Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Helena Petrovna Blavatská: Největší okultistka všech dob?

Historie magie a okultismu nabízí většinou příběhy tajemných mužů a jejich snah proniknout do toho mystického světa za oponou. Žen je v této oblasti výrazně méně, o to více pak vyniká jméno té nejslavnější:

Původem ruské okultistky Heleny Petrovny Blavatské. Že půjde o výjimečnou osobnost, ukázalo už její dětství.

V honosném šlechtickém sídle v Jekatěrinoslavi panuje ponurá atmosféra. Ve vzduchu je cítit kadidlo a velký pokoj osvětluje množství hořících svíček.

V popřetí mlčícího zástupu postav stojí pravoslavný duchovní se dvěma asistenty oblečenými ve zlatem protkaném brokátu. Uprostřed na zemi sedí asi čtyřletá holčička – Dívka zastupuje neduživé novorozeně, které v tomto domě přišlo na svět teprve včerejšího dne.

Křtiny, které rodina narychlo svolala v obavách, že jejich nově narozená holčička brzy zemře, začíná. Podle starého zvyku je za hlasitých litanií třikrát popliván neviditelný a všudypřítomný Ďábel.

Nikdo si přitom nevšímne holčičky, která omylem převrací svíčku a zapaluje lem dlouhého roucha vedle stojícího kněze. Následují zděšené výkřiky, pop zaječí bolestí a s pomocí ostatních shazuje roucho na zem. Byly tyto události znamením, které poznamenalo celý život budoucí mystičky?

Život plný neštěstí?

K těmto nepovedeným křtinám Jeleny Petrovny Blavatské (1831–1891) dochází patrně 13. srpna 1831. Členové rodiny vše považují za temné proroctví a oznámení, že pokud holčička přežije, bude její život plný neštěstí a tragédií.

„Když Jelenina matka umírala pouhých jedenáct let po této události, údajně prohlásila něco v tom smyslu, že alespoň bude ušetřena toho dívat se na ta neštěstí, která postihnou její nejstarší dceru,“ píše ve svém díle o Blavatské česko-australský publicista Vojen Koreis (*1943).

Už dětství Jeleny ale ukáže, že pokud ji okolnosti jejího narození nějakým způsobem poznamenaly, rozhodně to nebylo tímto způsobem. Jelena je už od malička velmi živé a chytré dítě.

Ovlivněna především výchovou své babičky – umělkyně roste v sebevědomou ženu, která se dokáže prosadit. A nejen to. Záhy se u ní údajně začíná projevovat talent, který pověrčivé členy rodiny děsí. Skutečně už jako dítě dokáže nahlédnout do světa duchů?

Mluví s duchem?

Začíná to pár let po narození. Malá Jelena si často hraje s kamarády, které vidí a slyší pouze ona. Rodina je má za vymyšlené, ale ona nikdy nepřestane tvrdit, že jsou skuteční.

Při pobytu na rodinném sídle v Saratově navíc dívka často utíká do tamních katakomb a ve svých dvanácti letech zmizí na celou noc – Objeví ji právě v katakombách. Zdravou a živě rozmlouvající s údajným duchem jisté Tekly Lebendorfové.

To už si schopností Jeleny všímne i širší rodina a přátelé. Netrvá dlouho a rozjíždí se tradice pravidelných seancí.

„O náplň těchto schůzek se staral především ´duch´ této dámy, který prostřednictvím mladé Jeleny komunikoval s přísedícími tím, že ovládal její ruku při automatickém psaní,“ dodává Vojen Koreis s tím, že duch skrze dívku mimo jiné předpoví i několik úmrtí.

Byla snad Jelena už v tak mladém věku schopnou manipulátorkou, nebo skutečně nahlédla do světa mrtvých?

Blavatská údajně čerpala své vědomosti od mistrů a učenců z celého světa.
Blavatská údajně čerpala své vědomosti od mistrů a učenců z celého světa.

Ovlivněna mistry

Roky plynou a z dívky se stává žena, kterou rodina provdá za mnohem staršího viceguvernéra provincie Erivan. Jenže netrvá dlouho a v Jeleně se projeví touha poznávat svět.

Od manžela prchá a postupně procestuje celou řadu míst, na kterých údajně nabere většinu svých zkušeností s mystikou a okultismem. Právě v této etapě života se zní definitivně stává jasnovidka a médium.

