Neznámý muž zvaný D. B. Cooper unese v listopadu roku 1971 ve Spojených státech letadlo Boeing 727. Podaří se mu získat tučné výkupné a z letadla vyskočí s padákem. Nikdo ho již nespatří. Přežil seskok? A jaká vůbec byla jeho identita?
Podle nejnovějších zjištění případ možná konečně směřuje ke svému rozuzlení!
Jako D. B. Cooper je označován muž, který dne 24. listopadu roku 1971 nastoupí na palubu letadla Boeing 727 společnosti Northwest Orient na letu 305 z amerického Portlandu do Seattlu.
Dle svědků je mu okolo 40 let a na sobě má černý oblek, bílou košili, kravatu a sluneční brýle.
Následně letadlo unese, donutí pilota k mezipřistání v americkém Seattlu, kde obdrží výkupné 200 tisíc dolarů (asi 5 milionů Kč) a po opětovném vzletu vyskočí s padákem a navždy zmizí. Před několika měsíci mělo být odhaleno, jaká byla jeho identita…
Bezvýsledné pátrání
S případem D. B. Coopera je spjata celá řada záhad. „Tajemstvím zůstalo například to, jak tento zločinec dokázal uniknout velké operaci zorganizované k jeho dopadení.
Oblast, nad kterou seskočil, představovala obrovský odlehlý lesní terén v okamžiku únosu pokrytý vysokou sněhovou pokrývkou,“ upozorňují současní britští publicisté Lucy Doncaster a Andrew Holland.
Celý prostor pročesává déle než měsíc více než 300 agentů amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), ale Coopera se nepodaří najít.
„V letech 1967 až 1972 představoval únos letadla pozoruhodně běžnou záležitost, v tomto období došlo k více než 150 případům. Zločinci však měli většinou politické motivy.
Cooper byl prvním únoscem, který využil slabosti letecké bezpečnosti ke svému finančnímu prospěchu,“ dodávají Doncaster a Holland.
Příliš mnoho podezřelých
Vyšetřovatelé prověří nesčetné množství podezřelých.
Za únosce je například často považován bývalý americký pilot a parašutista Richard McCoy, který v dubnu roku 1972 prakticky stejným způsobem jako Cooper unesl letadlo společnosti United Airlines v americkém Denveru.
K jinému zločinu se ale tento muž nikdy nepřiznal. Hledaným zločincem by prý mohl být i bývalý americký armádní parašutista Kenneth Christiansen, který se dobře vyznal v terénu okolo Seattlu.
Navíc si rok po únosu za hotové peníze koupil v oblasti nemovitost. Jeho pleť, výška, váha a barva očí se však neshodují s popisem svědků.
Na scéně se objevují další a další podezřelí, ale žádný z nich není nikdy usvědčen. Zcela novou teorii nyní představil americký badatel Carl Laurin.
Podle něj by mohl být hledaným mužem jeho dnes již zesnulý přítel Walter R. Reca…
Přiznal se skutečný pachatel?
Laurin ve své nové knize tvrdí, že se mu Reca ke zločinu přiznal. „Cítil jsem, že by to mohlo být něco, co by udělal. Když se k tomu Reca konečně přiznal, vůbec mě to nepřekvapilo,“ říká Laurin. Reca totiž prý zákon porušil hned několikrát.
Podle Laurina prokazatelně vykradl několik bank v Michiganu. Nepřál si prý ale, aby skutečnost, že byl Cooperem, byla do doby jeho smrti zveřejněna. „Byl to můj přítel.
Nechtěl jsem, aby šel do vězení,“ tvrdí Laurin. Jeho výpověď však pro usvědčení Recy nestačí. Potřeba jsou konkrétní důkazy. Laurin prý navíc celou záležitost dostatečně nekonzultoval s FBI. „Byl bych zklamaný, kdyby nebylo skeptiků,“ říká. Potvrdí se jeho nová teorie?