Všichni ho známe, císařové si jím zdobili skráně, vítězové dostávali věnce a kuchařky bez něj neuvaří. Bobkový list se dá použít k léčbě mnoha neduhů. Podporuje trávení a chuť k jídlu. Neocenitelný je při revmatických bolestech.
Obsahuje některé minerály jako vápník, železo, hořčík nebo fosfor, dále vitaminy A, C a kyselinu listovou.
Bobkový olej
50 g bobkového listu dejte do láhve, zalijte nejméně 70% lihem a nechte 24 hodin louhovat. Přidejte 1/2 litru olivového oleje a ve vodní lázni 5–6 hodin zahřívejte, olej se při tom nesmí vařit. Nakonec přefiltrujte přes jemné plátno.
Obklad na klouby
Rozdrťte bobkový list, smíchejte s olivovým olejem, směs dejte například na čistý kapesník a přikládejte několikrát denně na postižené místo.
Sirup na kašel
V 250 ml citronové šťávy rozpusťte 500 g cukru a přidejte 15 lístků bobkového listu. Vařte asi 1 hodinu, dokud nevznikne sirup husté konzistence podobný medu. Skladujte v ledničce. Užívá se 1 lžička denně.
Pryč se stresem podle léčitele
Pokud jste přetížení z práce a trápí vás časté napětí, použijte listy vavřínu. Uvolní každodenní stres a zbaví vás úzkosti. Jeden suchý bobkový list vložte do nehořlavé nádoby a zapalte ho. Na 10 minut opusťte místnost.
Při spalování uvolňuje bobkový list specifické látky k uvolnění. Stačí pak jen v místnosti sedět a relaxovat.
Pytlíček pro dobrý spánek
Bobkový listu má schopnost navozovat dobrý spánek. Možná že i vaše babička šila pytlíčky s bobkovým listem a dávala je pod polštář. A ty, co zbyly, se hodily do skříní, protože vyhnaly všechny moly.
Něco málo magie
Vavřín je spojován s věštěním a navozením stavu jasnozřivosti. Vavřínovými kadidly se vykuřuje prostor. Zasazen u domu pak zabraňuje vstupu zlé moci a ochrání před úderem blesku, neštěstím a morem.
Na vavřín u domu je u nás přece jen chladno, ale v bytě nebo v zimní zahradě mít stromek můžete a v létě šup s ním na zahradu, co kdyby přišla bouřka…