Jaká místa během svých cest navštěvuje, ale s jistotou nevíme. Jde o více než dvacet let, které jsou zahalené mlhou nejasností a dohadů. Údajně tráví nemalý čas v Egyptě, kde se učí číst hieroglyfy a některé staré jazyky.

Učitelem jí má být jistý koptský mág, který jí učaruje svými neobyčejnými schopnostmi. Nějaký čas žena tráví také v Tibetu a patrně i v Londýně, kde potkává druhého svého duchovního mistra. Muže, kterého později nazývá Moryou.

Sama později tvrdí, že oba patří do tzv. Velkého bílého bratrstva, které má být společenstvím osob nadaných prastarým věděním.

Předvádí se rodině

Po této první etapě cest přichází návrat domů do Ruska. Uplynulo deset let a z Jeleny je už docela jiná žena. Žena dobře si uvědomující, jaké jsou její schopnosti.

Jednou dokonce na žádost rodiny předvádí tajemné kouzlo, kdy nechává ztěžknout obyčejný malý stolek. Především její bratr Leonid je v šoku, když se mu ani přes veškerou snahu nepodaří ho zvednout.

Dostat se má také do Indie, kde prozměnu proniká do tajemných mystických nauk navázaných na hinduistickou víru. Někteří spisovatelé pak uvádějí, že cestuje i do Jižní Ameriky, kde pro změnu nasává vědění starých domorodých šamanů a fakírů.

To už ale pomalu přichází 70. léta 19. století. Blavatská se dostává do Severní Ameriky a nakonec se v roce 1873 usazuje v New Yorku, kde si kolem sebe rychle vytváří početnou skupinu lidí fascinovaných jejími údajnými psychickými schopnostmi. Co všechno údajně dokáže?

Mnohé schopnosti

Komunikace se zemřelými a astrální cesty do záhrobí. Telepatie, levitace či jakýsi božský zrak, kterým dokázala vidět to, co bylo jiným lidem skryto a který jí měl dokonce umožnoňovat spatřit věci, které se teprve stanou.

To všechno údajně Helena Petrovna Blavatská ovládá a tím vším udivuje šokované obecenostvo z řad  společenské smetánky.

„Když jedna moje přítelkyně chtěla na Madame, aby jí pomohla se spojit s její zemřelou matkou, Madame jí odpověděla, že to není možné, protože její matka se zabývá důležitějšími věcmi a že se nachází mimo dosah,“ napsala o Blavatské jistá Elizabeth G. K. Holtová, která ji znala.

V Americe se Blavatská také seznamuje s americkým důstojníkem a okultistou Henry S. Olcottem (1832–1907). Mužem, který zásadně ovlivní její život.

Jedním z nejbližších spolupracovníků Blavatské se stal okultista Henry Olcott.
Jedním z nejbližších spolupracovníků Blavatské se stal okultista Henry Olcott.

Studium i praktické rituály

Olcott s Blavatskou realizují množství spiritistických seancí, během kterých Blavatská figuruje opět jako médium. Žena také tvrdí, že dokáže navázat komunikaci s mistry dávného vědění, kteří jsou v neustálém spojení se světy pro smrtelníky jinak uzavřenými.

Zásadním posunem je také její zájem o teoretické aspeky věcí astrálních a mystických. Právě ten vede k založení slavné Teosofické společnosti.

Spolku zaměřeného na studium starověkých náboženství, filosofií a věd a především pak na rozvíjení božských psychických sil člověka či na odhalování prastarých tajemství.

Mezi ně patří kupříkladu pátrání po legendární Atlantidě nebo zkoumání astrálních sfér a převtělování.

Mnozí badatelé upozorňují, že členové společnosti vedení Blavatskou realizují také celou řadu tajemných rituálů, během kterých se snaží dostat k dávno zapomenutému vědění. Podařilo se to?

V posledních letech života už byla zkušená mystička vážně nemocná.
V posledních letech života už byla zkušená mystička vážně nemocná.

Pronikla pod povrch?

Jakási touha proniknout k podstatě tajné nauky a tím i k podstatě života je hlavní téma závěrečných let života H. P. Blavatské. Díla, která žena píše, jsou pro většinu lidí nesrozumitelná, plná komplikovaných úvah i na první pohled nesouvisejících spojení.

Klíčovým dílem Blavatské se stává „Tajná Doktrína“, kde tato mystička představuje, k čemu během svého života došla. „Cílem je dokázat, že příroda není náhodné spojení atomů.

Také ukázat lidstvu jeho zákonité místo ve schématu Vesmíru, zachránit je od návratů archaické pravdy, která je osnovou všech náboženství a odhalit (do určitého stupně) odkud jsme všichni přišli, odkud pocházíme?“ píše ona sama v předmluvě.

Skutečně se jí podařilo najít odpovědi na tyto věčné otázky? Nebo byla hlavně dobrá herečka a manipulátorka, jak dnes tvrdí mnozí skeptici?

reklama
Související články
Silbury Hill, majestátní umělá mohyla v srdci anglického Wiltshiru, je největší předhistorickou stavbou tohoto typu v Evropě. Vznikla přibližně mezi lety 2470 a 2350 př. n. l., ale její účel je dodnes nejasný. Mohla sloužit jako svatyně, královský hrob nebo astronomická observatoř?   Odhaduje se, že ke stavbě mohyly nacházejícího se poměrně blízko legendárního Stonehenge […]
Po Evropě kolují temné legendy o lidech, kteří byli odsouzeni k věčnému životu ve vlčí podobě. Někdy však nejde jen o jednotlivce – prokletí prý postihlo celý polský šlechtický rod. Jak tato kletba vznikla a co s ní má společného biskup Stanislav? A je pravda, že poslední z vlkodlaků zemřel na jižní Moravě?   Evropské legendy se […]
Lomozící duch, přízrak na nádvoří, bořící se zdi i záhadný pohanský kámen v nedalekém lese – nenápadný zámek v poklidné středočeské obci skrývá víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Místní legendy a svědectví o nadpřirozených jevech naznačují, že tu stále působí neznámé síly. Co se v těchto místech opravdu odehrává?   Na místě zámku […]
V 50. letech, v době, kdy v Československu probíhalo pronásledování biskupů, kněžích a dalších duchovních, se odehrál zázrak, který později uznal i papež Jan Pavel II. (1920–2005). V Želivském klášteře se měl ze smrtelné a nevyléčitelné diagnózy záhadně vzpamatovat kněz Jiří Maria Veselý (1908–2004). Skutečně šlo o zázrak?   Oboustranný zápal plic, otrava krve, nádory. To vše jsou diagnózy, […]
reklama
reklama
Historie
Na Oxfordském slovníku pracoval i šílený vrah
Už v polovině 19. století se londýnští intelektuálové shodnou, že existující anglické slovníky jsou zcela nedostačující. Rozhodnou se proto vytvořit nový, daleko obsáhlejší. Teprve po 22 letech však jejich plán nabere konkrétnější rysy.   Roku 1879 se Filologická společnost konečně domluví s Oxfordským vydavatelstvím na spolupráci. Připravovaný slovník má mít celkem čtyři svazky o 6400 stranách. […]
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
Stopy Rohanů lze vysledovat až do 10. století, nicméně skutečné slávy se rod dočká o několik staletí později. Svůj vliv ve Francii upevňují až do revoluce, pak se část z nich přesune do českých zemí. Jejich domovem se na více než 100 let stane zámek Sychrov.   S přestavbou Sychrova začne roku 1820 kníže Karel Alain […]
Panenka Barbie nesměla být krásná
Nejslavnější panence světa je 66 let a její cesta na trh byla mimořádně obtížná. Nikdo v úspěch panenky s dospělými tvary nevěřil.   Americká podnikatelka Ruth Handlerová (1916–2002) je spolu se svým manželem Elliotem (1916–2011) spoluvlastnicí nadějně se rozvíjející hračkářské firmy Mattel a přináší do společnosti ženský pohled. Rychle si povšimne, že zatímco autíček, stavebnic a figurek […]
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
Moderně uvažující politik, který předběhl svou dobu, český vlastenec, zároveň ale temperamentní až prchlivý muž. Takový je Filip Josef Kinský, jeden z nejbližších poradců Marie Terezie.   Pokud jsou k úspěšnému výkonu politické funkce třeba patřičné geny, má Filip Josef Kinský z Vchynic a Tetova (1700–1749) o budoucnost postaráno. Jeho otcem totiž není nikdo jiný než Václav Norbert […]
Zajímavosti
Magický jantar: Kronika dávných časů
Někdo by si mohl myslet, že jde o nerost, ale jantar je ve skutečnosti mineralizovaná pryskyřice třetihorních jehličnanů. A její stáří? Počítá se na desítky milionů let.   Ve starověku považují jantar za drahokam. Jeho výskyt vysvětlují různě. Například Řekové ho spojují s mytologií. Na světě se objeví poté, co se zabije Faethón, syn slunečního boha […]
Je libo kořen? Zázračná tapioka zachraňuje životy
Dlouhá fronta se klikatí několik metrů. Ten, kdo už ji vystál, je sladce odměněn a chtivě brčkem usrkává podivnou tekutinu, kterou na dně obohacuje několik malých kuliček. Bubble tea právě dobývá Evropu!   Jak spolu souvisí cévnatá rostlina, kterou bychom našli především v tropických oblastech, a oblíbené pití teenagerů? Odpověď zní: Tapioka!   Šestkrát ročně […]
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtějí přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymyslí proceduru, která jim v tom má pomoci.   Na lenošce se rozkošnicky usmívá krásná Madame de Pompadour (1721–1764). Francouzský král Ludvík XV. (1710–1774) rozepne masivní knoflíky kabátce a zhluboka se nadechne. Místností se line […]
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
Rok 1968. Válka ve Vietnamu eskaluje a Američané mají těžké ztráty. Vietkong je všude, situace je napjatá. Americké velení se všemi silami snaží situaci zvrátit. A s neúspěchy přichází frustrace a s frustrací násilí.   Ale skutečnou podstatu násilí v Americe tuší málokdo. Armáda si informace hlídá. Když novinář Seymour Hersh (*1937) dostane od svého známého zajímavý tip, […]
Záhady a napětí
Od Bornea po Čínu: Existují bájné krokodýlí žáby?
Hluboko v džunglích Bornea a bažinách Číny se podle svědků ukrývá tvor, který odporuje veškeré logice. Obří žába s krokodýlí hlavou prý zvládne sežrat člověka. Pro domorodce je to pohroma, vědci zůstávají klidní: jsou to tvorové z legend, míní. Jenže svědectví přibývá a kryptozoologové hovoří o možném přežití pravěkého mastodonsaura!   Na severu Bornea, třetího […]
Děsivé pozadí filmu Nosferatu: Ožívá v něm mrtvý jazyk!
Horor Nosferatu amerického režiséra Roberta Eggerse přináší nejen návrat jednoho klasického filmového upíra, ale i něco mnohem tajemnějšího. Upírský hrabě Orlok v něm totiž hovoří jazykem, který zmizel ze zemského povrchu před více než 1500 lety! Jak se tvůrcům filmu podařilo znovu vdechnout život něčemu, co bylo již dávno mrtvé? A mělo to nějaký dopad na […]
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes […]
Jakubovo osuárium: Jde o důkaz, že měl Ježíš rodinu?
V roce 2002 se na veřejnost dostává předmět, který by mohl být jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů souvisejících s křesťanstvím. Kamenná schránka na kosti, tzv. osuárium, nese nápis: „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“. Opravdu jde o důkaz existence Ježíšovy rodiny, nebo je to podvrh, který měl zvýšit cenu artefaktu?   Osuárium, které údajně pochází z […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mohou Uran s Neptunem ukrývat obří vodní oceány?
21stoleti.cz
Mohou Uran s Neptunem ukrývat obří vodní oceány?
Vědci možná odhalili tajemství vnitřní stavby ledových obrů Uranu a Neptunu. Nová studie naznačuje, že by se v jejich nitru mohl nacházet obří oceán vody, což by mohlo vysvětlit jejich neobvyklá magne
Ruská Pompadourka klela, páchla a prskala
historyplus.cz
Ruská Pompadourka klela, páchla a prskala
Poprvé slaví narozeniny jako car. Petr III. přikáže při té příležitosti své ženě: „Předáte Řád svaté Kateřiny Jelizavetě Voroncovové.“ Dvořané na sebe s pohoršením pohlédnou. Kdo to kdy slyšel, aby vyznamenání určené carevnám a ženám následníků trůnu dostala nějaká panovníkova milenka?! „Car chce svou ženu zapudit a oženit se s Voroncovovou,“ shodnou se svědci scény. Petr
Život ve stavu beztíže: Každodenní boje astronautů na ISS
