Když máte doma ticho, měřiče hluku by naměřily okolo 20 decibelů. V této místnosti je to mínus 20 decibelů!
Od roku 2015 je zapsaná v Guinessově knize rekordů jako nejtišší místo na světě a najdete ji v budově číslo 87 kampusu společnosti Microsoft v americkém státě Washington.
Takzvaná anachoická (vzduchotěsná) komora slouží jako vysoce přesná audiolaboratoř.
Počítačový gigant tu testuje své výrobky jako reproduktory, mikrofony, sluchátka, ale také třeba herní konzole či brýle pro rozšířenou realitu.
Kontrolují se tu nežádoucí vibrace nejrůznějších elektronických zařízení, roboti se tu učí rozpoznávat lidský hlas…
Bez podlahy, bez zdí, bez dotyků
Jako běžná místnost to rozhodně nevypadá. Stěny tvoří speciální pěnové klíny, které ji dokonale izolují od zvuků z okolí a zároveň pohltí jakékoliv šustnutí, co proletí vzduchem.
Klíny jsou na stropě a také na podlaze, ovšem tam je přes ně natažen ještě speciální odpružený rošt.
Místnost ani není pevnou součástí budovy – houpe se na 68 pružinách, které tlumí okolní vibrace.„Komora tak nikdy nemá přímý kontakt s okolím,“ vysvětluje hlavní tvůrce projektu Hundraj Gopal.
Tiché tajemství duté krychle s délkou hrany 6,3 metru tedy spočívá v tom, že se do ní nedostanou zvuky zvenčí a zároveň se žádný zvuk nemůže odrážet od stěn, stropu ani od podlahy. Slyšíte čistě jen to, co je uvnitř. Víc nic.
Na hranici možností
Stavba komory technikům zabere téměř dva roky a cílem je dosáhnout tichosti alespoň – 16 decibelů. Gopal chce především překonat dosavadní rekord, který držely od roku 1992 Orfield Laboratories v Minnesotě s hodnotou ticha – 13 decibelů.
A výsledek všem vyrazí dech! Naměřený rekord – 20,6 decibelu už se velmi blíží fyzikálnímu maximu, kterým je Brownův pohyb neboli náhodně do sebe narážející molekuly vzduchu. Ty mají hlasitost – 23 decibelů a pod tu už se skutečně dostat nedá.
Ticho léčí, nebo zabíjí?
Ticho, „které neslyšíme“, zní jako poměrně příjemná záležitost. Ovšem kdo ho zažil, přirovnává ho k spíše k peklu. „Někteří chtějí pryč už za pár sekund. Prostě tam nemohou vydržet,“ popisuje návštěvy turistů či výzkumníků Gopal.
Malé procento lidí sice pobyt vnímá jako úžasný meditativní zážitek, ovšem naprosté většině se dělá zle.
Zatímco posloucháte strašidelné procesy těla, nejen svoje, ale i člověka stojícího v opačném rohu, můžete propadnout halucinacím, panickým záchvatům či začít zvracet. Hlučně se převalující tekutiny v mozku se vám ho budou snažit vytlačit z hlavy!
Ztrácíte kontrolu sami nad sebou, i váš hlas je zcela jiný. Od ničeho se neodráží, a tak má jinou barvu a je mnohem slabší. Jako kdybyste marně křičeli do polštáře.
„Myslím, že pokud by člověk v místnosti strávil příliš mnoho času, zbláznil by se,“ uzavírá otec projektu.