnou se proto vytvořit nový, daleko obsáhlejší. Teprve po 22 letech však jejich plán nabere konkrétnější rysy.   Roku 1879 se Filologická společnost konečně domluví s Oxfordským vydavatelstvím na spolupráci. Připravovaný slovník má mít celkem čtyři svazky o 6400 stranách. […]
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
Stopy Rohanů lze vysledovat až do 10. století, nicméně skutečné slávy se rod dočká o několik staletí později. Svůj vliv ve Francii upevňují až do revoluce, pak se část z nich přesune do českých zemí. Jejich domovem se na více než 100 let stane zámek Sychrov.   S přestavbou Sychrova začne roku 1820 kníže Karel Alain […]
Panenka Barbie nesměla být krásná
Nejslavnější panence světa je 66 let a její cesta na trh byla mimořádně obtížná. Nikdo v úspěch panenky s dospělými tvary nevěřil.   Americká podnikatelka Ruth Handlerová (1916–2002) je spolu se svým manželem Elliotem (1916–2011) spoluvlastnicí nadějně se rozvíjející hračkářské firmy Mattel a přináší do společnosti ženský pohled. Rychle si povšimne, že zatímco autíček, stavebnic a figurek […]
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
Moderně uvažující politik, který předběhl svou dobu, český vlastenec, zároveň ale temperamentní až prchlivý muž. Takový je Filip Josef Kinský, jeden z nejbližších poradců Marie Terezie.   Pokud jsou k úspěšnému výkonu politické funkce třeba patřičné geny, má Filip Josef Kinský z Vchynic a Tetova (1700–1749) o budoucnost postaráno. Jeho otcem totiž není nikdo jiný než Václav Norbert […]
Zajímavosti
Je libo kořen? Zázračná tapioka zachraňuje životy
Dlouhá fronta se klikatí několik metrů. Ten, kdo už ji vystál, je sladce odměněn a chtivě brčkem usrkává podivnou tekutinu, kterou na dně obohacuje několik malých kuliček. Bubble tea právě dobývá Evropu!   Jak spolu souvisí cévnatá rostlina, kterou bychom našli především v tropických oblastech, a oblíbené pití teenagerů? Odpověď zní: Tapioka!   Šestkrát ročně […]
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtějí přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymyslí proceduru, která jim v tom má pomoci.   Na lenošce se rozkošnicky usmívá krásná Madame de Pompadour (1721–1764). Francouzský král Ludvík XV. (1710–1774) rozepne masivní knoflíky kabátce a zhluboka se nadechne. Místností se line […]
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
Rok 1968. Válka ve Vietnamu eskaluje a Američané mají těžké ztráty. Vietkong je všude, situace je napjatá. Americké velení se všemi silami snaží situaci zvrátit. A s neúspěchy přichází frustrace a s frustrací násilí.   Ale skutečnou podstatu násilí v Americe tuší málokdo. Armáda si informace hlídá. Když novinář Seymour Hersh (*1937) dostane od svého známého zajímavý tip, […]
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Záhady a napětí
Děsivé pozadí filmu Nosferatu: Ožívá v něm mrtvý jazyk!
Horor Nosferatu amerického režiséra Roberta Eggerse přináší nejen návrat jednoho klasického filmového upíra, ale i něco mnohem tajemnějšího. Upírský hrabě Orlok v něm totiž hovoří jazykem, který zmizel ze zemského povrchu před více než 1500 lety! Jak se tvůrcům filmu podařilo znovu vdechnout život něčemu, co bylo již dávno mrtvé? A mělo to nějaký dopad na […]
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes […]
Jakubovo osuárium: Jde o důkaz, že měl Ježíš rodinu?
