Rychlé rádiové záblesky jsou jednou z největších záhad moderní fyziky. Tyto krátké impulsy velice intenzivního záření občas přiletí na Zemi z okolního vesmíru a nikdo neví proč. Před několika měsíci k tomu došlo znovu. Z jakého důvodu?
Astronomové v posledních měsících hned několikrát zachytili rychlé rádiové záblesky (fast radio bursts – pozn. red.), které stále nedávají spát záhadologům i vědcům z různých koutů planety.
Podle některých názorů je k nám vysílají příslušníci jiné civilizace z vesmíru. Může na tom být něco pravdy?
Záhadný vesmír
Vůbec poprvé se s rychlými rádiovými záblesky veřejnost seznámila v roce 2007, kdy byly zaznamenány na observatoři Parkes v Austrálii. Později je zachytily různé další teleskopy ještě několikrát.
Podle jedné teorie by tyto tajemné energetické jevy mohly být následkem nějaké vzdálené katastrofické události, například srážky hvězd.
Další hypotéza praví, že signály pocházejí z naší sluneční soustavy a jejich sílu je možné vysvětlit tím, že jsou nám tak blízko.
Na druhou stranu badatelům z americké Cornellovy univerzity se s pomocí soustavy 27 radioteleskopů a sítě 21 teleskopů před několika lety podařilo odhalit, že některé ze záblesků přicházejí z velice vzdálené trpasličí galaxie.
„Jsme první, komu se podařilo prokázat, že se jedná o kosmologický fenomén. Není to nic, co by se dělo u nás na dvorku. Jako první jsme zjistili, že se to děje v malé galaxii, což je, myslím, docela překvapivé,“ uvede astronom Casey Law. Ani on však nedokáže objasnit, co jsou záhadné impulsy vlastně zač.
Mají umělý původ?
V červnu roku 2012 je v Austrálii dokončena stavba obřího radioteleskopu, který má podle plánu umožnit astronomům dosud nevídaně přesně zkoumat vesmír a odhalovat původ hvězd a galaxií.
Přístroj zvaný Australian Square Kilometre Array Pathfinder (ASKAP) je umístěn v Murchisonské radioastronomické observatoři v pouštní oblasti ve státě Západní Austrálie. Tvoří ho 36 antén, z nichž každá má průměr 12 metrů.
A právě tento přístroj stojí za v době uzávěrky tohoto čísla posledním rychlým rádiovým zábleskem zachyceným na Zemi. Australští astronomové jej odhalili 31. prosince 2019 v souhvězdí Jižní ryby.
V minulém roce přitom došlo k zachycení rychlých rádiových záblesků víckrát. Vzrůstající počet záhadných energetických jevů vyvolává celou řadu otázek. Proč k nám přicházejí? Jsou signály umělého původu? Může jít o důkaz existence mimozemšťanů?
Chybějící odpovědi
O tom, že rychlé rádiové záblesky mohou mít souvislost s příslušníky nějaké jiné civilizace z vesmíru, mluví například vědci z proslulé Harvardovy univerzity.
Avi Loeb (*1962) a jeho kolega Manasvi Lingam spekulují, že by za vším mohla stát nějaká mimozemská technologie. „Vzhledem k tomu, jak jsou tyto rychlé rádiové záblesky krátké, jsou neobyčejně jasné.
Přicházejí navíc z takové dálky. A my jsme dosud nenašli žádný přírodní zdroj, z něhož by mohly pocházet. Možnost, že jsou umělého původu, si tedy skutečně zaslouží zvážení,“ uvádí Loeb.
Rychlé rádiové záblesky jsou podle něj s nejvyšší pravděpodobností jen jakýsi vedlejší efekt: „Existují určitě mnohem účinnější způsoby, jak se pokusit poslat signál až k Zemi.“ Je to opravdu tak? Nebo je pravda ještě někde jinde?