Technologický pokrok, který nelze zastavit. I tak lze charakterizovat dnešní dobu. A zatímco mnozí optimisté jsou přesvědčení, že technologie mají na lidstvo pozitivní dopad, jiní vědci zase upozorňují na rizika.
Ta jsou prý spojená hlavně s robotikou, jejíž vývoj se nezadržitelně žene vpřed. Mohou nás roboti jednou zničit?
Obří robotické tělo na pásech, které pod sebou drtí kosti a lebky poražených lidských protivníků. Poslední výstřely zbylých bojovníků proti nadvládě umělé inteligence právě umírající v provizorních zákopech. A další hrůzné výjevy:
Lidé chovaní jako zvířata ve velkých embryích a udržovaní v umělém spánku tak, aby sloužili jako zdroj energie. Virtuální realita, která je posledním útočištěm zničené populace. Zbytky lidského odporu proti stále dokonalejším strojům.
Právě takovými vizemi o zkáze pravidelně zásobují celý kulturní svět spisovatelé sci-fi knih nebo režiséři filmů s neradostnou vyhlídkou na budoucnost civilizace.
Otázkou ale je, zda jde jen o zbytečné panikaření, nebo zda bychom si těchto varovných prstů měli raději všímat.
S roboty i na Měsíc?
Otázky vzbuzuje případ amerického profesora kybernetiky Kevina Warwicka (*1954). Ten si nechává implantovat snímač do své ruky a propojuje ji s paží umělou, která kopíruje jeho pohyby. V budoucnosti chce zajít ještě dál.
Má v plánu propojit robotický mozek se svým tělem. Další lidé zase pracují na stále dokonalejších robotech.
Ruský vědec Oleg Saprykin kupříkladu vyvíjí robotického avatara, kterého bude možné ovládat na dálku prostřednictvím mechanického obleku. Využití? Podle něj třeba při kolonizaci Měsíce.
V Japonsku už jsou běžní roboti podobní lidem a mají tam dokonce i plně robotický hotel.
Nehoda v továrně
Drony (bezpilotní letouny) v bitevních zónách vypouštějící rakety na pozemní i vzdušné cíle, umělá inteligence neomylně řídící tanky a obrněné transportéry, robotičtí psi nasazovaní do bitev.
Roboti už dávno nejsou pouze nevzhlední pomocníci v domácnosti, kteří mixují nebo vysávají. Místo toho se z nich začínají stále více stávat prostředky, které jednotlivé státy využívají ve vojenských operacích.
Jenže první nehody už jsou tady. V červenci loňského roku napadl a zabil konstrukční robot v německé automobilce Volkswagen jednoho z dělníků. Obyčejná nehoda?
Vědci poukazují na to, že na podobné věci si budeme muset začít zvykat a zvláště v armádě by mohly být podobné omyly extrémně nebezpečné a smrtící. A v okamžiku, kdy vznikne první skutečná umělá inteligence, nebezpečí ještě vzroste.