V roce 2002 se na veřejnost dostává předmět, který by mohl být jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů souvisejících s křesťanstvím. Kamenná schránka na kosti, tzv. osuárium, nese nápis: „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“. Opravdu jde o důkaz existence Ježíšovy rodiny, nebo je to podvrh, který měl zvýšit cenu artefaktu?   Osuárium, které údajně pochází z […]
Česko má čtyři vodíkové stanice, většina zemí EU žádnou
Vodíková mobilita se stává jedním z klíčových prvků dekarbonizace dopravy. Ačkoli se o vodíkovém pohonu hovoří jako o slibné technologii budoucnosti, jeho rozvoj v Evropě zatím probíhá nerovnoměrně. Česká republika se však v této oblasti posunula vpřed – má již čtyři veřejné vodíkové stanice, zatímco většina zemí EU stále nemá žádnou. Podle analýzy webu cistadoprava.cz, […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Maltě už léto začalo
panidomu.cz
Na Maltě už léto začalo
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Malta leží pouhých 280 km od severoafrických břehů, čemuž
Pečený květák
nejsemsama.cz
Pečený květák
Takto upečený květák můžete přidat do salátu nebo si na něm pochutnat jen tak s oblíbeným dipem. Hodí se k němu česnekový i rajčatový. Ingredience: ● 1 středně velký květák ● 100 ml olivového oleje ● 1 lžička kari ● sůl ● pepř ● špetka mletého chilli ● 1 lžička mletého koriandru Postup: Květák překrojte na poloviny nebo na silné plátky. Spařte ho vroucí
Zdrženlivá moderna s trochou brutality
rezidenceonline.cz
Zdrženlivá moderna s trochou brutality
Jakmile otevřete dveře, vedoucí do tohoto bytu, doslova ztratíte smysl pro realitu, ohromeni dokonalostí hrou linií, světla a stínu. Jako byste právě vstoupili do malého samostatného světa, plného ticha a harmonie. Nepříliš velký single byt mladého svobodného muže, situovaný do progresivního rezidenčního komplexu ve velmi dynamické ruské metropoli, odráží charakter města a zdůrazňuje vkus a
KARLOVARSKÝ KRAJ: KDE SE RODÍ NEJCHUTNĚJŠÍ KYSELKY?
epochanacestach.cz
KARLOVARSKÝ KRAJ: KDE SE RODÍ NEJCHUTNĚJŠÍ KYSELKY?
V Karlovarském kraji vyvěrají jedinečné minerální prameny, které léčí návštěvníky z celého světa. Jejich největší koncentrace se nachází ve slavném lázeňském trojúhelníku. Pojďme se ale podívat na ty, o kterých se tak často nepíše. Řeč je o kyselkách, které najdete v samém nitru přírody. Při vašich výletech nezapomeňte ochutnat přírodní minerální vody různého složení a
Hrůza v kině – i ve skutečnosti? Některé pavouky bosou nohou nezašlápnete!
enigmaplus.cz
Hrůza v kině – i ve skutečnosti? Některé pavouky bosou nohou nezašlápnete!
Mladá žena si češe vlasy před zrcadlem: „Dneska mi to vážně sluší,“ říká si pro sebe. Náhle jí ale zmrzne úsměv na tváři. Na podlaze totiž spatří pochodujícího malého pavouka. „Huš,“ křikne žena a zaš
Sovětská sonda Kosmos 482 se vrací. Po 50 letech
21stoleti.cz
Sovětská sonda Kosmos 482 se vrací. Po 50 letech
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do z
Krutá zrada Kuklové od tajného milence?
nasehvezdy.cz
Krutá zrada Kuklové od tajného milence?
Konečně zvítězila nad zákeřnou nemocí a oznámila, že je zcela zdravá. Radostné chvíle Michaely Kuklové (57) však údajně zastínilo zklamání. Přišla o muže, který jí měl být velkou oporou. Půvabná he
Moderní výzkumy: Sam Parnia a příjemné umírání
epochaplus.cz
Moderní výzkumy: Sam Parnia a příjemné umírání
Britský vědec Sam Parnia strávil čtvrt století zkoumáním zážitků blízké smrti a přinesl překvapivé závěry: umírání je často příjemné a klidné. Od teplého světla po setkání s příbuznými – jeho výzkumy naznačují, že smrt nemusí být děsivá. Přečtěte si, co moderní věda odhaluje o „oné straně“. Příjemné pocity Moody ale samozřejmě není jediný a ve
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
iluxus.cz
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
Společnost Luminox rozšiřuje svou legendární řadu Navy SEAL 3500 o nové hodinky blackout s inspirací stealth, které jsou vyrobeny výhradně z patentovaného materiálu CARBONOX™. Díky pouzdru, lunetě, a
Je možné, aby takové přátelství skončilo?
skutecnepribehy.cz
Je možné, aby takové přátelství skončilo?
Prošla jsem v práci tvrdou šikanou. Žádný z kolegů, se kterými jsem vždy dobře vycházela, se za mě nepostavil. Dokonce ani Šárka. Na základní škole jsem pracovala ráda do té doby, než mě začal tvrdě šikanovat ředitel. Bylo to naprosto nespravedlivé a všichni to věděli. Chtěl se mě zbavit a přijmout místo mě svou známou, mladou krev. Povídalo se,
6 čínských vynálezů, které změnily svět
historyplus.cz
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz