Po svazích Tibetu jsou jich rozeseté desítky, přesto o účelu a původu těchto kamenných věží nemá nikdo ponětí. Stály zapomenuty celá staletí. Proč mají půdorys hvězdy a k čemu sloužily? Podaří se někdy odhalit jejich tajemství?
Tajemné věže se znovu dostaly do hledáčku vědců a badatelů před 30 lety.
Tehdy francouzský cestovatel Michel Peissel, známý například svým objevem pramenu řeky Mekong, pronikl hluboko do nepřístupných lesů Tibetu a sousední provincie Sečuan. Právě tam poprvé spatřil ony podivné stavby ve tvaru hvězdy.
Zaujaly ho natolik, že se k nim později vrátil s cestovatelkou Frederique Darragon. Společně pak těchto věží našli celé dvě stovky. Jaká tajemství skrývají?
Neznámá historie
Některé ze staveb stojí v nepřístupné krajině na svazích Tibetu, jiné však v blízkosti osad a vesnic. Zvláštní ale je, že nikdo z místních o nich prakticky nic neví. „Problémem je, že tamní obyvatelé si předávají tradici jen ústně v rámci pověstí.
Navíc každá oblast mluví jiným dialektem. Obrátili jsme se proto na okolní buddhistické kláštery,“ vysvětluje Darragon. Ani tibetští mniši však o nich v klášterních archivech nenašli ani zmínku.
Jedinou stopu se povedlo objevit v čínském vědeckém spisu z dynastie Ming, tedy z období mezi lety 1368–1644. Mohou se i věže datovat do časů okolo 15. století? Dvě další podobné věže objeveny i na území dnešního Afghánistánu.
Když tedy nepomohly archivy a kroniky, bylo nutné přistoupit k bádání přímo na místě.
Jsou staré přes tisíc let?
Cestovatelké v roce 1998 na několik věží vyšplhaly, změřili jejich výšku a prozkoumali interiér.
Stavby jsou vysoké okolo 60 metrů a uvnitř bylo dřevěné schodiště vedoucí na vrchol, to se však většinou časem rozpadlo, nebo jej místní rozebrali kvůli dřevu na topení.
Zbytky dřevěných trámů však Darragon posloužily jako vzorky, podle kterých je možné určit stáří staveb. Kousky dřeva za účelem radiokarbonového datování poslala do ústavu v Miami. Výsledky ale k rozhřešení záhady příliš nepomohly.
Některé vykazovaly stáří 600 až 700 let, jiné ale 1000 až 1200. Co ale jejich podivný tvar? Některé z věží mají půdorys hvězdy s osmi cípy, jiné s dvanácti. A to je velmi neobvyklé.
Tamní obyvatelé navíc tvrdí, že věže dokázaly odolat i silným zemětřesením, mohla by za tím stát jejich zvláštní konstrukce?
Tajemství účelu
Otázkou zůstává, proč vlastně byly věže postaveny? Na výběr je sice celá řada teorií, ale jde stále jen o domněnky. Někteří badatelé si myslí, že věže byly symbolem prestiže, protože často stojí v centru bohatších vesnic.
Mohlo jít ale i o obranné pevnosti či strážní věže. Z vrcholku každé je totiž vidět tu sousední.
Pomocí ohňů by tak bylo možné posílat signály na velkou vzdálenost, což je možnost, se kterou přišel historik Erich Mortensen z Taiwanské univerzity. Mohly však být i svatyněmi, které měly představovat bájný provaz zvaný „dmu“.
Ten podle mýtů spojuje zemi s nebesy. Ufologové jsou přesvědčeni, že může jít o důkaz dávných mimozemských návštěv. Tibetská tradice je totiž plná pověstí, kde vystupují záhadné bytosti v létajících strojích.
Buddhistické spisy se například zmiňují o tom, jak bohové pravidelně navštěvovali zemi v létajících koulích nazývaných také perly z vesmíru. Mají tedy věže spojitost s mimozemskou civilizací? To zůstává záhadou.