Farmáři z Nové Anglie během několika let zemře celá rodina a jeho sousedé nabývají podezření, že za neštěstím nestojí zákeřná nemoc, ale zlovolná moc kohosi nemrtvého.
Podezření se prohloubí, když je exhumováno téměř neporušené tělo jeho dcery…
Protiupírské zásahy na mrtvých tělech, o nichž se lidé domnívali, že vstávají z hrobů, jsou zaznamenány na mnoha místech Evropy. Docházelo k nim zejména ve středověku.
Poslední český „upír“ byl prý pochován v roce 1817, o pár stovek let později než jeho předchůdci. Ještě novějšího data je případ z amerického Rhode Islandu. Koncem 19. století nebyla tamní obec Exeter ničím jiným než malou zemědělskou komunitou.
Pak ji ale zasáhne tragédie. Během krátké doby místnímu farmáři zemře celá rodina, což vyústí v provedení jednoho z posledních protiupírských zásahů na pohřbeném těle domnělého nemrtvého. Co k takovému činu vedlo? A šlo skutečně o řádění upíra?
Příliš mnoho úmrtí
Utrpení George Browna začalo v roce 1888 (některé prameny se v letopočtech rozcházejí–pozn. red.), kdy jeho žena Mary Eliza onemocněla tuberkulózou a po vysilujícím boji nemoci jí podlehla.
Smutek muže se ještě prohloubí, když se stejná nemoc objeví také u jeho nejstarší dcery Mary Olive, která ve věku 20 let umírá jen několik měsíců po matce.
V roce 1891 se příznaky tuberkulózy začnou projevovat i u jeho dalších dvou dětí, devatenáctileté Mercy a jejího mladšího bratra Edwina.
Mercy údajně nevykazuje téměř žádné symptomy nemoci, jen je den ode dne slabší, až nakonec 17. ledna 1892 zdrcený otec najde bezvládné tělo Mercy v její posteli.
Tři úmrtí v rozmezí tak krátké doby a nemoc Edwina u občanů Exeteru vyvolá strach o vlastní životy a také potřebu najít nějakého viníka. U pověrčivých vesničanů se začne formovat myšlenka, že se George Brown a jeho milovaní stali obětí působení temných sil.
Úmrtí prý musí způsobovat upír. A nemrtvý se skrývá přímo v jeho rodině! Může na jejich obvinění být něco pravdy?
Vykopejte těla!
Sousedé nakonec George Browna přesvědčí, že je třeba provést protiupírská opatření. Za tímto účelem jsou exhumována těla Mary Elizy a Mary Olive, která byla pochována na místním hřbitově.
Po otevření rakví se však ukáže, že už jsou jejich mrtvoly značně rozložené. Jiný případ je ale Mercy Brown. Protože zmrzlá půda zatím neumožnila její pohřbení, bylo tělo dočasně uloženo v nadzemní kryptě.
K exhumaci Mercy Brown dojde 17. března 1892. Od její smrti uplynuly přesně dva měsíce. Přesto je její tělo zcela neporušené bez jediné známky rozkladu. Navíc jí od smrti výrazně povyrostly nehty a vlasy a dokonce se zdá, že se ve svém dočasném hrobě hýbala!
A aby toho nebyl málo, ukáže se, že se v jejím srdci a žilách stále nachází tekutá krev! Je to důkaz, že Mercy Brown byla skutečným upírem, který rodině škodil?
Edwina nezachrání
Po exhumaci se několik vesničanů přiznává, že v posledních dvou měsících spatřovali Mercy Brown, jak se prochází po hřbitově a sousedním poli. Z její hrobky byly také občas slýchány podivné zvuky. Proč to nezmínili dříve, není známo.
Lékař z těla dívky vyjme srdce a játra a spálí je na kameni. Tento rituál má posloužit nejen k tomu, aby byl upír už navždy udržen v hrobě, ale také k zastavení zla, které napáchal. Z popela spálených vnitřností je vyroben lektvar, který má Edwin vypít.
Jenže ani to nepomůže a mladík po několika měsících také umírá. Byla jeho sestra skutečným upírem, nebo má tragický osud rodiny Brownových na svědomí výhradně tuberkulóza?
Skepticky uvažující badatelé vysvětlují neporušenost dívčina těla zimními mrazy, které ho zakonzervovaly. Vždyť právě kvůli mrazům nebyla zatím pohřbena v zemi. To ale nevysvětluje růst nehtů a pohyby těla.