epochaplus.cz
Život ve stavu beztíže: Každodenní boje astronautů na ISS
Život na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) je plný fyzických a psychických výzev. Jak astronauti zvládají slabou gravitaci, přísnou hygienu a náročnou denní rutinu? Přečtěte si o realitě, kde i obyčejné čištění zubů je dobrodružstvím a káva může pocházet ze záchodu. Co způsobuje slabá gravitace? Chtěli jsme ukázat, že pomocí lékařů ze Země dokážeme sami použít
Ve znamení geometrie a olivovníků
rezidenceonline.cz
Ve znamení geometrie a olivovníků
Prosklené atrium se vzrostlou zelení, viditelnou téměř z každé části rezidence, je srdcem pozoruhodného projektu, vytvořeného na pozemku o velikosti téměř tří set čtverečních metrů. Původní myšlenkou zadavatele byl požadavek na vznik bydlení o třech úrovních, s respektem k cílené harmonii zvolených materiálů a očekávané funkčnosti. Součástí představ investora bylo i propojení společenské zóny v zájmu její
Štáfek čelí těžké zkoušce: Jeho dcera bojuje s vážnou nemocí
nasehvezdy.cz
Štáfek čelí těžké zkoušce: Jeho dcera bojuje s vážnou nemocí
Herec Jakub Štáfek (34), známý ze seriálů Ulice a Specialisté, sice působí na první pohled jako „floutek“, ve skutečnosti je ale milující manžel a tatínek dvou malých dcer. Až nyní přiznal, že mla
Hostýn: Působí zde Panna Marie?
epochanacestach.cz
Hostýn: Působí zde Panna Marie?
Hostýn je 735 metrů vysoký kopec, na kterém se nachází významné poutní místo. Podle pověsti se zde ve 13. století ukrývali lidé při velkém nájezdu Tatarů. Scházela jim prý ale voda. Proto se modlili k Panně Marii a nebeská pomoc údajně skutečně přišla. V roce 1241 se Evropa brání nájezdům Mongolů z východu. Jedna část –
Baví se v domě spolu duchové?
skutecnepribehy.cz
Baví se v domě spolu duchové?
Domnívali jsme se, že je ten zchátralý dům zcela opuštěný. Pak jsme z něj ale opakovaně slyšeli hlasy. Nikoho jsme ale neviděli. Celkem často jezdím na svou chatu u lesa na kraji obce. Protože ráda chodím s přítelem na procházky, většinou společně zamíříme právě do blízkého lesa. Naše cesta obvykle vede kolem opuštěného starého domu. Jednou se ale stalo něco, co v nás
Franck Muller Vanguard Tower: Hodinářská preciznost vtisknutá dubajskému panoramatu
iluxus.cz
Franck Muller Vanguard Tower: Hodinářská preciznost vtisknutá dubajskému panoramatu
Po ohromujícím úspěchu a vyprodání luxusního projektu Franck Muller Aeternitas Tower spojili síly švýcarský hodinářský dům Franck Muller a developerská společnost London Gate z Dubaje znovu. Výsledkem
Moje neteř se nikdy nevzdává!
nejsemsama.cz
Moje neteř se nikdy nevzdává!
Někteří lidé to v životě nemají snadné a prožijí si těžké chvíle. Ani ty je ale nezlomí. Pro moji neteř Kamilu si osud přichystal těžké zkoušky. Byla to krásná a zdravá mladá žena, ale jednoho dne se stala obětí autonehody, na které nenesla vinu. S těžkými zraněními přežila, odnesly to ale její nohy. Po několika
5 věcí, které jste nevěděli o případu Zodiac: Je stále naživu?
enigmaplus.cz
5 věcí, které jste nevěděli o případu Zodiac: Je stále naživu?
Patří k nejslavnějším vrahům všech dob. Veřejnost šokoval nejen svými brutálními činy, ale také tím, že prostřednictvím dopisů komunikoval s novináři i policisty a sebevědomě se jim vysmíval. Nikdy ne
Komoda praktická i dekorativní
panidomu.cz
Komoda praktická i dekorativní
Správně vybraná komoda je poklad. Zútulní domov, schováme do ní spoustu různých věcí od oblečení po knihy, může se stát okrasnou dominantou místnosti i celého domu. Už před staletími je používali naše několikrát pra babičky na venkově, lidé v měšťanských domech i šlechtické rodiny na zámcích. Z těch historických se některé skvosty dochovaly dodnes. O tom, jak
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz