Zkuste si to představit. Nepotřebujete jít do nemocnice. Nemusíte navštívit ani ambulantního specialistu. Dokonce není třeba lékaře ani vidět a přitom jste pod neustálou kontrolou.
Jediné, co musíte udělat, je dojít si každý den na toaletu. Než vykonáte přirozenou potřebu, budete vědět, jak je na tom vaše srdce!
Záchodová prkénka už dávno nejsou jenom kusem dřeva nebo plastu. Nároční zákazníci si mohou vybírat nejenom podle barvy nebo materiálu, ale i podle dalších funkcí. Těmi může být třeba pomalé sklápění nebo vyhřívání, ale také třeba sprcha či dálkové ovládání.
Pro skutečné požitkáře jsou pak k dispozici i mnohem sofistikovanější verze, které dokážou potěšit například symfonickou hudbou nebo vodní masáží proti hemoroidům.
Zcela novou dimenzi v této oblasti pak představuje prkénko, které je vlastně složitým diagnostickým zařízením. Přicházejí s ním výzkumníci z amerického Rochesterského technologického institutu.
Sedátko má v sobě zabudované speciální senzory, které kontrolují tep a další parametry, vypovídající o činnosti srdce.
Včasný poplach
Monitorovací systém je zaměřen především na pacienty s městnavým (kongestivním) srdečním selháním, při kterém srdeční sval nedokáže správně pumpovat krev.
Záchodová sedátka měří tepovou frekvenci, krevní tlak, množství krve, zpracované srdcem, hladinu jejího okysličení a tělesnou hmotnost. Získaná data jsou analyzována algoritmem.
Pokud ten detekuje známky zhoršujícího se zdravotního stavu, údaje jsou odeslány k vyhodnocení kardiologům, kteří mají konkrétního pacienta na starost, a ti určí, zda je nutný jejich zásah.
„Po odchodu z nemocnice se do 30 dnů vrátí zpět 25 procent pacientů s městnavým srdečním selháním a po 90 dnech je znovu přijato až 45 procent pacientů,“ připomíná Nicholas Conn, generální ředitel výzkumné společnosti Heart Health Intelligence a člen univerzitního týmu, který vyvinul diagnostické sedátko.
Díky němu se tak mohou pacienti vyhnout opětovné hospitalizaci, včasný alarm totiž může vést pouze ke změně léku nebo úpravě dávkování. Přispěje tedy nejenom k pohodlí pacientů, ale také k úspoře peněz za zdravotní péči.
Jen krok do cíle
Toto důmyslné zařízení není v tuto chvíli jen pouhým návrhem. Předklinické studie jsou v plném proudu a výzkumný tým pracuje na získání grantů na další financování. Brzy ho čeká schvalovací proces u amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv.
Jestliže se vědcům podaří získat pro jejich vynález příslušné certifikáty, budou ho moci prodávat jako zdravotnický prostředek. Nejdříve by mělo být dostupné především pacientům, propuštěným z nemocnice.
Ti ho získají buď přímo na oddělení, anebo si ho vyzvednou na poukaz ve specializovaném obchodě. Pak ho nainstalují u sebe doma a zůstanou tak pod kontrolou ošetřujících lékařů. Do budoucna by mohlo být dostupné i širší veřejnosti.
Ročně je totiž diagnostikováno okolo milionu nových případů městnavého srdečního selhání.