Podle posledních získaných údajů dokáže virus Nipah, přenášený především kaloni (Megachiroptera) zabít až 90 % všech nakažených, odborníci se shodují, že má skutečně závažný epidemický potenciál.
Před smrtícím virem varovali lékaři a výzkumníci na konferenci o zdraví a infekcích. Virus se v současné době rozšířil na tisícovkách kilometrů v Indii a Bangladéši a neexistují proti němu léky ani účinná vakcína.
Je to již 20 let
Poprvé byl virus identifikován roku 1999. „Od jeho objevení uplynulo 20 let, ale svět stále není adekvátně vybaven k tomu, aby čelil globální zdravotní hrozbě, kterou představuje virus nipah,“ řekl Richard Hatchett, šéf organizace Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI).
„Prudká šíření viru nipah dosud byla omezena na jižní a jihovýchodní Asii, ale virus má vážný epidemický potenciál, protože kaloni, kteří jej přenášejí, se vyskytují napříč tropy a subtropy, v nichž žijí více než dvě miliardy lidí,“ upozornil Hatchett.
Mnoho problémů
Postižení mohou trpět vysokými horečkami, dýchacími obtížemi, bolestmi hlavy, křečemi, zvracením, krvácením, a nakonec může nipah způsobit také zánět mozku. Zpravidla bývá nemoc zakončena kómatem a smrtí.