„Vítězství máme na dosah,“ říká si ruský car Petr Veliký a pobízí svého koně do klusu. Náhle se však před ním zjeví horda nepřátel. Padne několik výstřelů. Zdá se, že o carově osudu je rozhodnuto. Jeho klisna Lisette mu však zachrání život.
Zaržá, vztyčí se na zadní a střely se tak místo do carova těla zavrtají do bytelného sedla. Poslední rána dokonce shodí carovi z hlavy klobouk.
Krmí ho těmi nejvybranějšími lahůdkami
Španělský dobyvatel Hernán Cortés (1485–1547) se prodírá hustým pralesem. Krátce po vyvrácení aztécké říše se v roce 1524 vydává na svém koni El Morzillo do Hondurasu.
Na strmých svazích si však zvíře poraní nohu, a Cortés ho proto svěří do péče zdejším indiánům. Ti však koně zatím nikdy nespatřili a s raněným zvířetem si neví rady. Ubytují ho v chrámu, kam mu nosí ty nejvybranější lahůdky.
Oves ale zvířeti žádný nedají, a tak kůň záhy uhyne. Ze strachu před Cortézovým hněvem mu na ostrůvku uprostřed jezera Petén Itzá vztyčí obrovskou sochu.
Zachrání carovi život
Ruský car Petr Veliký (1672–1725) se zastaví u výběhu a fascinovaně se zadívá na klisnu cválající společně s dalšími koňmi v ohradě. „Dám vám za ni svého koně a k tomu ještě 100 dukátů,“ nabídne jejímu majiteli po chvíli. A neprohloupí.
Právě klisna Lisette mu totiž v bitvě u Poltavy zachrání život. Ruský car ji nedlouho poté nechá ustájit ve svém hřebčíně. Její zdravotní stav se však rychle zhoršuje. Klisna se totiž nechává krmit jen od cara, který je však často na cestách.
Prodělá osm zranění
„Na ně!“ vykřikne Napoleon Bonaparte (1769–1821) a bodne svého koně do slabin. Statný hřebec Marengo, kterého Francouzi ukořistí v roce 1799 u Abúkiru a na jehož hřbetě projede slavný vojevůdce půlku Evropy, ani tentokrát nezaváhá.
Se svým pánem se zúčastní hned několika válečných tažení, během nichž je celkem osmkrát raněn. Po Napoleonově porážce u Waterloo v roce 1815 je odchycen a převezen do Anglie, kde stráví 27 let v hřebčíně New Barnes.
(Foto. Wikipedia.org, shutterstock.com)