Jsou jídla, která jste vařili snad stokrát, a přesto mohou být ještě lepší.
Guláš
Kližka je základ. Ale jako vylepšení se hodí i kousky vnitřností, třeba jatýrka či srdce. Cibuli po osmahnutí nechte odležet, guláš bude vydatnější a „voňavější“. Gulášovou polévku dolaďte mrkví. Orestovaná kolečka dodají polévce příjemně nasládlou chuť.
Bramboračka
Sušené houby předem na půl hodiny namočte do vlažné vody a do vývaru je přidejte i s tekutinou. Uvolní se jejich chuť.
Francouzské brambory
Klasický tvrdý sýr vyměňte za pivní. Použijte 6 větších brambor, 200 g anglické slaniny, 200 g pivního sýru, 2 lžíce másla, sůl, pepř a pažitku na posypání. Místo sýra můžete brambory proložit pikantní klobásou a zelím.
Bramborová kaše
Do základu lze přidat vařenou dýni nebo celer (vždy v poměru 3 :1). Skvělá je ochucená nadrobno nakrájenou a na másle osmaženou cibulkou. Jinou chuť dodá kaši dušený špenát, prolisovaný česnek, vařená nastrouhaná mrkev či sýr. Kaši dochutíte, když do základu rozdrobíte kostku šťávy k masu.
Řízky
Zvýrazní to chuť. Řízky budou lahodnější, pokud přidáte do strouhanky jemně nastrouhaný parmezán.
Šunkofleky
Dejte přednost domácím těstovinám. Stačí 2 vejce, 50 ml vody a 350 g hrubé mouky. A místo tvrdého strouhaného sýra na fleky zapečené s vajíčky přidejte čepici zakysané smetany.
Knedlíčky do polévky
Budou chutnější, když hovězí, vepřová či kuřecí játra namelete nahrubo s prorostlým bůčkem v poměru 10:1. Pak přidejte vejce, hladkou mouku, strouhanku, sůl, pepř, majoránku, lisovaný česnek, mletý kmín. Umíchejte řídké těsto, knedlíčky tvořte podsypané strouhankou a vařte je přímo ve vývaru, dokud nevyplavou.
(foto: Shutterstock)