Vodík (H) v současné době vede v porovnání s ostatními alternativními palivy. Jeho využití lze hledat nejen v městské hromadné dopravě, ale také jako zdroj napájení mobilních telefonů.
Vodíkové hospodářství je značně rozvětvené a zasahuje do mnoha technologických odvětví.
Nejzákladnější prvek vesmíru může být vyroben mnoha způsoby jak ze širokého spektra vstupních zdrojů, tak i ze zdrojů obnovitelných.
Díky tomu je možné chemický prvek získat např. elektrolýzou vody, vysokoteplotním rozkladem vody, zplyňováním nebo pyrolýzou biomasy, také výrobou s použitím speciálních bakterií.
Pro výrobu vodíku přímo z vody se stále více uplatňují některé vyvíjené jaderné reaktory čtvrté generace.
Vodík z Ústí
Odborníci z Ústeckého materiálového centra Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně se v loňském roce zaměřili na novou metodu, pomocí které chtějí navýšit podíl využívání energie z obnovitelných zdrojů.
V současnosti cílí na komplexní využití vodíku a na jeho bezpečnější a levnější skladování.
„Naším cílem je vytvářet nové materiály, které nám umožní připravit, skladovat a využít obnovitelný ‚zelený vodík‘, tedy vodík, který získáme pouze štěpením vody pomocí slunce,“ popisuje projekt Zdeňka Kolská, docentka Přírodovědecké fakulty UJEP.
Zelený vodík
Využitím moderních technologií na bázi tzv. plazmon-indukovaných procesů lze aktivovat chemické reakce, při kterých dochází k rozpadu molekul vody (důsledkem ozáření malých elektricky vodivých nanostruktur), tímto způsobem vzniká „zelený vodík“.
Plazmoniku chtějí odborníci vyzkoušet i v palivových článcích, což by mohlo vést k nahrazení pro tyto účely využívané platiny, která je poměrně drahá, ale také ke snížení teploty palivových článků. „Řešíme zatím otázky základního výzkumu.
Je zde ještě mnoho kroků, cest a cílů, jež jsou před námi.
Opravdu uvidíme až v následujících letech, jak rychle se nám podaří postupovat, zda a jak rychle bude možné některé materiály připravovat ‚ve velkém‘ a výsledky využít v praxi,“ řekla Kolská o možnosti uplatnění získaných výsledků v běžném životě.
Vodíková energetika jako jeden z pilířů ekonomiky
19. listopadu minulého roku podepsali zástupci Ústeckého kraje společně s dalšími institucemi Memorandum o partnerství a spolupráci při rozvoji komplexního využití vodíku jako zdroje čisté energie v Ústeckém kraji.
Cílem spolupráce je komplexní využití vodíku, který vzniká v technologickém procesu, v místních firmách. „Chemie a energetika byly vždy pilíři ekonomiky Ústeckého kraje, tahouny inovací.
I nyní na nich stavíme a do popředí zájmu klademe životní prostředí a čistou energii. Jako jedna z nejvíce ohleduplných k životnímu prostředí se ukazuje právě vodíková energetika.
Je to příležitost a naše budoucnost,“ uvedl k záměru 1. náměstek hejtmana Martin Klika.